/ גמל הקמפוס / החזק בחצר – ראיון עם שגריר ארה"ב בישראל

החזק בחצר – ראיון עם שגריר ארה"ב בישראל

ב-19 למרץ אירחה האוניברסיטה את "יום אמריקה" – דוכנים, רקדנים, אנשי השגרירות ואף שגריר ארה"ב בכבודו ובעצמו, שישב לדבר איתי מעט על החיים בבאר שבע, על ההנהגה הישראלית ואיך לא – על פלאפל. It was awesome.

החבר'ה משגרירות ארה"ב רוצים להראות לנו שאמריקה היא לא רק דונאטס, פסל החירות ובני הדודים שלנו מפלורידה. למרות שהבטחנו להם שאנחנו יודעים שאמריקה היא גם קארי בראדשו, הסימפסונים, ומשפחת בראנג'לינה הם החליטו להדרים כדי להסביר לנו מה לאמריקה יש להציע לנו כשנסיים את התואר הראשון, ולא, הם לא חושבים שהמוכרים בעגלות הם שגרירים טובים של מדינת ישראל, וכל עוד אנחנו לא דוחפים להם מוצרי טיפוח זולים בקניונים, האמריקאים ממש רוצים שנבקר אותם.

fמי שלא ראה את בית הסטודנט מעוצב לקראת יום אמריקה לא ראה שמחה מימיו. הבניין היה מלא בבלונים בצבעי הדגל האמריקאי, מסכי טלוויזיה שהקרינו ממיטב הערוצים האהובים עלינו, פוסטרים, דגלי ענק, מכונת פופקורן ותחנות מידע מאוישות באנשים מחייכים ומחויטים. אמריקה זה כאן.

האחראית על התקשורת ועל יחסי הציבור של השגרירות האמריקאית בתל אביב, הילרי אולסין- ווינדקר, הסבירה מדוע סטודנטים צריכים להתעניין ביום אמריקה. "יש לנו הצעות שיכולות לעניין סטודנטים מכל התחומים, כמו למשל "Education USA, שבמסגרתו הם מוזמנים לבוא וללמוד תואר שני או פוסט דוקטורט באוניברסיטאות ברחבי המדינה בהתאם לתחומי העניין שלהם".

התעניינתי לשמוע אם סטודנטים ישראליים נתקלים במתח פוליטי כשהם מתחילים ללמוד בארה"ב. הילרי הייתה חד משמעית: "טיסה לאמריקה במסגרת זו תמיד דורשת סוג של הכשרה פוליטית. סטודנטים זרים בחו"ל, לא משנה מהיכן, הם תמיד השגרירים של המדינה שלהם, ותמיד הדעות הפוליטיות מתעצמות כשצריך לדבר ולהגן עליה". מוכרי העגלות הישראליים מאוד מעצבנים אותה: "אנחנו באים לקמפוס כדי לחזק את הקשרים החוקיים בין המדינות". שמעתם?!

במהלך היום הופיעה על רחבה באמצע בית הסטודנט להקת היפ-הופ מהמכון המפורסם "Rennie Harris Puremovement". רני, מנהל הסטודיו והכוריאוגרף הראשי, שיתף אותנו בחשיבות הגדולה שהוא רואה בביטוי עצמי. "אין לריקודים שלנו מסר שאני מנסה להעביר, אני לא כאן כדי להטיף לאיש, אלא רק להדגים ואולי לשנות את הלך הרוח. אולי אנשים שצפו בריקוד נהנו, זה שימח אותם והם יתנהגו בצורה חיובית ושמחה לאדם הבא. חשוב לי להעביר לסטודנטים את תחושת האחדות שביצירת אמנות, דווקא לנוכח הימים הקשים שהאוניברסיטה עברה".

fלאחר פאנל מרתק התיישבתי לשיחה של כמה דקות עם שגריר ארה"ב בישראל, דניאל שפירו. הוא התייחס למטר הגראדים האחרון ולמצב הביטחוני המעורער בדרום כבר בהתחלה: "אין מדינה אחרת בעולם שהייתה מסוגלת לחיות תחת מתקפה של 200 טילים בעשרה ימים. אני מנסה לחשוב מה הילדים בדרום חווים ואני מיד חושב על הבנות שלי והמחשבה עליהן במצב מפחיד כמו זה. ביקרתי יחד עם הנשיא אובמה לפני תחילת כהונתו בשדרות וגם הוא מיד חשב על בנותיו הצעירות ועל ההתמודדות היומיומית עם איום כה ממשי על החיים. זה מה שהוביל אותו להעביר עוד מליוני דולרים לטובת הקמת "כיפת הברזל", אנחנו גאים מאוד בהשקעה שלנו בטכנולוגיה הזאת. מובן שאין זה הופך את הירי ללגיטימי וארה"ב תתמוך תמיד בזכותה של ישראל להגן על עצמה. ממשל אובמה והשגרירות עמלים תמיד על שמירת הביטחון של ישראל ועל שמירת הידידות המשותפת בין הצבאות ובין המדינות. זוהי שותפות אמיתית ומלאה והיא אינה חד צדדית, ישראל עוזרת לצבא האמריקאי ותורמת לכלכלה שלה מבחינה טכנולוגית. קיבוץ סאסא בצפון לדוגמה, מייצר את השריון לכלי הרכב הצבאיים שנמצאים באפגניסטן ועד לפני כמה חודשים בעיראק. ברור לי שחייהם של עשרות חיילים אמריקאיים ניצלו בזכות טכנולוגיית שפותחו בישראל."

