/ גמל העיר / שוד הסטודנט בשכונה ג': "מקרה אחד מתוך רבים"

שוד הסטודנט בשכונה ג': "מקרה אחד מתוך רבים"

אתם יוצאים מהעיר, עומדים ברמזור, אדם זר דופק לכם על החלון ומבקש כסף. אתם הולכים ברחוב, פונה אליכם מישהו עם סיפור נוגע ללב על ילד חולה, אישה בהריון ועוד. האם תשלפו את הארנק? הנטייה שלנו לסרב היא ברורה, השאלה היא אם אותו אדם יסתפק בכך. לסטודנט אחד החלטה זו עלתה ביוקר.

תופעת קיבוץ הנדבות ברחובות באר שבע אינה דבר נדיר. לפעמים אין בכך דבר מזיק, לפעמים אפילו עומד מולכם אדם שבאמת זקוק לעזרה, אך במקרה של ו', סטודנט שנה שנייה באוניברסיטת בן גוריון שהלך השבוע (שבת, ה- 18.1.14) לבדו בלילה באזור מעונות ג', האדם שעמד מולו לא הסתפק רק בבקשות.

צילום: איתם קנז

צילום: איתם קנז

"תוך כדי שהלכתי, עצר אותי אדם… וביקש שאלווה לו כמה שקלים לנסיעה ברכבת לת"א בטענה שהוא תקוע בב"ש", כותב ו'. "בהתחלה אמרתי לו שאין לי כסף עליי והמשכתי ללכת אך הוא המשיך להתעקש והתחיל ללכת אחריי ושאל "מה יש לך אתה?". מכיוון שהבנתי שזה המצב, החלטתי לתת לו חלק מהכסף הקטן שהיה לי אך הוא ביקש עוד ורצה לקחת את ה-200 שקל שהיו לי בארנק".

ו' מספר כי לאחר שסירב לתת לאדם את כספו הוא המשיך ללכת, בעוד האדם שמולו "שינה את טון דיבורו למאיים יותר". ו' הסביר לו שהוא אינו מחפש בעיות ובתגובה התקרב אליו האדם בצורה מאיימת ואמר "אתה רוצה שאני אתקוף אותך? תן את הכסף", כאשר ידו האחת בכיסו, וניתן רק לשער במה הוא אוחז.

ו', שבשלב זה הבין שאין לו יותר מידי ברירות, הביא לו את השטר ובכך נגמר הסיפור. לאחר מכן פנה למשטרה, שהגיעה יחסית מהר, אך בסריקות שנערכו באזור, האדם המבוקש, אותו תיאר כ"בעל מראה אפריקאי (כהה עור, עם שיער שחור מקורזל ונפוח)", לא נמצא.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של עיתון 'הבאר' ותישארו מעודכנים

תחושותיו של ו' בעקבות האירוע קשות, וניתן רק לתאר כיצד מרגיש אדם שחווה חוויה כזו. הוא מספר שלאחר האירוע הוא חש "בעיקר הלם", שכן מעולם לא היה בסיטואציה כזו. "אני בא מעיר יותר קטנה ושקטה ודברים כאלו בדרך כלל לא קורים בה", הוא מוסיף. אחד התוצרים של אירוע זה, כפי שהוא מספר, הוא שגם תחושת הביטחון שלו ירדה: "אני לא אשקר שלפני זה הרגשתי יותר בטחון ללכת לבד בשעות האלו. היום אני אהיה חכם יותר ואשתדל להימנע ע"י מעבר למדרכה אחרת, אשתדל לא ללכת לבד בשעות האלו, אלך עם תיק קל יותר".

הוא כותב שאם יש משהו שהוא למד מהמקרה הזה "זה לא להסתובב עם תיק כבד עם מחשב נייד בתוכו כמו שרוב הסטודנטים עושים בשעות האלו של הלילה", שאם לא כן, יתכן כי היה מסוגל לברוח ממנו ולהימנע מהסיטואציה הזו. "אל תיקחו את הסיכון הזה שלקחתי", הוא מוסיף, "תעברו את הכביש למדרכה בצד השני".

במקרה הזה ו' נהג בחוכמה כשהחליט לוותר על כספו, ואילולא כך, אין לדעת כיצד האירוע היה מסתיים, אך כפי שהוא טורח לציין – זהו רק מקרה אחד "מתוך רבים שקרו ועוד יקרו" ועלינו להיות ערניים ולהיזהר.

בינתיים, "המשמר השכונתי", יוזמה סטודנטיאלית שקמה בעקבות פרשות ההטרדות המיניות בבאר שבע, ושמה לה למטרה להחזיר את תחושת הביטחון לרחובות העיר באמצעות סיורים והפגנת נוכחות ברחובות (בגיבוי המשטרה), שומרת עבורינו על העירנות. ליהי אלמוג, יוזמת הפרויקט, מוסרת כי עוד כשבועיים צפויה להצטרף למשמר קבוצת סטודנטים הכוללת מתנדבים משכונה ג', ברגע שזה יקרה "תחושת הביטחון תגבר לא רק בהיבט של הטרדות מיניות".

אם גם לכם יש משהו לספר, לכתוב ולשתף, שלחו לנו ואולי כתבתכם תתפרסם בבאר.

כתיבת תגובה

על שלי רום

שלי רום
Scroll To Top