/ גמל הקמפוס / חנין וזעם

חנין וזעם

אקשן בקמפוס בפתיחת סמסטר ב': סטודנטים זועמים הפרו את הסדר במפגש עם חברת-הכנסת חנין זועבי ממפלגת בל"ד, שהגיעה אתמול (שני, 11.3) לאוניברסיטה במסגרת סדרת "שיחות על ישראליות" של המחלקה ללימודי מדינת ישראל.

שימוש בכינוי "מחבלת", קריאות "תתביישו" כלפי מרצים ונטישה המונית את האולם- הם רק חלק מההתקוממות שנרשמה אתמול באולם הסנאט של אוניברסיטת בן גוריון, בו נערך מפגש שיח עם ח"כ חנין זועבי. עוד בטרם החלה השיחה, במהלכה רואיינה זועבי על-ידי פרופ' שפרה שגיא, ראש התוכנית לניהול ויישוב סכסוכים, ברור היה כי לא מדובר באירוע רגיל באוניברסיטת בן-גוריון. מספר המאבטחים היה גבוה, ובכניסה לאולם פעלה עמדת בידוק בטחוני קפדנית עד מאוד.

הגיעו להביע מחאתם. בתמונה: חברי "אם תרצו". צילום: איתן קנז

הגיעו להביע מחאתם. בתמונה: חברי "אם תרצו".
צילום: איתן קנז

מחוץ לאולם, בלטו בנוכחותם חברי תנועת "אם תרצו", שהתכנסו כחצי שעה לפני המפגש על מנת להביע מחאתם ב"מחאה שקטה" על קיומו. בועז, מרכז התנועה בבאר-שבע, אמר לנו: "באנו להפגין ולהראות את הצד היפה של הישראליות… להראות שהסטודנטים באוניברסיטה רוצים ישראליות יפה, ישראליות לא מתלהמת, ישראליות מחבקת ואוהבת… מי שגאה בישראליות שלו ואוהב את מדינת ישראל, צריך להיות חלק מהשיח על ישראליות. מי שרוצה אינתיפאדה שלישית ושקורא לחיילי צה"ל בשמות גנאי… מי שחתום על חרם אקדמי נגד מדינת ישראל ומוזמן לאוניברסיטת בן גוריון, אנחנו לא רוצים שהוא יהיה ואנחנו עושים את זה בדרכים דמוקרטיות". עוד הוסיף בועז כי מדובר ב"מחאה שקטה ולא אלימה", ומי שיפגין בצורה מתלהמת וקיצונית אינו חלק מהארגון.

השקט שלפני הסערה

מזה ארבע שנים עורכת המחלקה ללימודי מדינת ישראל את סדרת "שיחות על ישראליות", הכוללת ראיונות של דמויות בחברה הישראלית בנוגע לישראליותם. במסגרת הפרויקט התארחו דוברים כעברי לידר ורות סירקיס, ואישים פוליטיים כאורי אבנרי ודן מרידור. בעבר, הועלו דרישות לגיוון השיחות כך שיכללו יותר דמויות המזוהות עם הימין הפוליטי, אך עד כה לא נראתה התלהטות כמו בשיחה עם זועבי.

כבר במהלך ההתכנסות באולם, התעוררו ויכוחים בין יושביו- סטודנטים, מרצים ואורחים. מרביתם הגיעו כמתנגדים לעמדות זועבי, שבין פעולותיה הרדיקליות קראה לחרם אקדמי על ישראל והשתתפה במשט האוניה "מרמרה" לעזה, במהלכו הותקפו חיילי צה"ל באלימות קשה. רבים התרעמו על החלטת האוניברסיטה לתת במה לאישה הפועלת באופן ברור נגד ישראל, והיו מי שתחושה זו הייתה המניע להגעתם לשיחה, כפי שהעיד סטודנט למדעי המחשב: "קיום האירוע הזה באוניברסיטה, זה אחד הדברים המשפילים ביותר. הגעתי כי אני רוצה לשמוע את השקרים שלה ב'לייב' ". לעומתו, עמית, גם הוא סטודנט למדעי המחשב, גילה עמדה מאופקת: "אני נגד פעולותיה, אבל כל עוד בג"ץ לא הכריז שהיא עשתה פעולות לא-חוקיות, זכותה להביע עמדה כאזרחית במדינה דמוקרטית".

"האקדמיה לא מציגה ישראליות"

"גיבורת היום". צילום: איתן קנז

"גיבורת היום". צילום: איתן קנז

מיד עם פתח דבריה של זועבי, יצא סטודנט ראשון מהאולם בהפגנתיות, לקול מחיאות-כפיים רמות מהקהל. התלהטות העניינים לא אחרה לבוא, כשבקרב יושבי האולם התפתח ויכוח קולני. פעילי "אם תרצו" ומתנגדים אחרים לקיום ההרצאה זעקו כי "זו סתימת פיות של האקדמיה, שלא מציגה ישראליות ועורכת שיחות עם מי שקוראת לסרבנות". מן העבר השני, קראו אחרים לעברם: "אתם יכולים ללכת. היא באה לדבר, ולא אתם".

