/ גמל הקמפוס / כוחה של מזכירה

כוחה של מזכירה

ישנם סטודנטים שנעזרים בשירותיהן פחות וישנם כאלה שיותר, אבל מה שניתן לומר בוודאות זה שהמזכירות המייצגות את המחלקות השונות באוניברסיטה, מחזיקות בכוח להשפיע על איכות לימודיו של הסטודנט הממוצע. מה קורה כשהן מנצלות את כוחן לרעה?

כולנו מכירים את התופעה – נגמרת תקופת הרישום לקורסים, ואנו נתקעים עם מערכת שעות לא רציפה/ מחסור בנק"ז/ קורסי חובה ללא מקומות וכו'. מסיבות אלו ואחרות אנו מחליטים לבקש עזרה ממזכירת המחלקה. מזכירות מסוימות יעשו כל שבכוחן כדי לסייע לנו, בעוד אחרות, כך נדמה, יעשו כל שביכולתן כדי להשאיר אותנו עוד שנה בתואר. אז מהי מידת השפעתן של המזכירות על איכות החיים הסטודנטיאלית?

by adamr

by adamr

בתקופה האחרונה, נשמעות טענות רבות בקרב סטודנטים במחלקה לפסיכולוגיה כלפי היחס אותו הם מקבלים ממזכירת המחלקה. הם מתלוננים על חוסר סבלנות, על קבלת מענה חלקי לשאלותיהם, ועל תודעת שירות לקויה. כך למשל מספרת ל', סטודנטית שנה ג' לפסיכולוגיה: "אני יכולה לשלוח מייל עם שתי שאלות ואני אקבל תשובה רק לשאלה הראשונה… ואני קצת חוששת לבוא אליה פנים מול פנים". החשש של ל', לדבריה, נובע מכך שהמיילים של המזכירה מאוד תוקפניים וכן מתוך הרגשת חוסר נעימות ותחושה שכל פנייה אליה היא מטרד. ל' מרגישה שבתור סטודנטית לפסיכולוגיה הצורך שלה בשירותי המזכירות הוא רב, אך המענה שהיא מקבלת לא עונה על צורך זה. והיא אינה היחידה שסבורה כך.

מ', סטודנטית נוספת במחלקה, מעידה שכששלוחים לה שאלה, המזכירה "לא תמיד עונה ישירות, עונה ב'כן' ו-'לא', ואינה מפרטת", ומספרת כי בכל פעם שהיא פונה אליה, היא מרגישה צורך לנסח ולחשוב זמן רב כיצד לפנות אליה, מה לומר ומה לכתוב, מתוך החשש למענה תוקפני וחסר סבלנות.

הן ל' והן מ' מעידות על כך שאמנם המזכירה במחלקתן עושה את מה שהיא צריכה, אך לא עושה זאת בצורה נעימה. "אני מבינה שזאת מחלקה גדולה ושלא ניתן לתת מענה פרטני לכל אחד", מוסיפה מ', "אבל מצד שני היא צריכה לזכור שהיא נמצאת כאן בשביל הסטודנטים ושלא צריך להתחנן בשביל תשובות או בשביל יחס אדיב ונחמד".

התופעה הזו קיימת במחלקות נוספות באוניברסיטה, בהן הסטודנטים מרגישים שהם לא מקבלים מענה מצד המזכירה, ונאלצים להתמודד עם מכשולי התואר ועם סימני השאלה הרבים בעצמם. המזכירה, שלפי הגדרת האוניברסיטה נקראת למעשה "רכזת לענייני סטודנטים", ומתוקף תפקידה צריכה לסייע לאותם סטודנטים, מותירה אותם בתחושות שאין למי לפנות, ושעליהם להתמודד לבד עם בעיותיהם.

זהבה ויאנה, מזכירות המחלקה למדעי המחשב, הן דווקא הצד השני של המטבע. כך מספר סטודנט שנה ג' במחלקה: "בכל פעם שהגעתי למזכירות קיבלתי יחס אדיב והמזכירות תמיד מנסות לעזור, גם במקרים שנראה שאין מה לעשות". החלטנו לפנות אליהן, ולנסות להבין מה סוד הקסם: "מהרגע שהסטודנט מתחיל את הלימודים שלו ועד שהוא מסיים את התואר, זה ציונים בקשות מיוחדות, בקשות חריגות, רישום לקורס, ביטול קורס, הקצאת מקומות וכו'…". מסבירה זהבה, ומדגישה את הפן הלא בירוקראטי של תפקידן של המזכירות המתבטא בכך שהיא ויאנה משמשות "גם כרכזות וגם כפסיכולוגיות". היא מספרת ש"יש סטודנטים שאנחנו מכירות אותם כבר ממש כמו חברים… אנחנו כאן בשבילם, עושות את זה באהבה ובשמחה".

רבים הם הסטודנטים שתפקיד המזכירות מהווה חלק חשוב מלימודיהם ויחסן של המזכירות משפיע עליהם באופן ישיר. חשוב להבין שגם אם מזכירה עושה את עבודתה לפי הספר, אך יחסה לסטודנטים הוא בעייתי, יש מקום להתלונן, אך אל תצפו לשינוי מהיר. צליל שריקי, רמ"ד אקדמיה באגודה, מאמינה שלדעת הקהל הסטודנטיאלית יש השפעה רבה: "ברגע שיש נתונים לא טובים על אדם מסוים זה לא אומר שלמחרת הבן אדם יועבר מתפקידו, אבל זה אומר שכשתגמר שנת הלימודים אולי יעשו חישובים לגבי אותו עובד…" גם במקרים בהם למזכירה יש קביעות, מסבירה צליל כי ניתן להעביר אותה לתפקיד שונה שבו היא לא תעבוד פרונטאלית עם סטודנטים. אך דיבורים לחוד ומעשים לחוד. בפועל, השינויים עליהם מדברת צליל בעקבות תלונות של סטודנטים, לא מתרחשים לעתים קרובות.

תפקידן של המזכירות באוניברסיטה הוא לעזור לסטודנטים, לסייע להם במהלך שנות לימודיהם ובוודאי ובוודאי לא להכביד עליהם. חלק מהעניין הוא להוות אוזן קשבת, לתת תחושה שיש עם מי לדבר, ולפעמים אפילו להתאמץ קצת מעבר. תחושת האיום שחווים סטודנטים מפנייה למזכירת מחלקתם דורשת טיפול, ועל הסטודנטים שמרגישים כך לנסות לפעול בכל כוחם על מנת לקדם שינוי – הן לשיפור השנים שנותרו להם בתואר, והן לטובת הסטודנטים הבאים שיגיעו למחלקה.

אם גם לכם יש משהו לספר, לכתוב ולשתף, שלחו לנו ואולי כתבתכם תתפרסם בבאר.

כתיבת תגובה

על ניקי גוטמן

ניקי גוטמן
סטודנטית לספרות עברית וספרות אנגלית שנה אחרונה, הצטרפה לעיתון הבאר באפריל 2013. מקווה להצליח בעתיד בתחום הכתיבה (עיתונאית ויצירתית) והכי חשוב להיות תמיד קרובה למשפחה.
Scroll To Top