/ מעורבות חברתית / תודה לבאר שבע על השמש הנצחית

תודה לבאר שבע על השמש הנצחית

מסורת ישראלית חדשה התחילה. כל מה שאנחנו צריכים לעשות כדי להשתתף בה, הוא להודות על כל שעולה על רוחנו. אם נתקלתם בשבוע שעבר בבית הסטודנט בלוחות גדולים למילוי תודה ולא הבנתם למה, לפניכם הסיבה. 

ימי הזיכרון לשואה ולגבורה ולחללי מערכות ישראל, שנמצאים בטווח עשרת הימים המובילים ליום העצמאות, חרוטים בזיכרון הקולקטיבי של כולנו. אירועים שממשיכים לעצב את החברה שלנו ואת התקווה לעתיד יותר טוב. בוגרי מדרשת עין פרת החליטו כי באותם ימים עלינו לצאת מהציניות היומיומית, מהאמירות על הדברים הפחות טובים במדינה, לצאת ולעשות משהו שונה – להודות. להודות על הדברים הטובים שיש כאן במדינה, על האנשים שחיים כאן, על התהליך שעברה מדינת ישראל מגבורת השואה ועד ימינו אנו. פשוט לצאת ולהודות על מה שיש, על הדברים הפשוטים בחיים.

מתוך דף הפייסבוק של "עשרת ימי תודה"

מתוך דף הפייסבוק של "עשרת ימי תודה"

מדובר ביוזמה שמטרתה לקדם "חברה ישראלית מפרגנת יותר", עשרה ימים של פרספקטיבה חיובית. בניגוד ל"עשרת ימי תשובה", הנחגגים בין ראש השנה ליום הכיפורים, בהם נהוג לקיים חשבון נפש על השנה החולפת ולבקש סליחה מאנשים שפגעת בהם, היוזמה הנוכחית מציעה עשרה ימים הנקראים "עשרת ימי תודה", בימים המובילים ליום העצמאות.

בתקופה בה המדינה מציינת את יום השואה ומתייחדת עם אלו שנפלו בעת הגנה על המולדת, לצד חגיגות יום העצמאות – אין דבר נכון יותר מלהגיד תודה, כך גורסת היוזמה. ואכן, באר שבעים רבים במסגרת הפרויקט אמרו תודה, וצולמו אוחזים בשלטים עם אמירות כמו "תודה לב"ש על דירות עם גינה ברות השגה", "תודה למזרקות שמאירות את כל העיר", "תודה על חוף הים הבאר שבעי, בזכותו למדתי לשחות" ועוד. בנוסף לכך, בבית הסטודנט נתלו לוחות גדולים בהם יכלו העוברים ושבים למלא בכתב למי הם מודים.

אם היו שואלים את סבא שלי בצעירותו אם תקום מדינת ישראל, הוא היה צוחק ואומר שזה לא ייתכן, וכי העולם לא יכיר בזכותו של העם היהודי למדינה עצמאית וריבונית. מלחמת העולם השנייה בכלל והשואה בפרט, לא היו משנים את דעתו. ובכל זאת, המציאות טפחה על פניו ולא הקשיבה לו, ובתוך שלוש שנים מתום המלחמה, דוד בן גוריון הכריז על מדינת היהודים.

נכון, לא הכל דבש, יש הרבה קשיים ופגמים במדינה. יש עוד הרבה מה לתקן, אבל "עשרת ימי תודה" הן הזדמנות לצאת מהציניות שאופפת אותנו בחיי היום יום, להסתכל בפרספקטיבה חיובית על החיים, ולהודות לכל מי ומה שאנחנו רוצים.

עשרת ימי התודה עוסקים בהודיה שבין אדם לחברו. לפי תפיסה זו, כמו כול מערכת יחסים בין בני אדם היא עלולה להישחק, לכן עלינו לתחזק מערכת זו על ידי אמירת תודה אחד לשני כדי לזכור את הנקודות הטובות שנמצאות אחד בשני. יוזמי הרעיון מבקשים להנחיל מסורת זו כמנהג קבוע בו החברה מודה ובמקביל הופכת למודעת יותר. למעשה, אמירת התודה יוצרת תחושה טובה הן לנותן והן למקבל, אז מה יש לנו להפסיד?

 

 גילוי נאות: הכתב לוקח חלק פעיל במדרשת עין פרת

 

One comment

  1. רעיון נחמד. אם יזרמו עם זה זה יכול להפוך אותנו לאנשים יותר טובים.

כתיבת תגובה

על אסף הורן

אסף הורן
אסף "הגינגי", לומד ניהול, פוליטיקה וממשל ומדיניות ציבורית באוניברסיטה וכותב בעיתון הבאר מחודש מרץ 2013. הכתבה אותה הכי נהנה לכתוב עסקה בסוגיה של עליית יהודי אתיופיה לארץ בעקבות פאנל שהתקיים באוניברסיטה. בעל נטייה להתפזרות בו זמנית בכמה מקומות שונים, אז חפשו את הג'ינג'י בב"ש ושלחו לנו תמונה.
Scroll To Top