/ מעורבות חברתית / לא למתווה הבחינות בבן גוריון?

לא למתווה הבחינות בבן גוריון?

לאחר תקופה ממושכת בה סטודנטים רבים באוניברסיטת בן גוריון התנהלו באי וודאות בכל הנוגע לתקופת הבחינות, ולאחר מספר הודעות מטעם האוניברסיטה על חזרה לשגרה שלא התקיימה, סטודנטים רבים ציפו שכשאכן יגיע הרגע המיוחל, האוניברסיטה תקל עליהם כמה שיותר. אך יש מי שהתאכזבו לנוכח ניסיון החזרה לשגרה שהוצע על ידי האוניברסיטה.

במכתב שנשלח לסטודנטים של אוניברסיטת בן גוריון לפני כשבועיים, הודיעה האוניברסיטה שב-26 לאוגוסט תתחדש הפעילות האקדמית וכי המבחנים יערכו בהתאם לסדרם המקורי, עם תוספת של מועד מיוחד על מנת שלסטודנטים תהיה אפשרות בחירה, וסטודנטים שמועד א' המקורי בוטל להם יוכלו לגשת לשני המועדים. בנוסף לכך, יקבלו הסטודנטים תוספת זמן של 15 דקות לכל בחינה. עוד הודיעה האוניברסיטה שמרצי הקורסים רשאים לגבש מתווה להערכה חלופית בקורס כגון המרה של מבחן למבחן בית או עבודה או אפשרות של ציון 'עובר בינארי', לשיקולו של המרצה.

קוראים לא למתווה הבחינות של בן גוריון? צילום:יהודית גרעין-כל

קוראים לא למתווה הבחינות של בן גוריון? צילום:יהודית גרעין-כל

בלבול וחוסר בהירות רב אפפו את מכתב זה, שמאז שליחתו הודעות ותיקונים רבים נשלחו לסטודנטים מטעם האוניברסיטה. בעקבות כך קמה קבוצת סטודנטים הטוענת שאין מדובר בהקלות ממשיות, במיוחד עבור אותם סטודנטים שהזמינו טיסות, שקבעו נופש, או שקבעו תכניות אחרות לקיץ ומוצאים את עצמם כעת אובדי עצות.

בעקבות כך, יוסי משה, סטודנט שנה ב' להנדסה, פתח קבוצה בפייסבוק הקוראת "לא למתווה הבחינות בבן גוריון". לאחר פתיחת הקבוצה פניות רבות של סטודנטים ממחלקות שונות החלו להגיע בהן סיפרו הסטודנטים על בקשות ששלחו למרצים. כך למשל באחד הקורסים של המחלקה להנדסת מערכות מידע ביקשו הסטודנטים מהמרצה הערכת ציון חלופית בין היתר על בסיס מספר עבודות שהגישו במהלך הסימסטר ולאור התחייבויות שונות של הסטודנטים לתקופה זו להן "משמעות כלכלית ענפה" כמו מעברי דירה, התחלת עבודה, טיסות לחו"ל. אך כפי שציין יוסי, הרוב המוחלט של הפניות נדחה על הסף.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של עיתון 'הבאר' ותישארו מעודכנים 

לאחר כמעט שבועיים בהם הקבוצה פעילה בפייסבוק, החליטו יוזמיה לארגן הפגנה בה ידרשו "הקלות אמתיות לסטודנטים בבן גוריון". מטרת ההפגנה, אשר התקיימה ביום ג' האחרון (ה-12.8), הייתה לקרוא להפקת לקחים לעתיד, להבהיר לאוניברסיטה את המצב הבעייתי שבו מרצים רבים כרגע מתנגדים להקלות ובעיקר, "להביא פתרון לציבור סטודנטים שלא יכולים לגשת בחודשים ספטמבר- אוקטובר", כך אומר לנו יוסי. אך כפי שציינו חברים בקבוצת הפייסבוק, הנוכחות בהפגנה הייתה דלה מאלה,וכללה כ-20 סטודנטים בלבד. טענות נוספות עלו על כך שחלק מהמארגנים כלל לא הגיעו.

