/ מעורבות חברתית / ירוק בצהוב של המדבר

ירוק בצהוב של המדבר

שיתוף פעולה בין עמותת אקולנוע ומועצה אזורית רמת הנגב הוליד את "פסטיבל אקולנוע במדבר". עם כל הכבוד למבחן הבא, מחוץ לבאר שבע משתרע מדבר עצום ויפייפה. הוא קורא לנו לטייל, ליצור ולראות קולנוע שמחזיר למודעות את האהבה לסביבה.

פסטיבל אקולנוע במדבר יתקיים בסוף השבוע הקרוב (חמישי עד שבת 9-11.2) בפעם השלישית. עלית וייל-שפרן, מנהלת היחידה הסביבתית במועצה האזורית רמת הנגב, מסבירה את החיבור של קולנוע, סביבה ומדבר: "מטרת הפסטיבל להעלות את המודעות לנושאים סביבתיים בחגיגה של קיימות. במהלכו יוקרנו סרטים שמביעים את נושא השמירה על הסביבה, לצד פעילויות וביניהן סיורים, סדנאות יצירה ומסיבה סוערת עם דיג'יי סולארי (?!)".

באדיבות מ.א. רמת הנגב

באדיבות מ.א. רמת הנגב

למה דווקא בנגב? המדבר הוא כר פורה להתמודדות עם אתגרים סביבתיים. במדרשת בן גוריון שוכן המכון לחקר המדבר, העוסק בחקר תופעות מדבריות וקידום אמצעים ליישוב הנגב ושטחים מדבריים בעולם. תחומי המחקר במכון נעים מניהול משאבי מים, אנרגיה סולרית ומטאורולוגיה, ועד חקלאות ואדריכלות מדברית. מעבר למחקר האקדמי, עלית מציינת את המעורבות היומיומית של תושבי האזור בנושא הסביבתי: "מרבית תושבי רמת הנגב חיים את נושאי הקיימות והסביבה בשגרה היומית שלהם. כל הקמת יישוב ובניית בית מלווים במחשבה על איך נחיה בצורה מושכלת, תוך שמירה על סינרגיה עם הסביבה. הסביבה היא חלק מהותי בחיינו, בגלל זה בחרנו לגור פה".

מתוך יריעה רחבה של אירועי הפסטיבל הנה כמה שיכולים לעניין במיוחד את קהל הסטודנטים:

בחמישי בערב, במסגרת אירוע הפתיח במדרשת בן גוריון יוקרן הסרט "Home" אשר נצפה ברחבי העולם על ידי כ-400 מיליון בני אדם. הסרט מורכב מצילומים אוויריים מרהיבים המציגים את העולם על יופיו ופארו, לצד הנזק שמסב לו האדם. בערב זה יוכרזו גם הזוכים בתחרות הצילום "הסביבה בעין העדשה" בה מתחרים צלמים מאזור הדרום. ביום שישי יתקיימו סדנאות ליצירה מחומרים ממוחזרים וגם סיורים למבוגרים בלבד ובהם סיור בנייה אקולוגית בבאר מילכה, סיור בחוות התבלינים האקולוגית "שירת המדבר" וסיור חקלאי על אופניים בין שדות וחממות (הסיורים ללא עלות אך יש להרשם מראש). בשבת תוכלו להצטרף לסיור במכון לחקר המים במדרשת בן גוריון ולצפות בסרט "זהב כחול" המסביר את הקשר בין כוח ומים במלחמות המים העולמיות.

בשבת אחר הצהריים יתרחש במדרשה אירוע סטודנטיאלי במיוחד, במסגרתו יוקרנו סרטים שיצרו סטודנטים בנגב ויתקיים פאנל בהשתתפותם. הסרט הראשון, "לא מוכר", הוא סרט אנימציה שנוצר על ידי סטודנטים ממכללת ספיר ומציג חוויות אישיות של שלושה בדווים החיים בישובים מוכרים ולא מוכרים בנגב. אחריו יוקרן הסרט "שאבתם מים בששון" של סטודנטים מהמכון לחקר המדבר, אשר נסעו לאפריקה לחפור בארות מים לאוכלוסיה המקומית.

חשוב לציין שיש הסעות לפסטיבל מבאר שבע ומיישובי האיזור, כך שקל יחסית להקדיש כמה שעות לטובת הנושא. נכון שאנחנו בעיצומה של תקופת מבחנים, אבל דווקא עכשיו זהו זמן מצוין למודעות סביבתית. הרי אין על המדבר בחורף. זו גם הזדמנות לקצת פרופורציה בחיים, דבר שלפעמים נשכח מליבנו בלהט התקופה. ומה עם הגוף שזקוק לחילוץ עצמות והנפש הכמהה למרחבים? לכל הפחות, אחרי שיערות גשם כמעט נכחדו כתוצאה מערימות הדפים שנצברו במהלך הסמסטר, אולי נלמד איך ליצור מהן פסל סביבתי מרשים.

פרטים נוספים על פעילויות אלה ואחרות במסגרת הפסטיבל, הזמנת מקומות ובירור על הסעות באתר של רמת הנגב.

אם גם לכם יש משהו לספר, לכתוב ולשתף, שלחו לנו ואולי כתבתכם תתפרסם בבאר.

כתיבת תגובה

על ענת סגל-רוזנצוייג

Scroll To Top