/ גמל הקמפוס / כן, גם בבן-גוריון יש דתיים

כן, גם בבן-גוריון יש דתיים

אירועי יום הסטודנט, שנקבעו לימי ספירת העומר, עוררו תחושות קשות בקרב דתיים רבים שנבצר מהם להגיע לאירוע. תקרית זו הובילה לדיון מרתק באשר למקומם של סטודנטים דתיים באוניברסיטת בן-גוריון, והעלתה תמונה מורכבת וייחודית הנובעת מהמפגש בין העולם הדתי לעולם האקדמי-חילוני.

הציבור הדתי אינו גוש אחיד והומוגני. לא כל דתי הוא 'דוס', 'לובש שחורים', או 'מתנחל'. הדתיים נעים על-פני ספקטרום רחב, וכגווניה הרבים של הדת כך גם מגוון רחב של דעות ועקרונות. בחברה הישראלית, ובאוניברסיטת בן-גוריון בפרט, כל דתי שונה מרעהו שוני רב. מי כמוני, סטודנטית באוניברסיטה ודתיה לשעבר, יודעת.

אין מענה לדתיים באוניברסיטה?

אין מענה לדתיים באוניברסיטה?
הסעות יום הסטודנט. צילום: רז אבוחצירה

אירועי יום הסטודנט עומדים כעת בעין הסערה, כיוון שנקבעו לימי ספירת העומר בהם לא נהוג לקיים אירועי שמחה. בשיח שניהלתי עם סטודנטים דתיים, רבים דיברו מתוך סערת רגשות ותחושת עלבון. הם טענו כי זה לא צודק לקיים את האירוע הגדול ביותר של השנה, אשר אמור לפנות לכלל הסטודנטים, דווקא בזמנים בהם הציבור הדתי לא יכול לקחת בו חלק. "מנהגי האבלות מסתיימים ביום ראשון הקרוב, מדוע לא היה אפשר לדחות את האירוע בחמישה ימים", הם מתפלאים.

יום הסטודנט מייצג בפני רבים מהם ביטוי לתחושה הכללית שהם חווים כדתיים בבן-גוריון. הם הסבירו כי מי שמגיע לבן-גוריון יודע כי זו לא אוניברסיטה בעלת צביון דתי. רבים מהם אף רואים זאת באור חיובי. הם לא באו לכאן בכדי להתבדל או להקים כאן מסגרת דתית סגורה, ההיפך הוא הנכון. רבים מהם בחרו להגיע דווקא לכאן כדי להיפתח לעולמות אחרים, להיות עם כולם גם אם הם אינם כמו כולם.

אך רבים מהם חשים כי אין מענה לדתיים באוניברסיטה- החל מאירועי תרבות וכלה בהתחשבות הממסד בצרכיהם. סטודנטים למקצועות ריאלים דיברו רבות על מבחנים שמתרחשים בימי ראשון על הבוקר או בימי צום. "אמנם בחרנו לשמור שבת", הם אומרים, "אך אפשר להתחשב ולא לקיים מבחן מיד לאחר שבת, אין לנו את אותן 48 שעות ללמוד כמו לשאר". סטודנטית לגאולוגיה ציינה את הסיורים של המחלקה הנערכים בימי שישי ומסתיימים כשעתיים לפני שבת, מה שלא משאיר זמן לדתיים לשוב הביתה לסופ"ש. סטודנט למזרח-תיכון הזכיר את הסיור הלימודי לאסטנבול שהטיסה אליו יוצאת תוך כדי חג השבועות.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של עיתון 'הבאר' ותישארו מעודכנים

יחד עם זאת האוניברסיטה כן מספקת פתרונות לחלק מן המקרים: ניתנה אפשרות לאלו שטסים לאסטנבול לטוס עצמאית יום לאחר מכן, ודתיים יכולים להגיש בקשת דחיה למבחן שמתרחש ביום צום. אך התחושה הכללית היא שניתן היה למנוע את המקרים הללו מלכתחילה.

