/ מעורבות חברתית / בן גוריון Vs. הרווארד

בן גוריון Vs. הרווארד

כמה פעמים תפסתם את הראש ואמרתם לעצמכם 'הסיקור התקשורתי הזה פשוט לא הגיוני. למה לא מספרים את כל האמת לאנשים מבחוץ? לא פלא שכל העולם שונא אותנו!' כמה פעמים חשבתם שההסברה הישראלית לקויה, בלשון המעטה?

קבוצה של 25 סטודנטים מאוניברסיטת בן גוריון החליטו להפסיק לדבר ולהתחיל לעשות. הקבוצה, משתייכת לתוכנית המנהיגות של "Stand with us", ארגון בינלאומי הפועל במספר אוניברסיטאות בארץ. התוכנית קמה בעקבות יוזמה של מספר נשים יהודיות אמריקאיות שהחליטו שסיקור מדינת ישראל בעולם נעשה בצורה לא מאוזנת. הן רצו לספר לכולם את הסיפור האמיתי של מדינת ישראל, ולא את זה המסופר בתקשורת היומיומית, ועל כן הקימו את תוכנית החינוך וההסברה.

חברי הקבוצה בערב התרמה באינשטיין. צילום: Shilo photography

חברי הקבוצה בערב התרמה באינשטיין.
צילום: Shilo photography

בישראל הארגון מנהיג את תכנית הFellowship, תכנית מנהיגות בדיפלומטיה ציבורית. בכל שנה, הסטודנטים המשתתפים בתוכנית המנהיגות עוברים במהלך השנה הכשרה, במסגרתה הם נחשפים לתחומי ההסברה מקרוב, מדברים עם מומחים בתחום ומפיקים פרויקט הסברה משלהם.

בקיץ הקרוב, הפרויקט של השנתון הנוכחי צפוי לצאת לפועל. במסגרת הפרויקט, הם מבקשים להביא סטודנטים-עיתונאים מארצות הברית ומאירופה לארץ, לשבוע אינטנסיבי במיוחד בו הם יעברו קורס על ידי כתבים וחוקרי תקשורת בארץ שבו ינסו להעביר את תחושת המורכבות של סיקור מדינת ישראל, ולהראות את התמונה המלאה של מדינת ישראל. מתוך הבנה שדרכם אפשר לשנות את דעת הקהל בנושאים שונים.

עיתוני הקמפוסים בחו"ל נחשבים לבעלי השפעה רבה שכן רבים מהסטודנטים מגבשים את דעתם בנושאים מסוימים בהתאם להלך הרוח של כתבי העיתון. מעבר לכך, לעיתים עורכי עיתונים אלו מגיעים לעמדות בכירות ובעלות השפעה כגון ברק אובמה שהיה עורך העיתון הסטודנטיאלי בפקולטה למשפטים בהרווארד.

מאיה לוז, אחת מהסטודנטיות המשתתפות בתוכנית, מספרת שקהל היעד של הפרויקט הם 80% מהאנשים בחו"ל, לפיה "יש 10 אחוז שהוא פרו ישראלי, יש 10 אחוז שהוא אנטי ישראלי ואנו פונים לכל אלו ש"על הגדר", שהם נמצאים בתחום האפור ועוד לא גיבשו דעה נחרצת כלפי המצב הישראלי".

כיום, קבוצתה של מאיה נמצאת בתחילת הדרך. על מנת להוציא את הפרויקט לפועל עליהם לגייס סכום של 70,000 שקלים. הם אמנם כבר ערכו מסיבת התרמה באיינשטיין וארגנו מכירת עוגות, מהם הם גייסו כ-7000 שקלים, ואף אוניברסיטת בן גוריון נרתמה לסייע למיזם, על ידי הקצאת מקום לכנס העיתונאים במדשאות האוניברסיטה. אך כל זה עוד לא מספיק כדי לעמוד בהוצאות ובמשאבים הדרושים לקיומו של שבוע הכתבים, ועדיין חברי הקבוצה מנסים לגייס משאבים ותרומות מעסקים פרטיים וציבוריים כאחד על מנת להצליח לקיים את הכנס.

בתור אזרח ישראלי המתוסכל מרמת ההסברה הישראלית ומהתחושה שאנשים בחו"ל לא מקבלים את הסיקור האובייקטיבי הראוי למצב הישראלי ולא מבינים את מורכבות המצב, כולי תקווה שהקורס בקיץ יקרום עור וגידים ותהיה התחלה של מדיניות הסברתית טובה יותר למדינת ישראל.

 

אם הפרויקט מצא חן בעינכם, אתם מוזמנים לעזור בכל דרך אפשרית לחברי הקבוצה לגייס את המשאבים הדרושים להצלחתו. מאיה – 0543060896

 

אם גם לכם יש משהו לספר, לכתוב ולשתף, שלחו לנו ואולי כתבתכם תתפרסם בבאר.

כתיבת תגובה

על אסף הורן

אסף הורן
אסף "הגינגי", לומד ניהול, פוליטיקה וממשל ומדיניות ציבורית באוניברסיטה וכותב בעיתון הבאר מחודש מרץ 2013. הכתבה אותה הכי נהנה לכתוב עסקה בסוגיה של עליית יהודי אתיופיה לארץ בעקבות פאנל שהתקיים באוניברסיטה. בעל נטייה להתפזרות בו זמנית בכמה מקומות שונים, אז חפשו את הג'ינג'י בב"ש ושלחו לנו תמונה.
Scroll To Top