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, מייצג מנהיגות צעירה וחדשנית, בעוד אצלנו אנחנו סובלים את אותם פוליטיקאים כבר 15 שנה. מה אתה יכולה להציע לישראלים צעירים שלא מצליחים לפרוץ לחיי הפוליטיקה בארץ?

"זה נכון שאצלכם יש כמה דמויות שכבר במשך שנים נמצאות בממשלה, אבל כמובן שבתור דמוקרטיה, הישראלים הם אלה שבוחרים את המנהיגים שלה. אני כן מרגיש שיש מקום למנהיגות צעירה וחדשה פה בישראל. הפריצה של הנשיא באמת היתה חידוש מאוד מרענן ומפתיע בעולם אבל זה דבר שקורה או שאמור לקרות בדמוקרטיות, הוא גם מייצג הלך רוח חדש בעולם, רעיונות חדשים, ודרכים חדשות לעורר השראה בקרב הציבור ולחולל שינוי. במחאה החברתית האחרונה שהתקיימה פה בישראל כבר ניתן היה לזהות צעירים שבאו לשנות את הקשיים במדינה. אני לא יודע אם הם החליטו לרוץ לכנסת, אבל שינויים כאלה קורים בישראל".

fהמחאה החברתית מייצגת במידה מסוימת את התנהלות הכלכלה האמריקאית, אשר עקרונותיה מיושמים פה אצלנו, לפעמים בניגוד לרצוננו, האם המחאה לא עוררה בכם קצת התנגדות?

"בתור אמריקאיים אנחנו כמובן לא מתערבים בדברים פנימיים שקורים במדינה ובדרישות של האנשים מהממשלה שלהם, אבל המחאה עוררה אצלנו המון השראה והערכה כלפי הצעירים שהשתתפו בה. זו הייתה התנהלות דמוקרטית למופת, ללא אלימות ועם התארגנות יוצאת מן הכלל, במיוחד אם משווים אותה למהפכות בקרב השכנים שלכם. אפילו שלא הושגו כל השינויים שהמחאה ניסתה להוביל, כולם יכולים להסכים שחלק מהם אכן התממשו וזה ממש ראוי להערכה".

השמועות אומרות שעל שולחנו של ראש ממשלת ישראל יש תמונה אחת בלבד שמופנית לכיוונו, והיא של נשיא ארה"ב. האם אנחנו באמת יכולים לצפות מהממשלה שלנו שתעשה דברים לטובת האזרחים שלה כאשר יש כל כך הרבה לחץ מצד ארה"ב?

"האמת היא שאף פעם לא ראיתי את התמונות של ראש הממשלה מהצד הזה, למרות שביקרתי במשרדו פעמים רבות. מדינת ישראל היא מדינה חזקה ודינמית מבחינה ביטחונית וכלכלית, הכלכלה שלה שרדה טוב יותר מהרבה מדינות בשנים האחרונות. יש לישראל את כל היכולות שיאפשרו לה להתמודד לבד עם קשיים ובעיות. יש לנו מערכת יחסים מאוד קרובה והדוקה ואנחנו שואפים שהיא תמשיך להיות כזאת. אבל אין מה לעשות אנחנו גדולים יותר ואני כן מאמין שארה"ב תרמה רבות להתפתחותה של מדינת ישראל, כמו שישראל תרמה לארה"ב, אבל זה לא אומר שאנחנו מחליטים החלטות בשביל הממשלה. אנחנו כן מאמינים מאוד ביכולת של ישראל לקבל ההחלטות נכונות בעצמה".

שמעתי שפלאפל הינו המאכל האהוב עליך ושאתה ובני משפחתך אימצתם אותו לתפריט הקבוע שלכם…

f"כן, זה נכון. את מכירה פאלפליות טובות פה באיזור? את הפלאפל הכי טעים עד כה מצאתי במקרה באשדוד באוגוסט האחרון. אחרי כנס ארוך נזכרתי שלא אכלתי והנהג עשה u-tern מהיר ועצרנו ליד פאלפליה אנונימית. זה ללא ספק הפלאפל האהוב עליי עד כה, אבל אני מוכן לנסות את מה שיש לבאר שבע להציע".

השגריר חזר והדגיש שהשגרירות האמריקאית עומדת לרשותנו, צעירי הארץ, ושניתן לעקוב אחריו בפייסבוק ובטוויטר, לקבל תשובות בוערות על ויזות, עבודה, יחסי ישראל ואמריקה וכמובן, איך לא, האיום האיראני. רק מחכים לכם שם ובאתרי השגרירות. אז מהרו לעשות "לייק".

אירועי היום מלמדים שלאמריקאים עדיין לא נמאס מאיתנו, והם ישמחו שנבוא לבקר, ללמוד ולעבוד אצלם (בצורה חוקית כמובן). אני מאוד ממליצה לנצל את ההזדמנות ואת הנכונות שלהם, זה נשמע כדאי מאוד. "יום אמריקה" אכן היה חוויה חד פעמית (עד לשנה הבאה כמובן) ומאוד מבורכת. לפעמים נעים לדעת שאנחנו החברים הכי טובים של הילד הכי חזק בחצר.

אם גם לכם יש משהו לספר, לכתוב ולשתף, שלחו לנו ואולי כתבתכם תתפרסם בבאר.

כתיבת תגובה

Scroll To Top