הנושא כאמור מורכב, והדעות משתנות מאדם לאדם. אולי השם של קבוצת הדתיים בפייסבוק: "כן, גם בבן-גוריון יש דתיים", מעיד הרבה. הרצון שיכירו בכך שיש כאן קבוצה נוספת בעלת ציביון שונה במקצת. אך גם בתוך החברה הדתית עצמה היו כאלה שלא הבינו על מה המהומה, וקראו לשאר הדתיים "להפסיק להתבכיין". "אנחנו מיעוט באוניברסיטה", אומר אמציה וילק, סטודנט דתי לתואר שני. "לא עשו לנו שום דבר בכוונה. לא הייתה פעם שלא באתי למחלקה וביקשתי מועד ג' ולא נתנו לי בגלל צום. יש מספיק מענה באוניברסיטה, ומי שלא טוב לו שיחשוב על הבחירה שלו להיות דתי". היו גם כאלה שדיברו בהשלמה שכך פועלת החברה הישראלית ושעדיף להסתגל לכך, שכן גם במקומות העבודה "בעולם האמיתי" לא יינתן יחס מיוחד לדתיים. ראובן סלומון, סטודנט דתי להנדסת בנין וחבר במועצת הסטודנטים של האוניברסיטה, אומר כי "יש הבדל עצום בין האגודה לאוניברסיטה. כשמעלים עניין לאגודה, הם מטפלים בכך". בנימה אישית, הוא מוסיף "ויתרתי על הרבה עקרונות כדי 'לשרוד' באוניברסיטה ולא לשבת בבית עם עצמי".

חשוב להזכיר כי רבים מהם כן ציינו לחיוב את שעות הבריכה הנפרדות לגברים ונשים, ואירועים נוספים שפנו הן לציבור הדתי והן לציבור החילוני דוגמת ההופעה של אביתר בנאי או דחיית אירועי 'בירה ונשירה' עקב ספירת העומר.

אמנם חלה התקדמות משמעותית ביחסי הדתיים-חילונים בשנים האחרונות, אך עדיין יש מקום לשיפור. אירועי יום הסטודנט הם רק דוגמא אחת מיני רבות לתמונה המורכבת הנובעת מהמפגש בין העולם הדתי לעולם האקדמי-חילוני. אנו חיים בחברה מורכבת ופלורלסטית וניתנה לנו האפשרות לקדם פתיחות והבנה, אם רק נרצה בכך.

מאגודת הסטודנטים נמסר בתגובה:

יום הסטודנט נקבע תוך התחשבות באילוצים רבים, ביניהם לו"ז אוניברסיטה (אירועי חבר הנאמנים של האוני', תקופת מבחנים), אילוצי מזג אויר, מועדים כמו יום הזיכרון ועוד. לצערנו, מכיוון שהשנה הייתה שנה מעוברת, חודש מאי כלל בתוכו את ספירת העומר. עקב האילוצים שהוזכרו לא הייתה לנו האופציה לקיים את יום הסטודנט לאחר ספירת העומר אך למרות מגבלות אלו כן ביקשנו להתחשב ככל הניתן בקהל הדתי, ואת אירוע הבירה ונשירה המתאים באופיו גם לקהל זה דחינו לאחר שבוע ה-StudentFest. האגודה פעלה רבות בשנה האחרונה על מנת להגביר את הפעילות הייעודית לקהל הדתי ושמה דגש מיוחד בנושא זה במדור תרבות; התקיימו מספר מופעים המיועדים בעיקרם לקהל הדתי, כמו הופעות של אביתר בנאי, הופעה של אמן הג'אז דניאל זמיר בשלישי בשש, שיחה עם העיתונאית סיון רהב-מאיר והופעה גדולה שתתקיים בחודש הבא של יונתן רזאל בקמפוס. זאת במקביל לשיתוף פעולה בפעילויות לאורך כל השנה עם ארגונים כמו "נפש יהודי", תא "נט"ע" ו"הלל" ועבודה שוטפת עם רב הקמפוס. גם בשנה הבאה נמשיך לפעול לטובת הגברת הפעילות בנושא על מנת לאפשר לקהל הדתי בקמפוס לקחת חלק וליהנות ביותר ויותר אירועים של האגודה.

 

אם גם לכם יש משהו לספר, לכתוב ולשתף, שלחו לנו ואולי כתבתכם תתפרסם בבאר

4 comments

  1. מחוות כמו סיוון רהב מאיר הן נחמדות אבל דווקא באירוע הסטודנטיאלי המובהק המרכזי ביותר בשנה סטודנטים מודרים. לא בסדר…

  2. דרמה קווין

    האמת חידשתם. והאמת שאני מבינה לליבם

  3. ***********תא נת"ע

  4. גם באוניברסיטת תל אביב וחיפה יש תקופות מבחנים ויום הזיכרון ומזג אוויר והם הצליחו למצוא זמן אחרי ספירת העומר

כתיבת תגובה

Scroll To Top