/ גמל הקמפוס / יוצרת בנגב

יוצרת בנגב

שנה היא 2021, ואתם מספרים לילדים שלכם איך פעם כשהייתם באוניברסיטת בן גוריון, למדתם ביחד עם הדס לחר. מי שעתידה להיות אחת המוזיקאיות המוערכות והמוכרות של התקופה, התחילה את דרכה בבאר שבע, ו"הבאר" זכה בכבוד לראיין אותה לפני כולם.

השבוע, במקום לסקר עוד אלבום אהוב, אני אעשה לכם טובה– ואכיר לכם את הדס לחר. השם הזה לא אומר לכם הרבה עכשיו, אבל מדובר במוזיקאית כשרונית שעתידה עוד לפניה. השבוע יצא לי לדבר איתה – קצת על מוזיקה, קצת על באר שבע ולא מעט על מה שביניהן.

הדס לחר. בקרוב בגלגל"צ? צילום: רן לוי

הדס לחר. בקרוב בגלגל"צ? צילום: רן לוי

הדס היא סטודנטית שנה שלישית לפסיכולוגיה וניהול, בת 25, מירושלים במקור. קריירת הנגינה של הדס מתחילה בגיל 13 ותוך כדי היא גם החלה להלחין. בתקופת הצבא התחילה הדס להופיע במקצת, אך באר שבע זה המקום בו החלה באמת לפתח את עצמה בתחום.

בשיחה אישית עם הדס, רק אני, היא וצלחת חומוס, אני מנסה להבין כיצד החלה דרכה. "בהתחלה ניסיתי קצת להופיע בתל אביב בערבי במות פתוחות, ובדיעבד אני מבינה שזה היה די גרוע". הדס מספרת שהיחס הכללי של המועדונים היה די מסריח, "היה איזה ערב אחד ב'סאבליים' שבו התייבשתי ועליתי רק לקראת 2 בלילה, וגם אז בקהל היו רק חמישה אנשים". בבאר שבע, לעומת זאת, היחס של מקומות כמו ה'Black & White' (ז"ל) או 'עשן הזמן' היה הרבה יותר חם ונעים. הדס מספרת גם על אחד הדברים שהכי עזרו לה להתפתח כמוזיקאית, וזה השתתפות בפרויקט יוצרים בנגב, שמקדם מוזיקאים מקומיים ומפגיש אותם עם כותבים ומלחינים מוכרים בתחום. אני שואל את השאלה המתבקשת "ומה לגבי איזו הופעה בתוכנית ריאליטי, כמו כוכב נולד או משהו כזה?" מסתבר שאני לא היחידי שחשב על הרעיון הגאוני הזה, אבל הדס דווקא החליטה לוותר על התענוג שכן היא רוצה להצליח the good ol' fashioned way – "הבעיה עם כוכב נולד שהם יותר עסוקים בלבנות פרפומר, ופחות מתמקדים במוזיקה. זה לא ממש מתאים לי – אני לא סטאר". להדס תוכניות רבות לאחרי התואר, אך אלו אינן נוגעות לתחום אותו היא לומדת. "שנה שעברה הייתי ממש קרובה להפסיק את התואר וללכת לרימון, אבל בסוף כבר אמרתי שאני לפחות אסיים אותו ואז אשנה כיוון".

מי שעוד לא נכח בהופעה של הדס, יופתע לגלות שמדובר בהופעה שבנויה אך ורק סביב השירה והגיטרה שלה. אין ספק שרק להופיע בפני אנשים עם חומר מקורי זה ממש לא קל, אבל לעשות את זה לבד בלי הרכב? זה כבר דורש סוג אומץ מיוחד שלא להרבה יש אותו. ריספקט. "ומה לגבי הרכב? חשבת לגבש משהו?" הדס עונה מה שכל אמן יודע, "קשה למצוא כימיה טובה, לא רק חיבור לשירים, אלא גם ברמה האישית" אך בינתיים אם תכניס כלי נוסף למוזיקה שלה, יהיה זה דווקא הכינור(!).

אחד הדברים שמייחדים את הדס הוא הבחירה שלה בשירים לעשות להם קאבר – "הרבה אנשים אמרו לי לעשות קאבר לשיר של Alannis-Morisette, אבל זה נראה לי בנאלי. אני אוהבת לקחת שירים ש'לא מתאימים לי', ולשחק איתם. אני שונאת כשעושים קאבר לשיר ולא עושים בו שום שינוי". בזכות זה אפשר למצוא קאברים מאוד מעניינים של הדס, כמו למשל קאבר ייחודי לשיר של Lady Gaga- Bad Romance, אותו הדס ממש הופכת לשלה.

"ומה עם איזה סיפור זוועה – הייתה לך איזה הופעה שפשוט שום דבר לא הלך?" הדס מספרת שבשנה שעברה הופיעה ב'סמילנסקי', ולא הספיקה לעשות באלאנס בגלל הפסקת חשמל שסודרה רק כשכולם הגיעו. "אחר כך גם נפל החשמל באמצע ההופעה וגם הגיטרה הפסיקה באמצע שיר אחד. אבל בסוף לא היה כל כך נורא – עשיתי מזה צחוקים. ככה בעצם למדתי שתמיד צריכים להיות מוכנים".

וכך, צלחת חומוס אחת ואינספור פיתות פחות ממה שהתחלנו, מצאנו את עצמנו בסוף הראיון. כשמסתכלים על הדס, בחורה נאה וצנועה, קשה לדמיין שמדובר במוזיקאית רצינית, עם רפרטואר לא קטן של חומר מקורי והופעות מאחוריה. אבל תסמכו עליי, לא רק שהיא כזאת, אלא בעתיד הלא רחוק, כולם גם יידעו את זה.

ויש לך אולי איזה מילת סיכום לקוראים?

"כן – תבואו להופעות שלי!"

אז תעשו מה שהבחורה אומרת ואל תפספסו את ההופעה הבאה של הדס, כחימום של דודו טסה ב"יום שלישי בשש" ב3/1. כמו כן, אפשר לקבל את כל העדכונים לגבי הופעותיה דרך דף הפייסבוק שלה.

 רוצים טעימה?

נכתב על ידי דורון פרופיס

כתיבת תגובה

Scroll To Top