/ גמל העיר / בירה ונעשירה- פרויקט Wize

בירה ונעשירה- פרויקט Wize

פרויקט "Wize- חכמים בלילה" בבאר-שבע משלב צמא לבירה עם צמא לידע, ומפגיש קהל צעיר עם מרצים מעניינים מעל בימת פאב ה"קוקה".

איש-הייטק שעשה 7 אקזיטים, נשיאת אוניברסיטה ואלוף הארץ בצלילה חופשית נכנסים לפאב. ייתכן שקיימת בדיחה כזו, אבל במקרה הזה, כוונתנו לפרויקט מיוחד שאירח את שלושת האנשים האלו ורבים נוספים, כמרצים בהתנדבות בפאב ה"קוקה" בבאר-שבע.

רבקה כרמי מרצה בפאב הקוקה. צילום: יוגב לוי.

רבקה כרמי מרצה בפאב הקוקה. צילום: יוגב לוי.

הפרויקט, שנקרא "Wize- חכמים בלילה", ביסס את דרכו בהצלחה בתל אביב, ירושלים, חיפה וראשון לציון, ולפני כחצי שנה הדרים גם אלינו והכה שורשים בנגב במלוא הכוח. כדי לשמוע על היוזמה החדשה, נפגשנו עם איתי חזן, סטודנט שנה ב' בהנדסת תוכנה וממארגני הפרויקט בבאר שבע: "מטרת Wize היא להפגיש אנשים מעניינים עם צעירים צמאי ידע", מסביר איתי, ומוסיף: "כסטודנט שגם נולד וגדל בבאר-שבע, אני רואה בפרויקט אפשרות להוכיח שיש פה תרבות בילוי אחרת, המתחברת עם שינוי תדמית העיר ומיתוגה כבירת הזדמנויות".

תרבות הבילוי האחרת הזו כוללת ארגון הרצאות מגוונות, החל מהרצאתו של פרופ' יוסי יונה על הגשמה עצמית ועד הרצאתו של דיוויד ממן, שהפך מפורץ מחשבים למומחה לאבטחת מידע. כל המרצים- חוקרים או אנשים מרתקים אחרים שמגיעים להרצות במסגרת הפרויקט מדברים מול קהל צעיר שיכול להזמין שתייה והמבורגר תוך כדי ההרצאה וליהנות מכל העולמות.

איתי, איך המרצים מגיבים לאווירה הלא-רשמית, כשאתם מזמינים אותם להרצות?

"בהתחלה הם בשוק מהרעיון, ואנחנו מסבירים שאין להם מה לדאוג, החבר'ה הסקרנים בקהל יצליחו לשתות ולהקשיב להרצאה בו-זמנית, ואפילו יעכבו אותם ביציאה כדי לשאול שאלות. המרצים תמיד נהנים מהחוויה, והיו שאמרו לנו בסופה שכל מרצה צריך להוסיף לרזומה שלו הרצאה בפאב".

עד כמה לוקחים המרצים חלק בבליינות?

"הם לא כל כך שותים, תנו להם את הקולה-זירו שלהם והם בראש טוב". איתי מוסיף שפרופ' רבקה כרמי הוכיחה "זרימה" ראויה לציון, כשהגיעה לפאב חצי שעה לפני תחילת הרצאתה בנושא גנטיקה, ושוחחה עם הסטודנטים במקום.

איתי חזן מעניק תעודה לעידו נבו בתום הרצאתו. צילום: יהודה כהן.

איתי חזן מעניק תעודה לעידו נבו בתום הרצאתו. צילום: יהודה כהן.

אחים לחשק

כל מנהלי פרויקט Wize בארץ, שירתו ביחידת 8200 של חיל המודיעין. אין סיבה לקנא- לא מדובר בשירות מילואים מפנק, אלא בהשתלשלות שהחלה בקבוצת פייסבוק של יוצאי היחידה, בשם: "וואו, זה נראה מעניין". הם שיתפו בקבוצה יוזמות סטארט-אפ ואירועים מדליקים עליהם שמעו, עד שהחליטו שלא מספיק להיתקל במידע- יש להביא אותו אליהם.

מפה לאוזן איתרו החברים מרצים איכותיים, אספו קהל הולך וגדל, וכיום מקיימים הרצאות אחת לשבוע בסניפים השונים. בב"ש הפרויקט עדיין חדש, וכיום מקיים הרצאות אחת לחודש.

יוצאים ל"קוקה"

ההתמקמות בפאב ה"קוקה" תואמת לאמירה החברתית של פרוייקט Wize, כפי שמתאר איתי: "בחרנו בקוקה כפאב שלא מפלה את תושבי באר-שבע, ולא מתנה כניסה בהצגת כרטיס סטודנט. כרגע אנחנו נשענים על ריבוי הסטודנטים באזור, לצורך ביסוס הפרויקט, אך פונים לקהל הרחב שמוכיח התעניינות ומגיע. מבחינתנו, כל מי שיכול לשתות בירה לפי החוק- יכול גם לצפות בהרצאות".

גם אלכס מרקין, מנהל ה"קוקה", התייחס לנושא: "יותר מהפן הכלכלי, שמושפע מהגעת קהל רב להרצאות, התאהבתי בפרויקט המגניב הזה בתור 'נייטיב' שגר בבאר-שבע, כי הוא פתוח לסטודנטים ולתושבי העיר כאחד. כיף לראות מומחים שמדברים בגובה העיניים על נושאים מורכבים, בסביבה שמתאימה גם למי שלא מסתדר עם כיתה ואוניברסיטה".

מצביעים ברגליים

ההרצאות החלו להיערך בבאר-שבע לפני כחצי שנה, ומתפרסמות בעיקר בפייסבוק. צעירים רבים מגיעים אליהן, ועד כה נרשמה הנוכחות הגבוהה ביותר בהרצאתו של ד"ר עידו נבו, מרצה במחלקה לפוליטיקה וממשל, שדיבר על היריבויות הגדולות בעולם הספורט. מעיין נחמני, סטודנטית שנה ב' לחינוך וסוציולוגיה-אנתרופולוגיה, נכחה בהרצאה: "הגישה בהרצאה אחרת מזו שבאוניברסיטה- כולם ישובים יחד באווירת הפאב החמימה, ושומעים הרצאות בחינם! בדרך כלל אני ממש לא מתעניינת בספורט, אבל המרצה היה כריזמטי ומעניין, כך שאמשיך לבוא גם בפעמים הבאות".

מארגני Wize שומרים על רמה גבוהה ובוחרים את המרצים בקפידה לאחר ששמעו אותם קודם בעצמם. הם לא חוששים לסרב למי שמבקשים להרצות בפרויקט שלהם, כמו חברי כנסת לפני הבחירות, אם הם חושבים שזה עלול לפגוע בגיוון הקהל שלהם. הם יספקו לכם חוויה מדהימה, שתעשיר לכם את חיי הלילה ותספק לכם הרבה הנאה.

נשמע מעניין?

למידע על ההרצאות הבאות כנסו לעמוד הפייסבוק של Wize באר שבע.

אם גם לכם יש משהו לספר, לכתוב ולשתף, שלחו לנו ואולי כתבתכם תתפרסם בבאר.

כתיבת תגובה

על מיכל אהרוני

כתבה בעיתון "הבאר" מספטמבר 2012, ולמגירה מאז ומתמיד. סיימה לימודיה באוניברסיטת בן גוריון. ילידת חורף אבל בחורה של קיץ, מכורה למסטיקים, ערוץ הכנסת, אנשים חדשים ונסיעות ארוכות בתחבורה ציבורית.
Scroll To Top