הבאר - עיתון הסטודנטים - העסקה ישירה – עכשיו!
בקרו אותנו ב-
או שתפו חברים:
   


דף הבית >> מעורבות חברתית >> כתבות נוספות במדור - מעורבות חברתית >> העסקה ישירה – עכשיו!
העסקה ישירה – עכשיו!
15/05/2012 16:20:00
   
שלי רום
beernews@walla,com

כן, אנחנו שוב בנושא עובדי ועובדות הקבלן – אחד המגזרים המקופחים ביותר, דווקא בתקופה זאת של דרישה לצדק חברתי. מאבקם הממושך לעתיד בטוח לקח אותנו ביום שני האחרון לאסיפת עובדי הקבלן הראשונה בירושלים, שיצאה תחת הקריאה "עבודה מאורגנת - העסקה הוגנת - העסקה ישירה!" שוחחנו עם מייסדת הקואליציה הארצית להעסקה ישירה, כל הפרטים בכתבה.

בעיית עובדי הקבלן בישראל אינה בעיה חדשה, היא נמצאת סביבנו במוסדות הלימודים, במקומות העבודה, במקומות הבילוי והפנאי ועוד. יש שיקראו לה "עבדות מודרנית". על-פי ההערכות, כיום מועסקים בישראל מאות אלפי עובדי קבלן. הם מגיעים לעבוד בבתי העסק השונים בארץ באמצעות מתווך, שמציע אותם במכרז במחיר הנמוך ביותר. עקב כך החברות אינן יכולות לשלם לעובדים אפילו את התנאים המינימאליים הקבועים בחוק.
 

"האם תסכימו להיות עובד/ת סוציאלית במקום שבו חברתכם לעבודה מקבלת חופשה ומתנה לחג ואתם לא? ששכרה ותנאי העסקה של זו שיושבת לצדכם טובים משלכם רק בגלל שהיא עובדת עירייה ואתם עובדי העמותה בחצר האחוריות של הרשות? " שאלות אלו ואחרות מעלה אורנה עמוס, עובדת סוציאלית קהילתית לקידום צדק חברתי בדרום, שכעת מקדמת את מאבקם של עובדי הקבלן בישראל.

 

עמוס לייותה את התארגנות עובדות הניקיון באוניברסיטת בן גוריון. לאחר שסירבה נשיאת האוניברסיטה, רבקה כרמי, לדרישה של העסקה ישירה תחת הקמפיין "אומרים כן להעסקה ישירה", היא הבינה שאין ברירה ויש לתקוף את הנושא ברמה הארצית על ידי בניית כוח משותף של אזרחים וארגונים. בשלב זה, הקימה את הקואליציה הארצית להעסקה ישירה. שמטרתה לשים קץ לבעיה המקיפה והממושכת של עובדי הקבלן.

"הקואליציה הוקמה בשנת 2010 תחת המטרה העיקרית של חיסול תעסוקת העוני בישראל, על ידי החלפת דפוס ההעסקה הקבלנית להעסקה ישירה". הקואליציה כוללת בתוכה את כל סוגי עובדי הקבלן ומשתפת פעולה עם מוסדות וארגונים רבים. הקואליציה אכן הצליחה לקדם שינוי זה במוסדות מסוימים, וכעת קוראים משתתפיה לכל מי שיכול לבוא ולעזור במאבק על העתיד.

ומה עם אוניברסיטת בן-גוריון? כידוע, עובדות הניקיון בבן-גוריון זוכות לתנאי עבודה מבישים ולא הולמים, אך כאמור לא מקבלות מענה ראוי מצד האוניברסיטה. עמוס מספרת על המשמעות של להיות עובד קבלן באוניברסיטת בן-גוריון "עובד הקבלן בכלל, ובאוניברסיטת בן גוריון בפרט למעשה אינו חלק מהמשא ומתן על תנאי העסקתו, הוא מסתפק תמיד בשכר מינימום שקבוע בחוק ללא הפרשות מכבדות לפנסיה, וחי בעוני רב - עובדות הניקיון באוניברסיטת בן גוריון מנקות את האוניברסיטה כל ימות השנה בכ-1600 ₪ לחודש, ובקיץ עובדות חצי מהזמן כי אין סטודנטים, ויכולות לקבל על חודש כזה סכומים נמוכים בהרבה".

בעיות אלו, אשר קיימות כאן אצלנו, קיימות במקומות רבים ברחבי הארץ, והן ממשיכות לתפוח ולפגוע בעובדים ובסיכוי שלהם לעתיד מכובד. " ישנם עובדי קבלן שעובדים רק 8 חודשים בשנה, הם יכולים בכל שנה להיות מפוטרים וחוזר חלילה, בלי אפשרות לצבור זכויות סוציאליות לטווח הארוך, אחרים נותנים מענה טיפולי לילדים ולבני נוער, לקשישים ולאנשים עם נכויות ומקבלים עבור כך שכר מינימאלי, ללא אופק תעסוקתי", ללא הבטחה לעתיד.

לפי עמוס, מטרת האסיפה, שנערכה ביום שני האחרון מול בית ראש הממשלה הייתה "להשמיע את קולם של עובדי הקבלן לסוגיהם בישראל. המסר העיקרי היה 'העסקה קבלנית היא העסקה נצלנית'. העסקה ישירה עכשיו!". ואכן, מאות עובדי קבלן הגיעו והשמיעו את קולם  וזעקתם, אחדים עלו לבמה ותיארו את חייהם בצל הניצול, אחרים הגיעו כדי להביע תמיכתם באחיהם. הרגש היה עז, והאהדה הייתה גדולה, אך זה לא מספיק, המלחמה הזו היא של כולנו. עמוס קוראת לנו להצטרף למאבק החשוב: "הילדים של כולנו יהיו עובדי הקבלן הבאים אם לא נילחם כאן ועכשיו".  אז בואו לפחות ננסה.


רוצים להצטרף לקואליציה להעסקה ישירה? רשמו מייל orna.amos@gamil.comעובדות הניקיון באוניברסיטת בן גוריון בנגב קוראות לנשיאה להעסיקן באופן ישיר: 
   
     


       

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...

© 2011 כל הזכויות שמורות ל”הבאר -עיתון הסטודנטים”

הבאר הינו עיתון הסטודנטים למען סטודנטים ואיננו שייך למוסדות האוניברסיטה הרשמיים
לייבסיטי - בניית אתרים