/ גמל הקמפוס / איזו מין אחוה?

איזו מין אחוה?

הוא כינה את מדינת ישראל מדינת אפרטהייד וטען שהיגר ממנה מפאת היותה מדינה שמפלה את תושביה, הכריז שעם מתנחלים הוא לא מדבר ובכל זאת, בטקס הדלקת המשואות השנה, זכה להדליק משואה. קבלו את הנשיא הבדואי הראשון במוסד אקדמי, פרופ' עליאן אלקרינאוי: נשיא מכללת אחוה.

 המכללה האקדמית 'אחוה' הינה מכללה לחינוך ומדעים שבה פועלת שלוחה של אוניברסיטת בן גוריון. בשנת הלימודים האחרונה, נבחר פרופ' עליאן אלקרינאוי, לכהן כנשיא המכללה. אלקרינאוי, שבשנת 2009 עזב לקנדה והחל מ-2010 כיהן כדיקן בית הספר לעבודה סוציאלית באוניברסיטת ממוריאל, חזר לארץ לאחר שהוצע לו תפקיד נשיאות המכללה.

DCIM100MEDIA

צילום: אריאל פלמון

 ד"ר מאיר סיידלר, מרצה בכיר במחלקה למורשת ישראל באוניברסיטת אריאל, מספר שבסוף שנת 2010, ב"וורקשופ" בינלאומי על המזרח התיכון, באוניברסיטת קלגרי שבקנדה, הציג אלקרינאוי את עצמו כמרצה לשעבר באוניברסיטת בן-גוריון, שהיגר לקנדה. סיידלר טוען שלאלקרינאוי לא הייתה כל כוונה לשוב לארץ, ומספר כי הוא "כינה את מדינת ישראל מדינת אפרטהייד מספר פעמים באותו מפגש, הציג את עצמו כאחד שלא יכול לחיות בה, שהיגר לקנדה… הנימוקים לכך שעזב את ישראל הם שישראל מפלה לרעה ושהיא מדינת אפרטהייד".

 כאשר מחוץ לגבולות הארץ אלקרינאוי הכפיש את מדינת ישראל וטען שהיגר ממנה, כאן בחרו בו להיות אחד ממדליקי המשואות בטקס הדלקת המשואות 2013, שבאופן אירוני נושאו המרכזי היה המורשת הלאומית. בטקס עצמו הדליק אלקרינאוי את המשואה בין היתר "לכבוד אמונתנו בחברה אזרחית קשובה לכל גוון של תרבות לאומית בטוחה". עם זאת, לא בטוח שלאלקרינאוי ולחברה קשובה יש דבר במשותף. סיידלר מספר שכאשר פנה לאלקרינאוי במסגרת מפגשם בכנס, אלקרינאוי סירב לדבר איתו, ואמר: "עם מתנחלים אני לא מדבר". השאלה הנשאלת היא מדוע אדם כמו אלקרינאוי נבחר להיות נשיא של מכללה ואף להדליק משואה?

 אמנם הסיבה המתבקשת היא חוסר ידע, אך נראה שגישתו של אלקרינאוי הייתה ידועה באוניברסיטאות בהן הוא למד ולימד. ואכן, בטרם מונה אלקרינאוי לנשיאה של מכללת אחוה, הועלו תהיות בקרב אנשי סגל במכללה לגבי גישתו כלפי מדינת ישראל. כך למשל ש', חבר סגל בכיר המכללה, נמנה בין המתנגדים למינויו של אלקרינאוי לנשיא המכללה וחושף פן נוסף שמשמש הסבר אפשרי לסיבת מינויו:

בשנה האחרונה המכללה האקדמית אחוה, שעד כה הייתה מפוצלת לשתי מכללות: המכללה לחינוך והמכללה האקדמית שהוקמה כשלוחה של בן גוריון, אוחדה לגוף אחד. ש' מדבר על "ליקויי התנהלות חמורים" בוועדים המנהלים של המכללות. הוא מספר על דו"חות ביקורת שהופצו על ידי זאב ליפקוביץ – מנכ"ל מכללת אחוה לשעבר, בהם מתוארים מחדלים שונים שהתגלו במכללה, החל משימוש בתקציב המכללות "כדי לקדם מטרות שונות של המועצה האזורית באר טוביה" (שאליה משתייכת המכללה) וכלה בקבלת סכום כסף שלא כחוק על ידי רענן שריר, חבר בוועד המנהל של המכללה לחינוך. ש' מסביר ששריר לקח על עצמו את תפקיד איחוד המכללות וקיבל עבור כך סכום של 270 אלף ש"ח, למרות שלדבריו, בתקנון יש איסור לכך שחבר בוועד מנהל של עמותה מסוימת יעשה עבודה בשכר עבור אותה עמותה. בתמונה: עליאן אלקרינאוי (נוצר על ידי מעלה היצירה)

