הבאר - עיתון הסטודנטים - לא יכולים לשתוק יותר
בקרו אותנו ב-
או שתפו חברים:
   


דף הבית >> מעורבות חברתית >> כתבות נוספות במדור - מעורבות חברתית >> לא יכולים לשתוק יותר
לא יכולים לשתוק יותר
06/11/2012 00:35:00
   
שלי רום
beernews@walla.com

בשבוע שעבר הוחלט להקים מאהל מחאה בתוך אוניברסיטת בן גוריון. בדשא שמול בית הסטודנט התכנסו מספר אנשים, פרסו מחצלות, החלו בהקמת אוהל ותכננו למחות. ואז הגיעה האבטחה...

לפני מספר שבועות, סטודנט בשם ברק סגל מאוניברסיטת תל אביב החליט שהוא לא יכול יותר. "אני עובר לגור בתוך האוניברסיטה" הוא הכריז, וקרא לסטודנטים נוספים להצטרף אליו למאבק. מהר מאוד הצליחה האוניברסיטה למנוע את אקט המחאה של ברק סגל. היא שלחה חברת אבטחה פרטית שפינתה את הציוד של הסטודנטים והחרימה אותו. עם זאת, מה שהיא לא הצליחה למנוע היה התפשטותה של מחאה זו, שבעקבותיה סטודנטים מאוניברסיטאות נוספות החליטו להצטרף למאבק וליצור מחאה דומה, וביניהם מספר סטודנטים מאוניברסיטת בן גוריון.
 
בצהרי יום שלישי האחרון (ה- 30.10.12) סטודנט בשם יואב פקטה ופעילי מחאה נוספים ניסו להרים את המחאה בגרסתה החדשה בתחומי אוניברסיטת בן גוריון. יואב, סטודנט לתואר שני באוניברסיטת בן גוריון, סיפר לנו על מטרתם "אנו מנסים לדאוג שהנושאים החברתיים-כלכליים יישארו במרכז השיח הציבורי, הרי כולנו רואים איך מנסים להסיט את השיח לנושאים ביטחוניים אירן, אירן, אירן, אם זה יישאר כך לא נראה שום ההתקדמות ופתרונות למצוקות הכלכליות-חברתיות... יש לנו הזדמנות בחודשים הקרובים לפני הבחירות ללחוץ ולקדם את הנושאים הללו". ומהם הנושאים שהם מבקשים לקדם? מאבק העובדים בתוך הקמפוס, המאבק על יוקר המחייה, מעורבות דמוקרטית של האזרחים ותקשורת אלטרנטיבית וחופשית כחלופה לזו ש"נשלטת ע"י ההון-שלטון".

אם כן, מטרה יש, נושאים למחות עליהם יש ויש, אנשים כמעט יש, ומקום למחאה? לא בטוח שיש. כמו באוניברסיטת תל אביב, גם כאן האוניברסיטה לא ממש התחברה לרעיון המחאה בתוך גבולות האוניברסיטה, ועוד בטרם הקמת האוהל שהביאו עימם המוחים, הגיעו אנשי האבטחה, וניסו למנוע את הקמת האוהל: "הבעיה שלהם זה שאוהל זה סמל, והם רצו לחסל את הסמל כל עוד הם יכולים. ברגע שיש אוהל, כל מי שעובר מיד מבין, אה... זה מחאה חברתית", סיפר יואב.

ובכל זאת, קשה לעקוף את אבטחת האוניברסיטה, שכבר בעמדות הבידוק בכניסה ניסתה למנוע את הכנסת האוהל לתחומיה. יואב מסביר שזה לא מה שימנע ממנו את המאבק. "אני ממש לא צריך ש"יאפשרו" לי למחות או להפגין..... אחרי שאתה רואה שוטר מפנה משפחה עם ילדים לרחוב, או פקח שמחרים להומלס שמיכה בחורף כשקר, אתה מבין שנחמדות זה פריווילגיה למי שיש לו... אין לנו ברירה אלא להתנגד לדיכוי של חופש הביטוי, ראינו איך דיכאו בכוח את המחאה של קיץ 2012, איך שוטרים שברו ידיים וביצעו מעצרי שווא רק כדי להפחיד, ראינו איך מנסים לסגור מחלקות באוניברסיטה, שמביעות דעות שהשלטון לא אוהב, וראינו איך פגעו בעיתונות ובערוצי התקשורת במהלך השנה האחרונה, זה תהליך מסוכן ועלינו להתנגד לו".
 
