/ דעות / אנשי הדווקא

אנשי הדווקא

הם נמצאים בכל מקום – מציקים לנו, מזלזלים בנו, מתייחסים אלינו בהתרסה רק כדי להדגיש את הנקודה שלהם. לצערם, זה לא באמת ישכנע אותנו שהדרך שלהם היא הדרך הנכונה. בדרך-כלל זה ישכנע אותנו ההפך.

את אנשי הדווקא אפשר למצוא כמעט בכל תחום: פוליטיקה, דת, מגדר. הם ייקחו את הדעה שלהם ויהפכו את עקרונותיה למקודשים – בעיקר על חשבון הסובבים, שבמקרה הטוב יסתכלו עליהם בתמיהה ובמקרה הרע יפגעו באופן אישי. יצא לי לפגוש אחת מהן לפני כמה ימים.

asdgאני לא אוכל חמץ בפסח. זו הדרך שבחרתי לעצמי, אבל אין לי שום בעיה שאנשים סביבי יבחרו את הדרך שלהם, ויאכלו מה שבא להם. במהלך חופשת הפסח יצאתי לטיול עם חברים, ובדרך עצרנו לארוחת צהריים במרכז מסחרי כלשהו. מכיוון שחלק מהחברים שלי אוכלים חמץ בפסח, וחלק לא, וכולנו מפוזרים על הסקאלה בין דתיים-מסורתיים וחילונים, הייתה התלבטות בין כמה מקומות (כשרים ולא כשרים). ניסינו להגיע לפתרון שיתאים לכולם.

ה"שומרים" היו מוכנים להתפשר קצת עבור אנשי החמץ, וכך גם ההפך, אבל בינינו נמצאה גם גברת דווקא אחת, אותו טיפוס שהזכרתי קודם, שלא מוכן

בכלל לשמוע על פשרה. אין סיכוי שהיא תאכל אוכל כשר לפסח, ויהי מה. היא לא מסתפקת בכך שהיא יכולה לבחור לעצמה את מזונה, היא מתעקשת לבחור מקום שיש בו חמץ, כי גם אם יש מקום שיכול לספק את כולנו, צריך ללכת למקום שמכין גם פיתות.

אני מבין את הקושי להימנע מחמץ עבור מי שלא מאמין או לא מתחבר למנהג, אבל חברים נוהגים להתחשב זה בזה, לנסות לדבר ולהגיע לעמק השווה. כשאנשים לא מוכנים בכלל להיפתח לאפשרויות אחרות, ה"דווקא" מנצח, וזה מה שקרה אצלנו, ה"דווקא ניצח" ושומרי הכשרות ויתרו.

חשוב לי להבהיר – אין לי בעיה עם מה שהגברת בחרה לאכול, הבעיה שלי היא עם הדווקא העצמתי שבמקרה הזה הביא אותה לקחת החלטות לא רציונאליות, חוסר מוכנות לפשרה על חשבון פגיעה בחבריה, שומרי הכשרות. למרות שפשרה לא תפגע באמונה שלה, היא בחרה לפגוע באמונתם. אז למה לא לנסות להתפשר?

אין לי ספק שהמקרה הזה יכול להתרחש גם הפוך, וכפייה דתית לא חסרה לנו בארץ. אבל בעיני שם המשחק הוא התחשבות – אתה תתחשב בי ואני בך, ומתוך הבסיס הזה נוכל לחיות ביחד. אבל איך אפשר לעמוד מול אדם שהאגו שלו לוקח את הפרקטיקה של האמונות שלו לרמת "ייהרג ובל יעבור" והוא מוכן להתפשר על רגשותיהם של חבריו, ורק שלא חס וחלילה יצטרך להתפשר על כמה מתפיסות העולם שלו?

הדווקא הזה הוא לדעתי השורש של הפילוג בעם ישראל. כי זה לא ששני אנשים בעלי תפיסות עולם, אמונות ודעות שונות לא יכולים לחיות ביחד, הם יכולים ועוד איך. הם רק צריכים ללמוד להתחשב אחד בשני. בדרך של כפייה זה לא ילך ביחד – הדווקא הוא בנה המפונק של הכפייה. זה יעבוד רק מתוך התחשבות וכבוד הדדי, כי דעות שונות יכולות לחיות בשלום זו לצד זו, אבל אגו גדול ואגו גדול לא יכולים לסבול אחד את השני אפילו מרחוק.

 

 

אם גם לכם יש משהו לספר, לכתוב ולשתף, שלחו לנו ואולי כתבתכם תתפרסם בבאר.

 

כתיבת תגובה

Scroll To Top