בתמונה: עליאן אלקרינאוי (נוצר על ידי מעלה היצירה)

בתמונה: עליאן אלקרינאוי (נוצר על ידי מעלה היצירה)

כמו כן, מדבר ש' על משך כהונתם הממושך של "חלק ניכר של חברי הוועד המנהל" אשר "מוגבל ע"י תקנון מל"ג לכל היותר לשלוש קדנציות של שלוש שנים כל אחת. אי לכך, חלק ניכר של חברי הוועד המנהל היו צריכים להתפטר עוד טרם הוקמה העמותה החדשה, שכן הם שרתו בוועד יותר מתשע שנים. כשהחליט להעלות טענותיו לגבי שחיתות בהנהלת המכללה לרשת המכללה, זומן ש' לשיחה אצל הנשיא החדש אלקרינאוי, שביקש ממנו להפסיק לכתוב מכתבים לרשת כיוון ש"זה עושה בלגן". עם זאת הודה אלקרינאוי בפניו "שיש חקירת עומק של מבקר המדינה בנושא", זאת על אף שלפי ש', שלח אלקרינאוי מייל תפוצתי למרצים, שבו הוא מאשים את מפרסמי המכתבים לרשת בכך שהם מנסים "ליצור דמורליזציה בקרב עובדי המכללות".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של עיתון 'הבאר' ותישארו מעודכנים 

 ש' משער כי הסיבה בגינה בחרו באלקרינאוי לכהן כנשיא המכללה היא כי "הועד המנהל רצו מישהו עושה דברה, אל קרינאווי היה המועמד האידיאלי, הוא לא מתמצא, הוא יבוא, יגידו לו מה לעשות ואיכשהו יסחבו אותו למעגל הזה של השחיתויות שהוא יהיה כבול אליהם".

 מתוך דברים אלו, יש להודות שהמינוי של אלקרינאוי כנשיא מכללת אחוה תמוה מאוד. אלקרינאוי, שעזב את המדינה שלדבריו "מפלה לרעה" לא מהסס לחזור ואפילו להדליק משואה, במדינה שאותה רק לא מזמן, כינה מדינת אפרטהייד.

 ממכללת אחוה נמסר בתגובה כי "מדובר בטענה שקרית והזויה שמקורה במוחו הקודח של ד"ר סיידלר הידוע בעמדותיו הלאומניות והגזעניות. פרופ' עליאן אלקרינאווי מעולם לא התבטא באופן המתואר ומעידים על כך רבים מהמשתתפים באותו כינוס בהם פרופ' דוד טל ופרופ' דוד אוחנה, אנשי סגל בכיר באונ' בן גוריון. פרופ' אוחנה אף פרסם מאמר תגובה כנגד דברי הבלע של ד"ר סיידלר."

 עוד נמסר כי "הבדיקה אותה מקיים רשם העמותות הנה בדיקה שגרתית שהחלה עוד טרם כניסתו של פרופ' אלקרינאווי לתפקיד. אם יימצאו ליקויים הרי ברור שהם יטופלו. סבורני כי ל-ש' יש נושאים חשובים יותר לטפל בהם מאשר לעדכן את הסגל באופן טרחני ומציק בדבר הבדיקה שמקיים רשם העמותות. ידוע לי כי הסגל ביקש שיחדול מכך ולכן התבקש ש' לחדול משליחת עדכונים מיותרים לכל אנשי הסגל בקצב מסחרר. הנהלת המכללה מעדכנת את הסגל בכל עניין, פעוט כחשוב, באופן מסודר ונודה ל-ש' אם יעסוק בנושאים שבתחום אחריותו".

אם גם לכם יש משהו לספר, לכתוב ולשתף, שלחו לנו ואולי כתבתכם תתפרסם בבאר.

כתיבת תגובה

על ניקי גוטמן

ניקי גוטמן
סטודנטית לספרות עברית וספרות אנגלית שנה אחרונה, הצטרפה לעיתון הבאר באפריל 2013. מקווה להצליח בעתיד בתחום הכתיבה (עיתונאית ויצירתית) והכי חשוב להיות תמיד קרובה למשפחה.
Scroll To Top