/ מעורבות חברתית / דירה להשכיר

דירה להשכיר

סוף השנה מגיע, ושנת לימודים חדשה עומדת בפתח. עם כל הלחץ של המבחנים והעבודות, על חלקינו מוטלת גם מלאכת חיפוש הדירה, שמעלה שאלות רבות: באיזו שכונה לגור, עם כמה שותפים והשאלה הנשאלת ביותר- כמה זה יעלה לי? מחשבון הדירות החדש של באר שבע, עשוי לענות על חלק משאלותיכם.

מחירי שכירות הדירות הוא נושא מדובר מאוד בשנים האחרונות. מאבקים על המחירים קמים ונופלים שנה אחר שנה. השנה, מור וייס, סטודנטית שנה א' למדעי המחשב באוניברסיטת בן גוריון, החליטה לקחת על עצמה את הניסיון להלחם בעליית מחירי השכירות. לפני כשלושה שבועות היא הקימה את קבוצת הפייסבוק "מחירון הסטודנטים ושוכרים חכם", אשר מטרתה העיקרית היא לפרסם דירות שעומדות בקריטריוני מחיר טובים, ולעצור את עליית המחירים.

"מהו מחיר סביר לדירה?"

"מהו מחיר סביר לדירה?"

נשאלת השאלה, מי קובע מהו מחיר סביר לדירה? על מנת לענות על שאלה זאת, ערכה מור, יחד עם סטודנט נוסף בשם איל שלו, סקר שעליו, לפי מור, השיבו כ-300 אנשים. הסקר סייע להם להבין מה הם הגורמים החשובים בשכירת דירה. בנוסף לכך, פנתה מור למספר בעלי דירות: "התייעצתי עם כל מיני בעלי דירות ושאלתי אותם מה המחירים שהם לוקחים, כל אחד נתן לי איזשהו טווח ובנוסף התייעצנו עם הכיוון השני, עם סטודנטים שגרים פה מספיק זמן ושאלנו מה המחירים שהם שילמו עד עכשיו, וככה בנינו איזושהי טבלה" מוסיפה מור.

בעקבות המידע והממצאים שאספו מור ואיל, הם פיתחו מחשבון המחשב טווח מחיר מומלץ לשכירות דירה בבאר שבע. המחשבון מכיל שבעה קריטריונים: מרחק מהאוניברסיטה, שכונה בה הדירה נמצאת, מצב הדירה, גודל הדירה לאדם, ריהוט, חצר או מרפסת פרטית, ומספר השותפים בדירה. מרגע שהמשתמש ימלא את הקריטריונים, מחיר דירה מומלץ יתקבל.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של עיתון 'הבאר' ותישארו מעודכנים 

מור מסבירה שבקבוצה שלהם כל פרסום דירה צריך לעבור אישור: "אנחנו בודקים את כל הקריטריונים במחשבון". אם הדירה שהם בדקו עומדת במחיר שהמליץ המחשבון, הם יפרסמו אותה ואם לא, הם שולחים הודעה לבעל הדירה, אומרים לו מה המחיר שלפי המחשבון צריך להיות ומזמינים אותו לפרסם שוב אם הוא יוריד את המחיר.

מבדיקה שנערכה בעיתון הבאר, ישנן דירות רבות המוצעות להשכרה, אשר דומות במחיריהן למחירים המומלצים במחשבון. כך למשל, דירת שלושה שותפים בשכונה ב' (עם ריהוט מלא, במצב סביר/ ששופצה בשנים האחרונות) צריכה לעלות לפי המחשבון בין 1050 ל-1150 ₪ לשותף. באתר "דירות 7" דירה כזו תעלה לכם בין 800-1200 ₪ לשותף. ב- BGU.CO.IL- 900-1300 לשותף, ובאתר "יד 2 "– 1000-1400 ₪ לשותף.

אם כן, ניתן למצוא טווח רחב של מחירי שכירות באתרים השונים לדירות בבאר שבע. רבים מהם מציעים דירות במחיר זול יותר מהמחיר אותו מציע המחשבון, אך גם, ללא ספק, דירות יקרות יותר. המחשבון מאפשר לכם הצצה גלובלית על מחירי הדירות, כלומר, מאפשר לאמוד את מחירי השכירות בבאר שבע באופן בלתי תלוי, וכך להימנע מדירות יקרות מידי.

על מנת שלא להסתמך רק על המחשבון, לקחו על עצמם מור וחבריה את המשכם של שני פרויקטים שקמו כבר בשנה שעברה. הראשון – "הרשימה השחורה", שנוצרה על ידי קבוצת "שוכרים חכם", שיוזמיה כבר לא פעילים בקבוצה, והעבירו את האחריות על תפעולה למור וחבריה. מטרת הרשימה היא להציג דירות אשר מחיר השכירות שלהן עלה בצורה לא סבירה וללא סיבה (למשל דירה שלא שופצה והמחיר עלה בכמה מאות שקלים). מור מדגישה כי צריכה להיות סיבה מוצדקת להכנסת דירה לרשימה השחורה. כך למשל, לא תעלה לרשימה דירה כי דייר מבקש לנקום בבעליה.

הפרויקט השני הוא מבצע "ה-cash בדלת", פרויקט שבו דיירי דירות בבאר שבע שחיים בשכירות יתלו את מחירי השכירות על דלתם. המטרה, לפי מור, היא "שאנשים שבאים לראות דירות יוכלו לראות כמה השכנים משלמים", כך אם הם יראו שבעל דירה מבקש מהם סכום מופרז, יהיה להם למה להשוות.

ניתן לשער שככל שיותר אנשים יצטרפו ויסכימו לשכור דירות שעומדות בסטנדרט המחירים הסבירים בלבד, כך יאלצו בעלי הדירות להתאים את עצמם ולהתחיל להוריד מחירים. בסופו של דבר יש לזכור שמחירי הדירות נקבעים על ידי היצע וביקוש, ומוכנות לשלם סכומים גבוהים עבור שכירות גוררת השכרת דירות יקרות, לכן השינוי צריך לבוא מכיוונם של השוכרים. ככל שאנחנו נתפשר פחות כך בעלי הדירות יאלצו להגיע איתנו לעמק השווה. השנים האחרונות הוכיחו שזה לא כל כך פשוט. השנה, זה תלוי בכם.

לחץ למעבר למחשבון

 

אם גם לכם יש משהו לספר, לכתוב ולשתף, שלחו לנו ואולי כתבתכם תתפרסם בבאר.

כתיבת תגובה

על ניקי גוטמן

ניקי גוטמן
סטודנטית לספרות עברית וספרות אנגלית שנה אחרונה, הצטרפה לעיתון הבאר באפריל 2013. מקווה להצליח בעתיד בתחום הכתיבה (עיתונאית ויצירתית) והכי חשוב להיות תמיד קרובה למשפחה.
Scroll To Top