/ גמל העיר / לא בבית ספרנו: כתובות נאצה במעונות הסטודנטים

לא בבית ספרנו: כתובות נאצה במעונות הסטודנטים

ירי רקטות לעבר באר שבע והתפרעויות אלימות בדרום; כתובות נאצה ומכתבי איום כלפי ערבים במעונות הסטודנטים; גינויים חריפים מצד הנהלת האוניברסיטה והסטודנטים;  הערב – הפגנה נגד אלימות והסתה, וקריאה לסובלנות בבאר שבע.

בעוד מדינת ישראל סוערת באירועי אלימות והפגנות מהימים האחרונים, נראה שהסערה עשתה דרכה גם לבאר שבע. בלילה שבין שישי לשבת נמצאו במעונות ד' הכתובות הבאות: "ערבי טוב- ערבי מת. אתה הבא בתור. עם ישראל חי", בסמוך לדירה של סטודנט ערבי, וכן: "מוות לערבים". בעקבות האירועים הגיעו אנשי מחלקת הביטחון של האוניברסיטה וכן שוטרי תחנת באר שבע, אשר פתחו בחקירת האירועים, כך נמסר לעיתון הבאר מדובר האוניברסיטה.

"בבואה של העולם"? מעונות ד'. צילום: איתן קנז

"בבואה של העולם"? מעונות ד'. צילום: איתן קנז

הלילה, צילומים של כתובות נאצה נגד ערבים ושל מכתבי איום הועלו לעמוד בפייסבוק שכותרתו: "נגד אלימות והסתה- סטודנטים בבן גוריון בוחרים בסובלנות", שם נטען כי אלו הן הכתובות שנמצאו ברחבי המעונות.

בעקבות מקרים אלו, שזכו אמש לגינוי מצד דיקן הסטודנטים, פרופ' משה כספי, במייל תפוצתי לסטודנטים, צפויה להתקיים הערב בשעה 21:00 הפגנה, בכניסה למעונות ד'.

עלי, סטודנט שמתגורר במעונות סיפר: "קבלתי מכתב איום על הדלת של החדר שלי… דיווחתי למוקד בטחון של האוניברסיטה במעונות ודיווחתי גם למשטרת ישראל". הוא מציין כי למרות שהוצבה אבטחה בתוך הבניין, בחור נוסף המתגורר שם קיבל גם הוא מכתב. את ההפגנה המתוכננת להיום רואה עלי באור חיובי: "זה דבר טוב מאוד… חייב להיות שנרגיש דו קיום בין ערבים ויהודים במדינה, אפילו בין הסטודנטים".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של עיתון 'הבאר' ותישארו מעודכנים 

אלה סירפד, ראש מדור מעונות באוניברסיטה, סיפרה לעיתון הבאר כי זהו אירוע חריג בשגרת החיים במעונות הסטודנטים, אשר בימים כתיקונם מתנהלת על מי מנוחות: "יש מוסלמים ויש נוצרים ויש תלמידי חו"ל, גרים פה בבואה של העולם, במעונות…"

"בעד הסובלנות"

בעמוד הפייסבוק של ההפגנה הצפויה להיערך הערב, כתבו המארגנות כי החליטו: "להאיר את החושך, ובעיקר – לתת במה לצד השפוי". מאיה גלסמן, סטודנטית לניהול ופוליטיקה וממארגנות ההפגנה סיפרה לנו: "אחרי המייל (מדיקן הסטודנטים- מ"א) ראינו תמונות של הגרפיטי וראינו תמונות של מכתב האיום, אז החלטנו לעשות מעשה".

בעמוד הפייסבוק התעורר ויכוח בין סטודנטים אודות מסר ההפגנה- חלקם סברו שיש להתייחס למקרה האחרון במעונות, בעוד אחרים סברו שיש להתייחס לגילויי אלימות משני הצדדים: "…כן, אני ימני. ולא תמיד מתון בדעותיי. אבל אין קשר בין זה לבין הגינוי החריף שצריך לצאת אל מול כל מעשה פשיעה כנגד אוכלוסיה ערבית חפה מפשע. ואני חושב שיהיה ראוי, בין היתר, לגנות את זריקת האבנים ובקבוקי התבערה של המתפרעים בסביבות באר שבע, אם כבר עוסקים בגינויים נגד אלימות והסתה מיותרים כנגד אוכלוסיה ערבית או יהודית חפה מפשע", כתב אחד הסטודנטים.

בעניין זה אמרה לנו מאיה: "אנחנו הולכות לעשות שלט גדול של בעד הסובלנות בלי שום קשר לאף צד. ההפגנה הזאת מקורה באירוע הזה (במעונות- מ"א), ואם היה אירוע נגד יהודים באוניברסיטה, אני בטוחה שהייתה גם הפגנה נגד זה. כל הניסיון להציג את זה לצד כזה או אחר- בעיניי זה ממש עצוב."

 "לא הפגנה מפלגתית, אין פה שיוך פוליטי"

בין התגובות הופיעה גם דעה לפיה עדיף שההפגנה תכלול שמאלנים בלבד- דעה שעוררה זעם בקרב מגיבים אחרים. בתגובה לכך מבהירה מאיה: "הם (הקוראים להפגנת שמאלנים בלבד- מ"א) לא מייצגים את הדעה שלנו, של המארגנות. אני אומרת את זה בריש גלי שזה לא הפגנה מפלגתית, אין פה שיוך פוליטי. אנחנו לא אומרות שסובלנות זה נטו לשמאלנים, אנחנו לא מנכסות לעצמנו את הסובלנות לצד אחד של המפה".

עוד, הוסיפה מאיה: "אנחנו אומרות לכולם- ימנים, שמאלנים, ליכוד, מרצ, מי שרוצה- שיבוא, אני מאוד-מאוד נגד הניכוס של מונחים… לצד מסוים של המפה הפוליטית. זה בעיניי מה שקורע את העם שלנו."

במהלך היומיים האחרונים נשמעו שתי אזעקות ברחבי באר שבע, כשמספר רקטות נורו לעבר העיר. כלל הסטודנטים חשים על בשרם את אירועי התקופה האחרונה- עם זאת ולמרות שמדובר בתקופת מבחנים, החליטו כמה סטודנטים לעצור ולמחות נגד אלימות באשר היא ובעד סובלנות. נאחל לכולנו ימים שקטים.

 

 

אם גם לכם יש משהו לספר, לכתוב ולשתף, שלחו לנו ואולי כתבתכם תתפרסם בבאר.

 

 

 

2 comments

  1. ועוד דווקא מהסטודנטים הנאורים של אוניברסיטת בן גוריון… לא הייתי מאמין

    • איזה כח יש להפגנה כזאת? זה יותר בשביל ההרגשה הטובה של היוזמים מאשר באמת להשפיע

כתיבת תגובה

Scroll To Top