ניקי, סטודנטית לספרות אנגלית וספרות עברית, זכתה למירב תשומת-הלב כשהטיחה בזועבי האשמות נוסח: "את פחדנית! למה את לא הולכת לאוכלוסיה הערבית, ש-50% ממנה מדוכאות?". היא הוצאה מהאולם בליווי מאבטחים, לא לפני שהספיקה לצעוק בפני מארגני השיחה שעליהם להתבייש.

עמה, נהרו מהאולם סטודנטים רבים, שהיוו יותר ממחצית מיושביו. בחוץ הם כינו את ניקי, שכנראה תזומן לוועדת משמעת בהחלטת רקטור האוניברסיטה, "גיבורת היום". תגובתה: "אני לא גיבורה… אני מפחדת, בדרך-כלל, לדבר עם אנשים, אבל יש דברים שהם עניין של צדק. ובעיקר כאן באוניברסיטה לא מראים את שני הצדדים…"ניקי מוסיפה שאין לה בעיה עם כך שהביאו את זועבי לאוניברסיטה, "זו זכות הדיבור". אבל מתרעמת על כך שלא מביאים למשל גם אנשים מ'הימין הקיצוני'".

חברת-הכנסת זועבי: "גאווה היא לי ההשתתפות במרמרה"

אכן, קשה היה להתעלם מקיצוניותה של זועבי, במהלך השיחה. דבריה היו שזורים בהאשמת המדינה ב"טיהור" הנגב מערבים, בהגדרת ה"כיבוש" וההתנחלויות כפשע ובהתבטאויות מתסיסות כדוגמת: "גאווה היא לי ההשתתפות במרמרה". זועבי סיפרה על שאלות השוויון המעסיקות אותה ופנתה לסטודנטים באולם: "כסטודנטים, גם אתם צריכים להתמודד עם שאלות כאלו".

"גאווה היא לי ההשתתפות במרמרה". בתמונה: ח"כ חנין זועבי. צילום: איתן קנז

"גאווה היא לי ההשתתפות במרמרה". בתמונה: ח"כ חנין זועבי. צילום: איתן קנז

ליושבי האולם שלא נטשו אותו, התאפשר להפנות לזועבי שאלות נוקבות ולפרט את עמדותיהם. בין היתר, נשאלה זועבי אם היא סבורה שליהודים מגיעה מדינה. תשובתה: "החלום שלך לא יכול להתקיים על חשבוני… אני מאמינה בזכות האזרחים היהודים להגדרה עצמית לא במדינה יהודית, אלא בתוך מדינה ניטראלית, שבה אני ואתה נהנה משוויון אזרחי וגם קולקטיבי". בתגובה לדברי אורחת ערביה בקהל, שהעידה כי חשה עצמה ישראלית, אמרה זועבי: "המדינה לא רואה בך ישראלית, גם אם את כן (רואה, מ.א)". בתשובה לשאלה נוספת, לגבי יחסה לפעולות טרור שמבצעים מחבלים פלסטיניים נגד אזרחי ישראל, ענתה זועבי: "אני נגד הרג אזרחים", והוסיפה: "אני לא חושבת שזה נורמאלי לצפות שברגע שמפגיזים בתי-ספר ובתים, ירגישו בטחון במסעדות", אמירה שהוציאה חלק מהיושבים בקהל משלוותם.

פרופ' יבלונקה: "אם אף אחד לא יקשיב- הלך על כולנו"

פרופ' חנה יבלונקה, ראש המחלקה ללימודי מדינת ישראל, ומארגנת סדרת "שיחות על ישראליות", הביעה בפנינו את דעתה על המחאה שקמה במהלך השיחה עם זועבי: "היתה מחאה מאוד שקטה… נתנו שעה לשאלות… אני מצטערת שלא נשארו להקשיב. לצרוח זה לא לרוחי, מה יצא להם מזה?". פרופ' יבלונקה הוסיפה כי: "אני ציונית מושבעת, ואני חושבת שהתנועה הציונית היא הצודקת ביותר במאה ה-20. לא כל מה שהיא (זועבי, מ.א) אומרת אני משתגעת, אבל צריך להקשיב… אם אף אחד לא יקשיב- הלך על כולנו. גם עליה, וגם עלינו".

בנימה אישית, גם אם בהחלטה לראיין את זועבי היה רצון להעמיק את הדיון ב"ישראליות", ולא לייצר פרובוקציה- בכל-זאת מובנת התקוממות הסטודנטים. רובם חשים חוסר גיוון בסדרת השיחות, שכן עד כה, לא נכללו בשיח גם דעות ימניות בצורה הוגנת. המחאה במהלך השיחה עם זועבי היתה קשה, אך ביטאה רגש אמיתי של סטודנטים החשים מושתקים על-ידי המוסד האקדמי בו הם רוכשים השכלתם, ומרגש זה- מוטב שלא להתעלם.

 אם גם לכם יש משהו לספר, לכתוב ולשתף, שלחו לנו ואולי כתבתכם תתפרסם בבאר.

כתיבת תגובה

על מיכל אהרוני

כתבה בעיתון "הבאר" מספטמבר 2012, ולמגירה מאז ומתמיד. סיימה לימודיה באוניברסיטת בן גוריון. ילידת חורף אבל בחורה של קיץ, מכורה למסטיקים, ערוץ הכנסת, אנשים חדשים ונסיעות ארוכות בתחבורה ציבורית.
Scroll To Top