/ דעות / אוניברסיטה לחיים

אוניברסיטה לחיים

הטרדות מיניות הוא נושא שעוסקים בו רבות בשנים האחרונות – בייחוד בחוגי האוניברסיטה. השאלה היא האם שיח והסברה יכולים להשפיע על מניעת הטרדות כשהדוגמה האישית המובאת היא הפוכה – כיצד מצפים מהסטודנטים לנהוג בצורה נכונה כאשר רקטור האוניברסיטה סותר את כל העקרונות שהאוניברסיטה מייצגת?

ביום חמישי ה-01/08/2013 התפרסמה כתבה בידיעות אחרונות על כך שרקטור אוניברסיטת בן גוריון, פרופ' צבי הכהן, הטריד מינית אחות בבית חולים סורוקה. בכתבה סופר שלפני כשנה וחצי הגיע הרקטור לאשפוז בבית החולים וכאשר התבקש על ידי האחות לפשוט את בגדיו לצורך בדיקה הוא אמר לה "אם אני מתפשט אז תתפשטי גם את". התנהגותו הבלתי הולמת של הרקטור מעלה שאלות רבות ברמה הניהולית והחברתית כאחד.

צילום: דני מכליס

צילום: דני מכליס

מקרים כגון מקרה הטרדה זה הם מקרים נפוצים שחוזרים על עצמם פעמים רבות ולעיתים קרובות הסביבה (בעיקר הגברית) כלל לא תופסת אותם כהטרדה. כך למשל מספרת ק' על התנהגות משפילה מצד הבוס שלה, שבכל פעם שהייתה לו ביקורת כלפי התנהלותה בעבודה היה צועק עליה. באחת הפעמים ק' שאלה אותו מדוע הוא מדבר אליה בצורה כזאת והוא ענה לה: "ככה אני גם מדבר לאשתי". התנהגויות ואמירות כגון אלה מעודדות זלזול כלפי נשים ומונעות מהן להתקדם ולהשיג שוויון זכויות. יתר על כן בקרב גברים רבים, גינוי התנהגויות כאלה אינו מקובל שכן פעולה כזאת נתפסת כ"לא גברית". עקב כך ההטרדות נמשכות ועלינו כחברה מוטלת האחריות למנוע אותן.

חשוב להבהיר שהחוק למניעת הטרדה מינית, התשנ"ח 1998, 3(א)(5), שמטרתו "לאסור הטרדה מינית כדי להגן על כבודו של אדם, על חירותו ועל פרטיותו, וכדי לקדם שוויון בין המינים" קובע כי התנהגותו של הרקטור הינה עבירה שדינה שנתיים מאסר ו/או פיצוי כספי שלא יעלה על סך 50,000 ש"ח. אך החוק ויישומו הם שני דברים נפרדים, וכך, אנו שומעים שוב ושוב על מקומות עבודה שבהם נשים סופגות יחס משפיל ומזלזל מצד הקולגות, המנהלים ואף הלקוחות שלהן, מבלי שדבר נעשה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של עיתון 'הבאר' ותישארו מעודכנים 

במקרה של רקטור אוניברסיטת בן גוריון, העובדה שבעל תפקיד במעמד שלו מרשה לעצמו לדבר בצורה הזאת, בין אם הוא זוכר זאת ובין אם לא ("עקב התרופות", לטענתו), מעידה על חומרת התופעה, שהרי אם החוק היה נאכף יתכן שהרקטור היה חוסך את ההערה הזאת מפאת פחד מענישה.

התנהגות הרקטור לא פגעה באחות בלבד אלא באוכלוסיה כולה. מקרה זה משמש דוגמה לאותם מטרידים פוטנציאלים אשר רואים שהתנהגות כגון זו לא זוכה לגינוי. המסר שאנו מקבלים מהמקרה של הרקטור הוא שלהיות בעל תפקיד פירושו קבלת חסינות מהתנהגות לא ראויה שנוגדת את החוק – תמורת התנצלות. זאת על אף שלפי סעיף 7 לחוק למניעת הטרדה מינית, על המעביד לטפל בכל מקרה כזה בצורה יעילה "ולעשות כל שביכולתו… כדי לתקן את הפגיעה שנגרמה למתלונן עקב ההטרדה או ההתנכלות".

אז אם אתם שואלים את עצמכם איזו התנהגות נחשבת להטרדה או לזלזול, דעו שכל הצעה בעלת אופי מיני או התייחסויות חוזרות המתמקדות במיניותו של אדם שהראה למטריד שהוא אינו מעוניין בהן, או התייחסות מבזה או משפילה המופנית לאדם ביחס למינו או למיניותו, כל אלה יכולים להתפרש כהטרדה מינית לפי החוק. יחס כזה יכול להתבטא בכינויים סקסיסטיים כמו "חמודה" ו"מתוקה" (אמירות שלא נאמרות לגברים), בניתוח המראה החיצוני של נשים, ועל אחת כמה וכמה בקריאה לאישה להתפשט.

כנראה שבמקרה של הרקטור ההתנצלות מצידו הספיקה והוא המשיך הלאה, אך אין זה כך עבור כולם. ולכן, כאשר הרקטור יחלק תעודות בטקסים ויישא נאומים קורעי לב, אנחנו נזכור את הנאום שפרופ' צבי הכהן נשא בסורוקה.

 

אם גם לכם יש משהו לספר, לכתוב ולשתף, שלחו לנו ואולי כתבתכם תתפרסם בבאר.

כתיבת תגובה

על ניקי גוטמן

ניקי גוטמן
סטודנטית לספרות עברית וספרות אנגלית שנה אחרונה, הצטרפה לעיתון הבאר באפריל 2013. מקווה להצליח בעתיד בתחום הכתיבה (עיתונאית ויצירתית) והכי חשוב להיות תמיד קרובה למשפחה.
Scroll To Top