/ אתנחתא / האח הגדול (גרסת האקדמיה)

האח הגדול (גרסת האקדמיה)

נחרדים ממסה מטורפת של אנשים חדשים? מרגישים את הזיעה הקרה הניגרת על המצח כשאתם מנסים להתמצא במרחב? לא יודעים מה צריך לעשות, איך צריך להתכונן, ואיך שורדים את האוניברסיטה וגם מצליחים ליהנות? בדיוק בשביל זה אנחנו כאן.

עשיתם את זה, הצלחתם לדלג בקלילות פוטוגנית מעל תקופת בית הספר התיכון, לשרוד את השגרה הצה"לית בלי יותר מידיי שריטות ולחזור מהטיול הגדול מלאים חוויות שעוד תספרו לנכדים. אתם ניצבים על מפתן שערי האקדמיה, תיק על הגב והמון רצון טוב, ואז- משום מקום- מגיע זרם בלתי נשלט של אנשים, המילים נאמרות באיטיות ובג'יבריש, המבנים העצומים סוגרים עליכם מכל הכיוונים, הצבעים נעשים עמומים ואתם נכנסים נגד רצונכם לסרט רע.

יצאנו לדבר עם סטודנטים שכבר צלחו את ההתחלה החדשה ושרדו כדי לספר, עם שלל טיפים מועילים להתאקלמות מהירה עבור הסטודנט המתחיל.

בדד אבל לא לבד:
ככה בקצרה: מבט מהוסס בעיניים, ראשים שנעים על צירם ומחפשים אנשים מוכרים, בהייה חסרת משמעות בפלאפון או חיבור לנגן בשביל תעסוקה. אתם לבד. נעים זה לא, אבל עם הגישה הנכונה זה יכול להיות זיכרון רחוק.
פינת המומחים: שירה רוט, מדעי המדינה שנה ב', ממליצה לקחת חלק בפעילות שלא קשורה ללימודים – למשל פעילות מטעם האגודה, פרויקט או התנדבות, "כיוון שכך תוכלו להכיר אנשים שיהיו דומים לכם או שונים מאוד מכם, ותהיה לכם הזדמנות להיכרות הרבה יותר מעמיקה." אפשרות נוספת כדי להכיר אנשים חדשים היא פשוט ליזום שיחה בתום (או במהלך) השיעור. פנו אל הבודד התורן ופתחו בשיחה. מלחיץ, מפדח, והכי יעיל.

מצילומי יהודית גרעין-כל

קורס ניווט:
ככה בקצרה: מפלי מים צוננים, מדשאות רחבות ידיים ונוף פסטורלי מקיף אתכם ואתם מחייכים חיוך בלתי נשלט ופוסעים לכם בין הגבעות המוריקות לעבר השיעור הראשון בבניין 90. רגע, מה? בניין 90? איפה למען השם זה נמצא? (שאגה היסטרית, ריצה במעגלים ללא כל מטרה, ושוב – הזיעה על המצח).
פינת המומחים: "זה ממש בסדר להסתבך קצת בהתחלה", מרגיע דוד בנישטי, סטודנט לפיסיקה שנה ג', "בהחלט מומלץ להסתובב בשבוע הראשון עם מפה של האוניברסיטה, מה גם שהבניינים מסודרים בגושים, ומספיק לדעת בערך את הכיוונים ומשם כבר לחפש."  שילוט לבניינים לא חסר, והמספור של רובם בולט. חשוב שתדעו באופן כללי לאיזה כיוון אתם צריכים ללכת, ומשם תסדרו לבד. ואם כבר כלו כל הקיצים, אל תתביישו לבקש עזרה מסטודנטים אחרים.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של עיתון 'הבאר' ותישארו מעודכנים 

הפסקות, לוחות זמנים ומה שביניהם:
ככה בקצרה:  אם היינו נכנסים למכונת זמן (לא לדאוג, הנדסת מכונות עובדים על זה) והיינו שבים לתקופת התיכון סביר להניח שלמונחים 'הפסקה' ו'שיעור' היו פירושים אחרים לגמרי, שלא לדבר על זמנים. עכשיו כשאתם שייכים לעולם המבוגרים האחראים, הגיע הזמן ליישר קו עם הכללים הלא מוכרים.
פינת המומחים: שיעור באוניברסיטה לא בהכרח מתחיל או מסתיים בשעה עגולה – למשל במדעים המדויקים נגמר השיעור 10 דקות לפני, ובמדעי הרוח רבע שעה לפני. בדקו במחלקה שלכם איך זה עובד, כדי שלא תאחרו לכל השיעורים הראשונים. מבחינת ניהול זמנים נכון בהפסקה (שלעיתים יכולה להיות מאוד קצרה) הדר קיטאי, סטודנטית לרוקחות שנה ב', ממליצה לתעדף את הצרכים או לחלק את הסידורים והצרכים שלכם באוניברסיטה על פני כמה הפסקות (צילומים עכשיו, ארוחה מושקעת אחר כך, ואז אישור לימודים).

מסכמים ונהנים
ככה בקצרה: אם בתיכון הייתה את המורה שושנה שתציק לנו בכל פעם שאנחנו קצת מתרשלים, כאן, ככל הנראה, אף מרצה לא ידאג לצרכים שלכם.
פינת המומחים: באקדמיה אין נכון ולא נכון, אבל חשוב שתדעו מה מתאים לכם: לשבת בשורה הראשונה או האחרונה; להקליד או לכתוב; ולא פחות חשוב, לדעת לבקש עזרה כשצריך. את תפקיד שושנה ימלאו החברים הטובים שתרכשו, סטודנטים משנים מתקדמות שמעבירים שיעורים פרטיים ודיקאנט הסטודנטים המספק לסטודנטים חונכים. איתן קנז, שסיים תואר שני בניהול ויישוב סכסוכים, ממליץ לראות בשלב מוקדם של השנה מי בא עם לפטופ ומסכם את השיעור ולהיעזר בו "לרוב התחרותיות פה לא גבוהה ולאנשים אין בעיה לשלוח סיכומים". כמו כן, ניתן להשתמש בסיכומים משנה שעברה שנמצאים באינטרנט אבל חשוב לוודא שהם עדיין מתאימים.

אז עכשיו כשכל הסטודנטים החדשים יכולים לנשום לרווחה, נאחל לכולכם בהצלחה בשנת הלימודים החדשה! ואם אתם רוצים לרשום לכם חבר אחד ראשון שלא יאכזב אתכם, הצטרפו לדף הפייסבוק שלנו לתחילתה של ידידות מופלאה.

נכתב ע"י הדר אזולאי

אם גם לכם יש משהו לספר, לכתוב ולשתף, שלחו לנו ואולי כתבתכם תתפרסם בבאר.

כתיבת תגובה

על כתבת אורח

Scroll To Top