/ גמל העיר / האדם בריאליטי ינצח

האדם בריאליטי ינצח

כבר כמה חודשים שרחובות ב"ש ריקים בימי ראשון ושלישי (ובואו נודה באמת, גם בימי רביעי ושבת). עונת הריאליטי הגדולה של השנה מגיעה לסיומה, ושלא כמו בשאר השנים, שסתם צקצקנו בלשוננו מול שלל היצורים בפריים טיים, השנה אפילו למדנו משהו.

בין אם תרצו ובין אם לא, קשה להתעלם מתוכניות הריאליטי שמציפות אותנו בחודשי החורף הקשים. אז נניח שאתם לא מסמסים הישר לכיס של קאופמן, ונניח שאתם לא מקשיבים לשירי המתמודדים של 'דה ווייס' ביו טיוב, ונניח שאתם עוד חושבים ש'מעושרות' כותבים עם א', אבל מהעונה האחרונה של הריאליטי קשה היה להתעלם.

צילום מסך

צילום מסך

אולי זו המחאה החברתית של הקיץ שעדיין נותנת את אותותיה, אולי התבגרנו ומיצינו את הז'אנר עד כלות ואולי זה פשוט כדור שלג גדול, שמספיק שאחד מזכיר כדורים פסיכיאטריים והכול מתחיל להידרדר במדרון החלקלק, אשר במקרה הזה יעשה לנו רק טוב.

למי שלא עוקב, וברור לי שאין הרבה כאלה, אני אסביר: המתמודדים בריאליטי החליטו שעד כאן. עם כל הכבוד למיליון שקלים לפני מס, לרייטינג ולתחושת השליחות הגדולה שבטח אפפה את טום ואדל, הם התחילו לתפוס את החיים שלהם בידיים וניסו להשתחרר מהחוטים של הזכייניות הגדולות. לצפות בזה היה מרענן ומעורר השראה, מות הריאליטי התחיל, ואנחנו היינו שם.

המקרה המפורסם ביותר הוא כמובן פרשת הכדורים של סער שיינפיין. לצערי בעוד העונה השנייה של האח הגדול התנגנה ברקע אני עדיין שמרתי על ארשת ה"זה לא ברמה שלי", מה שלא מונע ממני כיום לקרוא כל פיסת מידע שקשורה לפרשה. בקיצור, סער היה מתמודד חזק מאוד בעונה השנייה של "האח". לפני שנכנס היה עורך דין מצליח, חתיך, קצת ערס והרבה שמוק. כעת מסתבר שבמהלך שהותו בבית, אילן רבינוביץ', שלמרות כל הניסיונות מבית מאקו עדיין מצטייר כפסיכופט רציני, דחף לו כדורים פסיכיאטריים, מה שהוביל את שיינפיין ל"כאוס נפשי מטורף".

מאז הצטרפו עוד כמה חברים מאותו מחזור של "האח" לצידו של שיינפיין והדברים הולכים ומסתבכים. בשבועות האחרונים הפרשה הייתה מרוחה מעל דפי "ידיעות אחרונות", שכמובן יעשו הכל כדי להרוס את הבייבי של "קשת", לאחר שהם העיזו להתחרות ב ynet. אחח הטייקונים האלה, פשוט תינוקות.

אבל המרד הגדול הוא לא רק אצל מתמודדים לשעבר. גם המתמודדים של העונה הנוכחית שכלואים בתוך הבית כבר חודשים, מאסו בחיי שיעבוד. אולי זה הדור הצעיר שלא מסוגל לקבל מרות או שאולי אפילו בתוך מעוז הריאליטי והפלסטיק ניתן לחוש בשינוי התקופתי. יאנה מתחצפת ליורם זק ומנסה להציב לו תנאים, הדיירים יושבים בשידור חי בחלוקים ומרשים לעצמם להיראות סופר משועממים, הם שואלים בלי לגמגם את האח "למה מה תעשה לי?!" ובגדול די מצפצפים על הרצינות התהומית של ההפקה. בינתיים נותר לנו רק לקוות שלא ידחפו להם ציפרקלס עד שיצאו מהבית.

גל הכבוד העצמי החדש שסוחף את המתמודדים לא פסח גם על המתחרות של קשת. יובל דיין, המתמודדת הכי 'אובר-רייטד' שנראתה על המסכים, אבל הפייבוריטית של כל המנטורים וכנראה של כל המדינה, הודיעה קבל עם ועדה שנמאס לה מהשטויות האלו והיא פורשת מהתחרות של “ד'ה ווייס” שנייה לפני הגמר. כנראה שלהפוך לאלילת נוער בעודך בת-נוער, תוך כמה דקות מרגע האודישן זאת לא התחושה הנעימה ביותר. לא כולם הם ליהיא גרינר. כמובן שמיד עולות הספקולציות, "רשת" ידעה וניצלה את פרישתה לעוד קצת רייטינג.

אני חושבת שמומלץ לפשט את זה: ילדה קטנה ואמיצה העיזה להישיר מבט אל עבר אלוהי הריאליטי ולהגיד להם – עד כאן חברים. זה לא בשבילי. ולנו נשאר רק לתהות איך זה יכול להיות שדיין לא רוצה להתפרסם בכל מחיר? הרי לפי לוחות השידורים של השנים האחרונות, זה כל מה שבן אדם צריך לרצות.

האם יכול להיות שזכינו לראות בנפילת הז'אנר? האם אחרי כמה שנים של התמכרות מאוד אינטנסיבית נצליח להתעשת, להיזכר שהאנשים שמולנו הם בני אדם אמיתיים ושאולי לא כדאי לחשמל אותם בכל פעם שהם נרדמים על הספה? בכל זאת, גם הילדים צופים. שהחיינו וקיימנו והגענו לזמן הזה.

אם גם לכם יש משהו לספר, לכתוב ולשתף, שלחו לנו ואולי כתבתכם תתפרסם בבאר.

כתיבת תגובה

Scroll To Top