/ אתנחתא / היום שבו מחקתי את הפייסבוק

היום שבו מחקתי את הפייסבוק

רגע אחד מכונן בחיי, גרם לי לקום ולעשות מעשה. היה זה יום בהיר אחד שגם בו, כמו בכל יום, ישבתי לתומי מול הפייסבוק, עשיתי מה שעשיתי…

זה נמצא בכל מקום, ואם בעבר היה נדמה לנו שזה משפר את איכות חיינו, כיום כולנו כבר מבינים שטעינו במידה כזאת או אחרת. הטכנולוגיה הורסת אותנו באופן שיטתי. אנחנו יושבים עם חברים בפאב או במסעדה ולא מדברים איתם. במקום, אנחנו מסתכלים על תמונות, מדפדפים בין הודעות ומבזבזים את רוב הזמן שלנו עליה.

עם יד על הלב, כמה פעמים ביום אתם מוצאים את עצמכם גוללים ומרעננים את הדף בפייסבוק שוב ושוב? מתעניינים באנשים שהם אולי "Friends"  אבל הם בטח לא חברים? הודפים קרובי משפחה שפונים אליכם ועונים להודעה ב"וואטסאפ" במקום? זה מצלצל, מצפצף ומהבהב ללא הפסקה בכל שעות היממה. יש לך מייל, יש לך נוטיפיקיישן, קיבלת הודעה, תזכורת לסנכרון אנשי קשר, הודעה בוואטסאפ, ציוץ בטוויטר (לכבדים מבינינו), מבזק ב-YNET, וחוזר חלילה.כולנו שואלים את עצמנו בשלב כלשהו "כיצד אני רוצה שחיי יראו?". רובנו כנראה לא נשמח להביט על עצמנו במראה ולהבין שאנחנו עבדים, מכורים ומנוצלים. אנחנו צוחקים על האחים הקטנים שלנו, שתקועים כל היום מול האייפד, האייפון, הטלוויזיה והפלייסטיישן במקום לצאת החוצה לשחק עם חברים, אבל כשיש לי משהו מצחיק אני חייב לפרסם אותו בפייסבוק.וזה לא נגמר שם. אנחנו מכוסים כל יום בערימת פרסומות שמבוססת על הרגלי הגלישה שלנו. דמיינו מצב בו תיכנסו לסופר-מרקט והמוכר ידע בדיוק איזה מוצרים אתם אוהבים לקנות, ויסדר אותם באופן כזה שלא תוכלו להתחמק מהם בשום אופן. מנוצלים כבר אמרתי?

מילים שהוורד לא מכיר (אוי הוא כל כך שנות ה-90):
פייסבוק, טוויטר, וואטסאפ, אייפד, אייפון, פלייסטיישן.
צילום: מתוך "ידיעות אחרונות"

מכירים את "הציור השבועי לילד"? בעבר היינו מחפשים את הילד שנעלם, החתול, הכלב או הדודה. בציור השבועי האחרון שפורסם עזרנו למצוא את, שימו לב, האייפד. אבוי. השבוע הייתי עם חבר בטיול והיו לו רק 20% סוללה באייפון. הוא נראה אבוד לחלוטין. אכן, מצב חירום.

ומה לגביי ההשלכות החומריות? בתור גבר ממוצע וסטודנט תפרן, הבגדים שלי בדרך כלל לא שווים יותר מידי. אבל מידי יום יש לי בכיס חפץ בשווי אלפי שקלים. כן, הוא שלי ואני אוהב אותו מאוד. מידי יום אני נוהג ללטף אותו ולקנות לו אביזרים שונים שיגרמו לו להראות אופנתי וישמרו עליו. פעם גנבו לי אותו, וזה היה אחד הדברים העצובים ביותר שחוויתי. מעבר להפסד החומרי, חשתי אובדן של חפץ שאני לגמרי תלוי בו. יש לי חברים שנמחקה להם רשימת אנשי הקשר. גם במקרה הזה, מדובר באובדן של ממש.

מבחינה בריאותית לא צריך להיות דוקטור כדי לקבוע שלא מדובר בדבר חיובי. לי באופן אישי בהייה רצופה באייפון גורמת לכאבי ראש, סחרחורות ובמקרים קיצוניים גם לטשטוש בראייה.

חשוב לי להדגיש, אינני יפה נפש (אם כי חברה שלי טוענת שיש לי נפש של ברבור).יש לכם עסק עם משתמש כבד שמחובר לאייפון 24/7 ודופק "ריפרשים" לפייסבוק ולמייל עשרות פעמים ביום. כמו רבים מכם, גם אני ראיתי את הסדרה "מראה שחורה" ונבהלתי. אבל זה לא גרם לי לשנות משהו בהרגלי צריכת הטכנולוגיה שלי.

אבל רגע מכונן אחד בחיי גרם לי לקום (לפחות במובן הפואטי) ולעשות מעשה. היה זה יום בהיר אחד שבו ישבתי לתומי על הפייסבוק. גללתי, הצצתי, נכנסתי לקבוצות, אישרתי חברויות, צפיתי בנוטיפיקיישנס ודחיתי הזמנות למשחקי פוקר. ואז, תוך כדי, מבלי לשים לב, נכנסתי לפייסבוק גם מהאייפון. כשהבנתי מה עשיתי, הזדעזעתי עד כדי כך שלא עשיתי כלום. פשוט ניסיתי לעכל את מה שקרה.

אינני מאמין בנקיטת פעולות קיצוניות, לכן יצאתי מנקודת הנחה שאת האייפון אני כנראה לא  אשמיד. בכל זאת הוא עוזר לי בניווטים בכבישי הארץ, בשליחת מיילים וגם אם לפעמים אני שוכח – מדובר גם בטלפון. אחר כך עברה במוחי המחשבה למחוק את הפייסבוק. לא אשקר, ביטלתי אותה כעבור אלפית השנייה, ובסופו של דבר החלטתי למחוק את האפליקציה של הפייסבוק מהאייפון.

אתם מוזמנים לצחוק עליי, אבל אני מרגיש שאם הקרב מול הטכנולוגיה מוכרע מראש, אני לפחות לא מרגיש מובס. עכשיו הטלפון שלי מצפצף ומהבהב הרבה פחות. צעד קטן בשבילי, צעד גדול לציבור המכורים. אולי זה לא יציל אותי מכל הרעות החולות שמניתי, אבל כנראה שהרווחתי ביושר קורט הרגשה טובה וקמצוץ חיים נינוחים יותר. אה כן, ואם אהבתם, תפרגנו באיזה לייק, אה?

אם גם לכם יש משהו לספר, לכתוב ולשתף, שלחו לנו ואולי כתבתכם תתפרסם בבאר.

כתיבת תגובה

על עדי כהן

עדי כהן
עדי כותב בעיתון "הבאר" מאז פברואר 2013. סטודנט בשנה ב' לכלכלה, פוליטיקה וממשל ומדיניות ציבורית וצוער בתכנית 'עתידים לשלטון המקומי'. פותח קבוצות סדרתי בפייסבוק, אוהד מכבי חיפה, חבר מפלגת העבודה, בן הזוג של אדוה ואבא של בוז'י הכלב. בעל סגנון כתיבה סרקסטי, נוקב ונשכני, בעל נטייה להתשה עצמית.
Scroll To Top