/ גמל הקמפוס / וזה כן מה שישביע את רעבוני

וזה כן מה שישביע את רעבוני

מה משותף לערן צור, למכשף בשר ודם ולחמישייה הקאמרית? כולם התאגדו לערב אחד של פולקלור וספרות, שנערך באוניברסיטה בשבוע שעבר. היה מרטיט ומענג.

המחלקה לספרות ממש רוצה לשכנע אתכם שכדאי ללמוד אצלה, ולכן עכשיו – בתקופת ההרשמה לשנה הבאה – היא מוציאה את התותחים הממש כבדים והממש מגניבים, למשל ערב מיוחד עם שלוש הרצאות: אחת על החמישייה הקאמרית, אחת על מאגיה יהודית (בהשתתפות כותב קמעות אמיתי) ואחת על שירה ורוק (בהשתתפות ערן צור, האיש והבס האגדי).

צילום: רענן כהן

בתמונה: יצחק מזרחי, כותב הקמעות. צילום: רענן כהן

ההרצאה על החמישייה הקאמרית, שפתחה את הערב, הייתה הכי פחות חווייתית – כי לא הגיעו אליה סלבס. אחד המרצים במחלקה לספרות (ד"ר גידי נבו) דיבר על החמישייה והקרין קטעים קלאסיים. בכך פחות או יותר הסתכם השלב הזה של הערב. חוץ מקטעי החמישייה לא היה מאוד מבדר (אין מה לעשות. לא כל המרצים הם אנשים מבדרים). מי שנכח שם יוכל אולי להתנחם (ואולי בעצם לא), בעובדה שאתגר קרת היה אמור לדבר במקור בערב הזה אבל נאלץ לבטל, ולמחליף שלו כנראה לא נשאר מספיק זמן לכתוב בדיחות. וגם, נו, אתגר הוא אדם משעשע בצורה שקשה להשתוות אליה, שגם כתב מערכונים לחמישייה, אז במובן מסוים הוא היה בהרצאה הזאת ברוחו.

ההרצאה השנייה, בנושא מאגיה יהודית, כללה ראיון של מרצה אחר מהמחלקה (ד"ר יובל הררי, למי שמעוניין לדעת) עם יצחק מזרחי, כותב קמעות מדופלם ובשום אופן לא מכשף. מי שראה פעם את ד"ר הררי, יודע שהוא נראה קצת כמו היפי, ומסתבר שכך גם יצחק מזרחי, אז עוד לפני שמישהו מהם הוציא מילה מהפה ידעתי שהולך להיות מעניין. ובאמת היה ממש מגניב, למרות שמאחורי ישב צרפתי זקן ומעצבן שהתעקש לשאול שאלות לא קשורות לאורך כל הראיון..אולי בעזרת לחשי קסם, יובל ויצחק מזרחי הצליחו להדוף את מבול השאלות המעצבנות הזה ולנהל ראיון נינוח ומשעשע שעסק בשאלה "אז מה בעצם מכשף יהודי עושה"? רמז: בעיקר מבטל קללות קודמות שהוטלו. זה פחות מגניב מאיך שזה נשמע.

בשלב הזה חלקכם אולי תוהים איך עניין הקסמים קשור לספרות. ובכן, זה לא מאוד קשור, לפחות לא לספרות כמו שאתם זוכרים אותה מהתיכון. תשובה תמציתית לשאלה שלכם היא שדברים מוזרים ומסתוריים מתרחשים במבוכי בניין 72 ובקומה הרביעית של בניין 74. דברים מסתוריים, שלעולם לא תגלו אלא אם תצטרפו למחלקה…

אחרי שתי ההרצאות האלו הגיע הקרם דה לה קרם- פרופ' נסים קלדרון אירח את ערן צור לשיחה על שירה ורוק, פלוס כמה שירים. זה היה באמת מחשמל. ערן צור מחובר בטבור לעולם הספרות – הוא כתב ספר, הוא מתרגם, והוא גם שר שירי משוררים לאורך כל הקריירה שלו. יש כאלו שרואים בו משורר רוק, ובהחלט היו לו דברים מעניינים להגיד בנושא. כמו כן, פרופ' קלדרון, המראיין, הוא איש ממגנט למדי. כושפתי מהם, במובן אחר לחלוטין מזה ששלט בהרצאה השנייה.

מחסור בהגברה גרם לצור לשיר את השירים שלו כשהוא עומד ליד הקהל, ככה שיצא לי לשמוע ממרחק שני מטרים את "ערב ב' כסלו", אחד השירים האדירים ביותר טקסטואלית ברוק הישראלי, ואחריו גם את "תותים", שמוכר דרך המערכון של החמישייה הקאמרית – "כשתבואי לשכב אתי תלבשי שמלה שחורה מאוירת ב – תותים! ". מין סגירת מעגל בין ההרצאות..ומאיזושהי סיבה, הקרבה של ערן צור לקהל הפכה את הקול שלו להרבה פחות מטריד. אפילו להפך – הוא די חמוד מקרוב.

בין הרצאה להרצאה ראש המחלקה, פרופסור תמר אלכסנדר, הציגה קצת את המחלקה והפצירה באנשים לקחת ברושורים. זה לא היה מעניין במיוחד ובכל פעם שהיא עשתה את זה התנתקתי מוחית, אז למעוניינים להצטרף למגמה: סלחו לי אם אני לא ארחיב על החלק הזה. אם אתם מעוניינים לגלות על המחלקה – האינטרנט נמצא בכל מקום ויש בו אחלה הסברים.

החיסרון היחיד שהצלחתי למצוא בערב הוא שלא היה כיבוד. סמכתי על הכיבוד כתחליף לארוחת ערב, אז יצא שהלכתי לישון רעב באותו היום. אבל לפחות הייתי מסופק שכלית ומוזיקלית.

אם גם לכם יש משהו לספר, לכתוב ולשתף, שלחו לנו ואולי כתבתכם תתפרסם בבאר.

כתיבת תגובה

Scroll To Top