/ דעות / כיכרות לפני אנשים

כיכרות לפני אנשים

הרבה גבות מורמות מול הבחירה של עיריית באר שבע לפתח כל מיני פארקים וכיכרות ביזאריות בזמן שרוב שכונות המצוקה בעיר זקוקות לתקציבים האלה הרבה יותר. מצד שני, שיקום שכונות מצוקה ממש לא יסייע למשוך לבאר שבע אוכלוסייה איכותית. בעיה.

קשה להיות ראש עיר בישראל. האמת שקשה בכלל להיות נושא משרה בכירה – תמיד יהיה מישהו שיש לו משהו רע להגיד עלייך, ומישהו אחר שישמח לפרסם את זה עם כותרת צעקנית. אבל זה ממש לא המקרה. רוביק הוא ראש עיר נהדר, והמחויבות שלו לפיתוח העיר ניכרת בכל פינה. כמעט.

כיכר סורוקה. מטעם מרכז להב"ה דימונה.

כיכר סורוקה. מטעם מרכז להב"ה דימונה.

כיכרות שמשפריצות מים בצבעי נאון, גשר צינורות יפיפה, וחורשות בכל פינה הם רק חלק קטן מהתהליך שעובר על באר שבע בשנים האחרונות. אין מה להגיד – מי שמסתובב פה יכול לראות שדברים ממש השתנו כאן. באמת? אני גר במרכז גילת כבר שנתיים וחצי. המקום עדיין מלוכלך, מוזנח ובעיקר מכוער. האם לא ראוי שהעירייה תדאג קודם כל למקומות החלשים ביותר, לפני שהיא מתהדרת בפרסי עיצוב?

כיכר סורוקה. מטעם מרכז להב"ה דימונה.

לא בטוח. קל לי להסתכל על הסביבה הקרובה אליי ולהתלונן, אבל מה לעשות שתהליכים גדולים כמו אלה המתרחשים בב"ש בשנים האחרונות, לא קורים ביום אחד ודורשים מאיתנו הרבה סבלנות.

כשמסתובבים בשכונות אחרות, כמו ג' וה', ואפילו מרחיקים מעבר להרי החושך של הבועה – לא' וי"א, אפשר להרגיש את השינוי גם בשכונות הוותיקות האלה: תשתיות המים, הכבישים והמדרכות עוברות שיפוץ רציני, גנים וספסלים מוקמים (כמו הגן החדש בוינגייט), תחנות אוטובוס חדשות מוקמות ואפילו יש שילוטים אלקטרוניים, כאלה שמציגים מתי מגיע האוטובוס.

וחוץ מזה, אסור גם לזלזל בכל הכיכרות והגנים החדשים שמוקמים, כי מי שרוצה לשפר את מצבה של באר שבע, חייב גם לדאוג שחזות בעיר תהיה מושכת ומעניינת. כזו שלא תרתיע אנשים, כמו החברים הרבים של כולנו מהמרכז, שרק נכנסים לעיר באוטובוס וחושבים שכל בר שבע זו שכונה ד' אחת גדולה. נכון שחזות העיר היא כביכול משהו חיצוני, אבל כשמישהו שלא מכיר את העיר מגיע אליה בפעם הראשונה, זה משפיע עליו. מאוד. תחשבו איך אתם הגבתם כשהגעתם לפה בפעם הראשונה לחפש דירה. אז בגלל שיש פה "אווירה סטודנטיאלית", עשיתם מאמץ והסכמתם לגור בשכונות מתפוררות. אבל מישהו מהמרכז, שלא רגיל לזה, ממש לא יתלהב להעביר את המשפחה והילדים למקום שנראה רע.

אז באופן מפתיע, יש לי רק דברים טובים להגיד על רוביק. הוא משקיען, מתמיד, ואת ההשקעה שלו אפשר לראות פיזית ברחבי העיר. אנחנו צריכים ללמוד להיות סבלניים. לא יעזור אם רק נבקר בלי להתייחס גם לדברים הטובים, בלי להסתכל על התמונה הגדולה. בכלל, להתלונן כל הזמן הפך להיות הספורט הלאומי. אז לשם שינוי, תגידו גם איזה מילה טובה. לא מתים מזה. מבטיח.

 

אם גם לכם יש משהו לספר, לכתוב ולשתף, שלחו לנו ואולי כתבתכם תתפרסם בבאר.

כתיבת תגובה

Scroll To Top