אך עם כל הרצון הטוב, התנגדות מסוג זה, לפי אביבה שחף, רכזת דיקנאט הסטודנטים, אינה אפשרית "הם לא יכולים להתמקם, האוניברסיטה היא לא שלהם. עם כל הכבוד, יש אישורים לכל דבר. אם כל סטודנט יעשה פה מה שהוא רוצה יהיה כאן כאוס. אנחנו בעד להתבטא, אבל לכל דבר צריך אישור ובדרך כלל אנחנו מאשרים את כל הדברים שהם על פי חוק ועל פי נוהל". לפי אביבה כל שהיה עליהם לעשות הוא להגיש טופס בקשה להפגנה, אך הם סירבו לקרוא לזה הפגנה "אם קבוצה של סטודנטים עומדים עם שלטים מתחת לכיפת השמיים זה הפגנה", הוסיפה אביבה.

מלבד העובדה שכל ניסיון להקמת מחאה שכזו ללא אישור יטורפד על ידי האבטחה, עלולים המארגנים לעמוד בפני ועדת משמעת. אז מדוע בכל זאת הם מעוניינים ומתעקשים לשוב בכל שבוע ולנסות להרים את מאבקם באוניברסיטה? "סטודנטים מהווים את קבוצת האוכלוסייה הכי פנויה והכי מתאימה להוביל שינוי חברתי. לרובנו יש פחות מחויבויות, אין לנו עדיין משפחה וילדים להאכיל, אנחנו לא עובדים לרוב בעבודת רציניות, ולכן הרבה יותר פנויים ללקיחת סיכונים".

מי יודע אם מחאה כזאת תצליח להתרומם. אולי מדובר בעוד ניסיון להחיות מחאה שכבר מזמן מתה, או שאולי זו הדרך להציף אותה שוב. אם תשאלו את יואב, כמי שהיה חלק ממאבקי הסטודנטים בשנת 2008, כשהשתלטו הסטודנטים על בניין הסנאט באוניברסיטה ונשארו שם שבוע, הוא מאמין שגם הפעם הסטודנטים יובילו מאבק מוצלח. "התחלנו תהליך בחברה הישראלית וראוי שנמשיך אותו, אני מרגיש מחויב, ומאמין שאם נתאחד ונפעל ביחד, נשנה ונגשים את החזון למדינה שבה האדם במרכז, וערכי הצדק והשוויון חרוטים על דגלה". אז אולי לא נוכל לדעת אם המאבק החדש יצלח, אך לפחות מסתמן שמקום לאופטימיות – יש.
אם אתם רוצים לקחת חלק במאבק, תוכלו למצוא את יואב וחבריו בכל יום שני בין השעות 14:00-16:00 בדשא שמול בית הסטודנט, עם מחצלות, כלי נגינה ומצב רוח טוב, יושבים במעגלי שיח ומתכננים את פעולות המחאה.

לפרטים נוספים - יואב  yoavfekete@gmail.com


אם גם לכם יש משהו לספר, לכתוב ולשתף, שלחו לנו ואולי כתבתכם תתפרסם בבאר.


 
   
     


     
       

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...

© 2011 כל הזכויות שמורות ל”הבאר -עיתון הסטודנטים”

הבאר הינו עיתון הסטודנטים למען סטודנטים ואיננו שייך למוסדות האוניברסיטה הרשמיים
לייבסיטי - בניית אתרים