הבאר - עיתון הסטודנטים - צומח בדרום
בקרו אותנו ב-
או שתפו חברים:
   


דף הבית >> מעורבות חברתית >> כתבות נוספות במדור - מעורבות חברתית >> צומח בדרום
צומח בדרום
21/10/2012 01:30:00
   
עידו גלדמן
geldman.beer@gmail.com  


לאט לאט מתחת לאפינו, בב"ש הדרומית, קורם לו עור וגידים קואופרטיב צרכנים. לאחר אינסוף "מחאות פייסבוק" בנושא מחירי מוצרים למיניהם, אולי סוף כל סוף נראה תוצאה אמיתית וחיה למחאה החברתית שהדהדה ברחובות.

לארבעה סטודנטים באוניברסיטת בן גוריון נמאס, כמו לכולנו, מהמחירים היקרים של המצרכים הבסיסיים שאנו רוכשים, שהולכים ועולים עם הזמן. אך בניגוד לרובנו, הם החליטו לעשות מעשה: "אפשר להתלונן על מחירים וליצור מחאות פייסבוק שכוחן מוגבל אבל בכדי לעשות שינוי אמיתי צריך לעבוד קשה", אמר שגיא, אחד מארבעת הסטודנטים שהחליטו להקים קואופרטיב למוצרים מן הצומח כאן בבאר שבע, בכדי להוזיל עלויות של מוצרי מזון שימושיים ולהחזיר את הכוח לצרכנים. הארבעה, חשבו על הרעיון של הקמת קואופרטיב הרבה זמן, ובימי הקיץ החמים, והפחות עמוסים, הם החליטו להרים את הכפפה.
 
למי שלא יודע, קואופרטיב הוא למעשה התארגנות של קבוצת אנשים לשם צריכה משותפת, זאת על ידי קנייה מהיצרן בכמויות גדולות וחלוקתן בין אנשי הקבוצה ללא תמורה כספית נוספת פרט לעלות המוצר הבסיסית, דבר אשר מוזיל בצורה משמעותית את עלות הקנייה. בצורה זו ניתן לקנות מוצרים בכ-50% הנחה ממחירם בסופרים ובמיני-מרקטים.

השם שניתן לקואופרטיב הוא "צומח בדרום", וחזונם שלחברי הקבוצה הוא שהקואופרטיב יפעל לא רק תחת הטייטל של "צדק חברתי" אלא גם "צדק סביבתי". שגיא מסביר שהקואופרטיב הטבעוני עתיד לרכוש רק מוצרים מהצומח "תעשיית המזון מן החי פוגעת בסביבה, מעסיקה עובדים בתנאי ניצול ומנצלת את בעלי החיים". עד עתה הם יצרו קשר עם ספקים לגבי תנאי הרכישה המרוכזת וניסחו אמנה שהיא מעין הסכם חברות משותף ובקרוב יפגשו כל המעוניינים להצטרף לקואופרטיב בכדי לסכם על מטרותיו ביחד.
 By Africa

הבשורה על הקואופרטיב הגיעה גם לאוזני מתן גולן, מתנדב וחבר הנהלה ב"מרכז לקיימות שכונתית" שבשכונה ו' הישנה, אשר החליט להצטרף ולסייע, ובעזרתו התהליך תפס תאוצה. מתן תרם רבות מהנסיון שלו על מנת לעזור לקבוצה להתרומם, ונידב את "המרכז לקיימות שכונתית" כמקום החלוקה של הקואופרטיב וכמקום מפגש של הקבוצה, וכך החל הפרויקט להתקדם ולהתפתח.

בתור התחלה חברי הקואופרטיב ירכשו מזון יבש כמו דגנים, קמח, קטניות, פירות יבשים וכו', ומוצרים צמחיים מקהילת העיבריים כמו המבורגרים, קציצות וגבינות על בסיס סויה, סייטן, עדשים וכו'. אך זה הוא רק צעד ראשון ובהמשך תתבצע רכישת מזונות מגוונים יותר. הצלחתו של הקואופרטיב תלויה ברצינות חבריו, אין בו מנהלים בשכר או היררכיה, וכל אחד מחברי הקבוצה יכול לעזור לפי יכולתו. "בנתיים יש לנו כמה חברי קואופרטיב רציניים שפועלים רבות בכדי לקדם אותו" מוסיף שגיא, "אבל תמיד יש הרבה עבודה לעשות, כולם מוזמנים להצטרף ולעזור".

השם "צומח בדרום", שניתן לפרויקט, מתאר במדויק את מצבו ותכליתו של הקואופרטיב הזה. בשביל שצמח יצמח לו באקלים קשה ובלי מים כמו בנגב, צריך להעניק לו הרבה עזרה ואת כל הכלים הדרושים לו להתפתח, וכך גם הקואופרטיב הצמחי.

אז אם בא לכם להיות חלק מנסיון אמיתי וכן לשנות, ביום שני ה-22.10 בשעה 20:15 בערב יערך מפגש ראשון שיקבע את האמנה של הקואופרטיב. המפגש יערך ברחוב רינגלבלום 90 במתחם הרובשקה, כולם מוזמנים לבוא ולהשפיע.

לפרטים נוספים, פשוט כנסו לקישור הקבוצה של הקואופרטיב בפייסבוק.אם גם לכם יש משהו לספר, לכתוב ולשתף, שלחו לנו ואולי כתבתכם תתפרסם בבאר.

   
     


     
       

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...

© 2011 כל הזכויות שמורות ל”הבאר -עיתון הסטודנטים”

הבאר הינו עיתון הסטודנטים למען סטודנטים ואיננו שייך למוסדות האוניברסיטה הרשמיים
לייבסיטי - בניית אתרים