/ מעורבות חברתית / כשאומנות ורפואה נפגשות

כשאומנות ורפואה נפגשות

סטודנטים שרוצים לסייע לאחרים ניתן למצוא בשפע, אך לא רבים הם אלו שמצליחים לשלב זאת באופן קבוע ואינטנסיבי בזמן הלימודים. קבוצת סטודנטים לרפואה החליטו שהם יכולים לעשות זאת, ופתחו במבצע סיוע לחולים – באופן די מפתיע, לא על ידי הכלים שרכשו בלימודים.

טל חפץ, סטודנטית שנה רביעית לרפואה, הסתכלה בשנה שעברה בעיתון וקראה על אירוע התרמה לקאי ווב דויטשר, ילד אשר בגיל 6 התגלה אצלו סרטן במוח מסוג נדיר במיוחד. הוא היה זקוק לטיפול יקר, ואירוע ההתרמה שנערך עבורו הצית בה השראה והיא, מתוקף חיבתה לתחום האמנות, החלה לאסוף יצירות אמנות שונות. הרעיון היה למכור את יצירות האמנות, כאשר הכסף שייאסף באירוע המכירה יילך לטובת הילד ומשפחתו.

אירוע המכירה הקודם של "יוצרים מרפא"

אירוע המכירה הקודם של "יוצרים מרפא"
צילום: עלווה דים

ליאן דים, חברתה של טל לכיתה, החליטה להצטרף לפרויקט כיוון שראתה בו דרך הנצחה לאביה, שנפטר בגיל 45 מגידול סרטני במוח. יחד, הן החליטו על שם הפרויקט: "יוצרים מרפא".

באירוע שנערך בבית של טל בסוף השנה שעברה למען הטיפול של קאי, הן הצליחו לגייס 38 אלף שקלים על ידי מכירת היצירות. הסכום שאספו אמנם לא כיסה את כל הטיפול, ועדיין נעשים מאמצים לגיוס כספים בסיוע המיזם החברתי "בוא-תן", אך יוזמתן סייעה רבות למשפחה. קאי, כיום בן 10, עבר עד כה טיפולים קונבנציונאלים רבים (כימותרפיה, הקרנות וניתוחים), ובקרוב יתחיל טיפול אימונותרפי, המתאפשר בעזרת הכספים שנתרמו.

בעקבות הצלחת אירוע המכירה והרצון להמשיך ולעזור, טל וליאן החליטו להרחיב את הפרויקט. הן חברו לתוכנית "בוחרים מחר", שעיקרה להשאיר סטודנטים לרפואה בנגב והובלת שינוי חברתי בדרום, עבור מלגה, ואליהן הצטרפו ענבל ששון וחן אזולאי. "החלטנו להמשיך עם דרך היצירה משום שגם אדם שאין לו כסף, יכול להרגיש שהוא תורם", אומר חן.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של עיתון 'הבאר' ותישארו מעודכנים 

הם החליטו ללכת על מחלות שאין להן מספיק מודעות וכך הגיעו לעמותת 'מלאכיות הדממה', עמותה המטפלת בבנות החולות ב"תסמונת רט". הנערות החולות בתסמונת רט, מתחילות מגיל שנה לאבד את היכולות הפיזיות שלהן, והקושי הנפשי שלהן גדל מכיוון שמבחינה קוגנטיבית הן כן מתפתחות ועל כן מתקשות לראות את עצמן במצבן החדש מבלי יכולת לעשות כלום בעניין. "לשמחתנו, ישנה התקדמות מדעית בנושא ואף מצאו את הגן הגורם לתסמונת" אומר חן.

אירוע המכירה עד כה התקיימו בנווה צדק שבתל אביב, אך ליאן מדגישה כי הכספים שנאספים מגיעים לטיפולים פרא-רפואיים של ילדות החולות בתסמונת ולמפגשי תמיכה למשפחותיהן בדרום.

הבחירה ביצירות אמנות באה לתת ביטוי לתרומה סנטימנטאלית אישית באמצעות חפץ/ מוצר ולאו דווקא בדרך כספית ישירה. חברי הפרויקט אוספים יצירות אמנות מכל מי שיכול ורוצה לתרום להם. הם היו במקומות כמו בית האמנים בבאר שבע, אך גם הגיעו לבתי דיור מוגן בהם הקשישים החליטו לתרום מהיצירות שלהם. "ראינו את ההתרגשות של אדם שהפרוטה אינה מצויה בכיסו ויכול לתרום משהו אחר, משהו אישי שלו, משהו אמנותי ודרך זה הוא מרגיש שייכות הרבה יותר גדולה לפרוייקט", אומרת ליאן.

מעבר להרבה עבודה קשה, אחד הקשיים עליהם מצביעים חברי הפרוייקט הוא הקושי באיזון בין הפרוייקט ללמידת לימודים אינטנסיביים "קשה לפעמים לעצור את עצמך ולדעת להגיד לא", אומרת ליאן, ומספרת כי הרבה מהוויכוחים של הצוות עוסקים בשאלה מה אפשר לעשות במסגרת הזמן שיש לנו ומה לא, תחת מגבלת הלימודים. אך למרות קשיים אלה, נראה שפרויקט "יוצרים מרפא" מצליח לעמוד ביעדים אותם הציבו מקימיו. מרגש לפגוש אנשים שמחליטים לא להיות שקועים רק במירוץ החיים האינטנסיבי אלא יודעים להרים את הראש, לזהות צרכים ולעשות מעל ומעבר כדי שהם יתגשמו.

 

אירוע המכירה הקרוב של פרויקט "יוצרים מרפא" למען העמותה לקידום מחקר וטיפול בתסמונת רט יתקיים ביום חמישי ה-12/6 (15:00-24:00) וביום שישי ה-13/6 (10:00-19:00) ברחוב עין יעקב 9, נווה צדק, תל אביב. לפרטים נוספים

 

אם גם לכם יש משהו לספר, לכתוב ולשתף, שלחו לנו ואולי כתבתכם תתפרסם בבאר.

One comment

  1. אין אין על היוזמות של הסטודנטים בבאר שבע
    מכל האוניברסיטאות אתם שולטים

כתיבת תגובה

על אסף הורן

אסף הורן
אסף "הגינגי", לומד ניהול, פוליטיקה וממשל ומדיניות ציבורית באוניברסיטה וכותב בעיתון הבאר מחודש מרץ 2013. הכתבה אותה הכי נהנה לכתוב עסקה בסוגיה של עליית יהודי אתיופיה לארץ בעקבות פאנל שהתקיים באוניברסיטה. בעל נטייה להתפזרות בו זמנית בכמה מקומות שונים, אז חפשו את הג'ינג'י בב"ש ושלחו לנו תמונה.
Scroll To Top