/ גמל העיר / הולכים אל הלונדע

הולכים אל הלונדע

מדריכי חווידע, מרכז המדע לילדים בבאר שבע, מאוד עסוקים בימים האחרונים. מאז שהעירייה החליטה לסגור את המקום, הם עושים כל שבכוחם על מנת לשנות החלטה זו. מדוע רוצים לסגור את מוזיאון המדע החווייתי של באר שבע?

כל מי שעשה פר"ח במהלך התואר שלו מכיר את ה"חווידע", מרכז המדע החוויתי בבאר שבע. אותו מרכז שמאפשר לכם להגיע עם ילדי הפר"ח שלכם בחינם, זה שמאפשר למידה בשיטה מהנה עבור עשרות ילדים בכל יום, וזה שקיים כ-28 שנים בבאר שבע. השבוע, הורים וילדים רבים התאכזבו לשמוע כי בקרוב, באמצע חודש ינואר, ייסגר המרכז, ולאחר עבודות בנייה יוחלף במוזיאון חדש לילדים – ה"לונדע". לפי רותי בובליל, אחראית פניות הציבור בכיוונים, "מדובר במוזיאון ילדים אינטראקטיבי לגיל לידה עד 13 וייתן מענה איכותי והולם ברף הגבוה ביותר הקיים בישראל". גם הוא יהפוך את הלמידה לחווייתית, גם הוא ישלב למידה באמצעות משחק.

מתוך אתר חווידע

מתוך אתר חווידע

קשה להתעלם מהדמיון בין שני הפרויקטים, שתחילה היו אמורים לפעול זה לצד זה – כאשר שליש מהמקום היה אמור להישאר לחווידע, בעוד שני שליש יוקצו ללונדע, אך כפי שמספרים העובדים, מרגע בו התבשרו על התרומה ללונדע, תרומה על סך חמישה מליון שקלים, הובהר להם כי לא יוכלו להישאר במקום.

מדוע סגירת המקום כל כך מטרידה את מדריכיו? לפי הדר אזולאי, מדריכה בחווידע, הבעיה העיקרית עם הסגירה היא "כל היתרונות העצומים של החווידע שבאר שבע מפסידה". היא מספרת כי זה המקום היחידי שמנגיש את המדע "במחירים מצחיקים", שתושבי באר שבע, ולא רק התושבים האמידים, יכולים להרשות לעצמם. לפי הדר, המקום החדש יהיה מדהים, אבל גם יקר מאוד. לשם ההשוואה, כיום, כניסה לחווידע בערב עולה 15 שקלים, ולילדי פר"ח וחונכיהם הכניסה בחינם. אמנם מחירי הכניסה למקום החדש עדיין אינם ידועים, אך לפי ההערכות המחירים יהיו גבוהים יותר, עקב היקף ההשקעה שנעשית במקום. מתוך אתר חווידע

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של עיתון 'הבאר' ותישארו מעודכנים 

בעיה נוספת שמעלה הדר היא שבחווידע עובדים סטודנטים, 35 במספר, בעוד בשיחה עם מנהלת המקום החדש נאמר למדריכי חווידע כי לא יועסקו סטודנטים. "כל הזמן מתלוננים פה על העובדה שסטודנטים לא מספיק מחוברים לאוכלוסיה המקומית- הנה הם פה", היא מוסיפה.

כאמור, החווידע צפוי להיסגר באמצע ינואר. לאחר מכן יארזו העובדים את הציוד, ויצאו להדרכות חוץ עד תום השנה הנוכחית, בעיקר בגלל התחייבות פר"ח לסטודנטים העובדים שם למלגה. לאחר מכן, החווידע ייסגר סופית. מדריכי חווידע קוראים למניעת הסגירה, ופתחו במאבק שכלל הפצת עצומה, עליה נכון לשעה זו חתמו 165 אנשים בלבד, ופניות במכתבים לעיריית באר שבע.

אין ספק שהחווידע היה משמעותי הן לילדים שהגיעו לשם והן למדריכים, או כפי שאחת המדריכות כתבה בפייסבוק: "אי אפשר לדמיין את באר שבע בלי החווידע, שקיימת בעיר כבר למעלה מעשרים שנים, הפכה למסורת וזכורה לטובה בקרב כל מבקריה בעבר ובהווה". מי שישלם את מחיר סגירתו של המקום ש"הנגיש את המדע לאוכלוסיות העיר", הם ככל הנראה הילדים והמשפחות הרבות שפקדו את המקום במהלך השנה. ניתן רק לקוות שהמחיר שישלמו לא יהיה גבוה מידי.

מעיריית באר שבע נמסר בתגובה:

עיריית באר-שבע מקדמת בימים אלה הקמתו של מוזיאון עולם הילד ה"לונדע". המוזיאון ישרת את תושבי העיר באר-שבע והסביבה והוא מוקם הודות לתרומת קרן מנדל, בסך 5 מליון דולר. במקום יוקם מרכז חוויתי מתקדם בסטנדרט בינלאומי, לטובתם של ילדי העיר, בטווח הגילאים הצעיר מלידה ועד 10. מוזיאון זה יציע לילדי המטרופולין הזדמנויות למידה חווייתיות מדעיות (כפי שהיה ב'חווידע') ונוספות. המקום צפוי להיפתח בתוך כשנה כאשר העירייה בוחנת אפשרות לשילוב סטודנטים בפרויקט וביקור ילדי העיר ללא עלות במסגרת מרכזי המצוינות.

אם גם לכם יש משהו לספר, לכתוב ולשתף, שלחו לנו ואולי כתבתכם תתפרסם בבאר.

כתיבת תגובה

על שלי רום

שלי רום
Scroll To Top