/ מעורבות חברתית / לא רק מדבקה בתאי השירותים

לא רק מדבקה בתאי השירותים

כשצ'ייסר הופך למעשה טוב הנוכחות היא חובה! במיוחד כשמדובר בניצחון על האלימות המינית ועל הדרך גם איזו תמיכה במטרה חשובה מאין כמותה. החל מהיום – שבוע התרמה ייחודי למסל"ן בפאב הקוקה.

כולנו שמנו לב למדבקות על דלתות השירותים באוניברסיטה וכולנו חזרנו על המשפט המוכר "לי זה לא קרה ולא יקרה", אבל לאחרים זה קרה, אז למה לא להכיר בנושא? מרכז מסל"ן – מרכז סיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית ואלימות בנגב, הפועל מאז שנת 1988, שייך לעמותה המורכבת מכ-232 מתנדבות שהוכשרו לסייע במקרים של תקיפה מינית ואלימות.

מתוך אירוע ההתרמה של מסל"ן שנערך בשנה שעברה

מתוך אירוע ההתרמה של מסל"ן שנערך בשנה שעברה

מסל"ן נוהגים לערוך אירועי התרמה בקנה מידה גדול. שנה שעברה היה זה מופע של אהוד בנאי במשכן לאומנויות הבמה, בתמיכת העירייה. השנה החליטו במסל"ן לעורר את המודעות באמצעות שבוע התרמה שייערך בבר ה"קוקה" שבשכונה ג' ושיכלול שלושה אירועים מרכזיים וייחודיים:

מכירה פומבית שתיערך ביום שני ה-18.11 בהנחיית מלכת הדראג – Celine La Divine, שבה ימכרו פריטים או שירותים שנתרמו על ידי עסקים שונים בבאר שבע, כמו: פוליש ווקס לרכב שיכול להגיע לשווי 600 ש"ח בממוצע, כרטיס זוגי לתיאטרון; תספורת לכלב; עיצוב שיער (לאדם) ועוד.

 

ביום שלישי, ה-19.11 תתקיים הרצאה על בירה בנושא "מהיר ועצבנית – שבירת מיתוסים על סקס" בהנחייתה של טל פלג, פסיכולוגית קלינית ומתנדבת בעמותה; והאירוע שיסגור את שבוע ההתרמה ביום שישי ה-22.11 – יריד מותגים ומעצבים בו ימכרו בגדים חדשים שנתרמו ממעצבים בכל רחבי הארץ במחירים של עד 90 ש"ח, וכל הכנסותיו מוקדשות לפעילות העמותה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של עיתון 'הבאר' ותישארו מעודכנים 

לשאלה מדוע מציינים את אירועי ההתרמה למסל"ן דווקא בתאריכים אלו אין משמעות מיוחדת: "קוקה פנו אלינו, אחת הברמניות פנתה אלינו לפני כחצי שנה והציעה לנו לעשות משהו כזה ומפני שזה היה כבר לפני סוף שנה שעברה, החלטנו לפתוח עם האירוע בתחילת השנה", מספרת רוני וינקלר, רכזת שיווק ופיתוח משאבים במסל"ן. במהלך שבוע ההתרמה יימכרו על ידי הקוקה צ'ייסרים של "ואן-גוך" ב-15 ש"ח שייתרמו לפעילותה השוטפת של העמותה; בנוסף לכך, לצד כל חשבון תונח מעטפה של מסל"ן למען ירבו תרומות הקהל המודע ומתוודע לנושא, גם אם מדובר בתרומה של כמה שקלים בודדים. יוזמה נוספת ביריד כוללת שיתוף פעולה חסר תקדים של העמותה עם "אוסנת – תכשיטים שאוהבים", שמגייסת את צוות העובדים של המותג לתרום מזמנם ולהשקיע בדוכן התכשיטים ותרומת כל ההכנסות מהמכירה לעמותה.

"אנו פועלים לשינוי חברתי, להעלאת המודעות ולצמצום משמעותי של תופעות האלימות והאלימות המינית הנפוצות בכל רובדי החברה, מבוגרים כמו גם בני נוער וילדים, ללא הבדל דת, גזע, מין או לאום". מוסיפה רוני ומספרת ש"לא כל אחת שפונה רוצה להמשיך ולעשות עם זה משהו. יש כאלה שפונות ופשוט רוצות לפרוק…"

הפעילות השוטפת של המרכז כוללת את תחום הסיוע, המאגד בתוכו את קו הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית ואלימות, סיוע טלפוני שמספרו 1202 שמאויש 24 שעות ביממה בכל ימות השבוע, בשמונה שפות שונות. כמו כן, ישנה יחידה טיפולית הנותנת מענה טיפולי ארוך טווח וגם טיפולים קבוצתיים וקבוצות תמיכה למיניהן. דבר נוסף ששייך לשירותי המרכז, זה ליווי בהליך המשפטי ופלילי בין אם מדובר בייעוץ ובין אם בליווי ממשי. אז נכון שלא כל מקורות המימון של העמותה הם על בסיס התנדבותי – חלק מהתמיכה מגיעה מהרווחה המדינית; חלק ניתן בתמיכות מגוונות מטעם עיריית באר שבע; תורמים פרטיים וקרנות בארץ ובחו"ל, חברות עסקיות; והשאר הם הכנסות מכל מני אירועים, אך רוני מספרת כי בעמותה "מעלים לאתר את כל הדו"חות הכספיים למען השקיפות המלאה כדי לראות לאן הולך הכסף…".

חשוב לציין שמסל"ן נותן את שירותיו לציבור הסטודנטים ללא תשלום ובאנונימיות מוחלטת ואחד הפרויקטים העתידיים של העמותה הוא ליזום יחידה טיפולית נפרדת לגברים בכדי לתמוך ולסייע לנפגעי תקיפה מינית בקו החם שמספרו 1203, שכן, כפי שמציינת רוני "לגברים קשה יותר לפנות ופחות נוח לדבר על זה…"

ובכן, המשפט "לי זה לא יקרה" שאנחנו מכירים כל כך טוב לא רלוונטי בשבוע הזה. בואו "נגדיל ראש" על צ'ייסר או שתייה חמה, על בגדים או מיתוסים מצחיקים ונגיע לאירועי השבוע – הפעם, בלי להתעלם מהמדבקה שכולה מסר אחד חשוב ומטרה חשובה מאין כמותה.

לפרטים נוספים – כנסו לאירוע בפייסבוק

אם גם לכם יש משהו לספר, לכתוב ולשתף, שלחו לנו ואולי כתבתכם תתפרסם בבאר.

כתיבת תגובה

על סופיה ברג

סופיה ברג
כותבת בעיתון מאז אוגוסט 2013. סטודנטית לתואר ראשון בלימודי מדינת ישראל, תקשורת, ספרות ותעודת הוראה באזרחות. פמיניסטית ורודפת צדק חברתי כללי. כותבת למגירה ומפיקה ערבי שירה עברית כתובה ומולחנת. שותפה לחיים של ניר ואמא לתוכי סקאי. הכתבה שהכי נהניתי לכתוב: פלנט בן-גוריון.
Scroll To Top