אך ההפגנה אינה היוזמה היחידה של קבוצה זו. כבר בשבוע שעבר, ביום חמישי ה-7.8.2014, ניסחו נציגי הקבוצה מכתב שבו הם הציעו מתווה חלופי לזה שהאוניברסיטה הציעה. למכתב, שנשלח להנהלת האוניברסיטה, צורפו שמותיהם של 3015 חברי קבוצת הפייסבוק. במכתב קראו הנציגים בין היתר להכתיב למחלקות מתווה בו הן יהיו מחויבות לעמוד, אפשרות לבחירת עובר בינארי, הקלות לסטודנטים שהמרצים שלהם לא יהיו נוכחים במבחן, מתן מענה עבור סטודנטים בעלי התחייבויות קודמות, דחיית המועד האחרון לסגירת התואר ועוד. התשובה למכתב, כך מספרת מור חננוביץ, סטודנטית להנדסה כימית, כללה "איומים מהמשנה לרקטור", שכתב כי שולחי המכתב עלולים לעמוד לדין משמעתי: "בשולי הדברים, מבדיקה אקראית של שמות החתומים כתומכים במכתב עולה שיש רבים שלא נתנו הסכמתם לכך וזו עבירה משמעתית".

הבעיה שמציגים הסטודנטים אינה מעניינה של הנהלת האוניברסיטה בלבד, שהרי מי שאחראי לדיון וייצוג הסטודנטים מול האוניברסיטה בנושא זה הם נציגי אגודת הסטודנטים, שבדף הפייסבוק שלהם ניתן לראות תלונות רבות של סטודנטים על סוגיה זו. מור מרגישה שהאגודה כשלה בעבודתה: "…דיברתי עם הדובר ועם היו"ר ועם מדור אקדמיה שהביאו תשובות של דיפלומטים. הם נכשלו כי הסטודנטים השמיעו את קולם בעמוד של האגודה… והרגשנו שהקול שלנו לא נשמע". עם זאת נציגי הקבוצה מקפידים להדגיש את הערכתם למאמצי האגודה וכפי שציין יוסי, מקווים לשיתוף פעולה ולמענה יותר משביע רצון.

הודעות ההבהרה והשינויים שנשלחו מטעם האוניברסיטה בהמשך, כמו הכרה בציון הגבוה מבין שני הציונים, או מתן אפשרות לגשת גם למועד ג' אם נבצר מהסטודנטים לגשת לשני המועדים המוצעים (ללא צורך בהסבר), אינן מעודדות את יוסי ואת מור: "זאת טקטיקה מאוד יפה לתת לאנשים להתלהם ואז לתת פתרון גרוע ואז לתת פתרון קצת פחות גרוע", אומרת מור.

כמו בהרבה מקרים בהם נשברת השגרה, במהלך מבצע צוק איתן נחשפה האוניברסיטה לקשיים ולסוגיות רבות. הפתרונות שמציעה האוניברסיטה לסטודנטים ללא ספק נעשו לאחר חשיבה רבה, ניתן רק לקוות שהיא תדע להיות אוזן קשבת לבעיות העולות ולהתמודד כהלכה עם מחאת הסטודנטים שנפלה לפתחה.

מהמזכיר האקדמי של אוניברסיטת בן גוריון, הפרופ' אריאל פלדשטיין, נמסר בתגובה:

אוניברסיטת בן-גוריון עושה את מירב המאמצים על מנת לסייע לציבור הסטודנטים בכלל וציבור משרתי המילואים בפרט.

האיגרת שפורסמה על ידי הרקטור מהווה הוכחה למגמה זו. אם משווים את התנהלות אוניברסיטת בן-גוריון לסטודנטים הלומדים במוסדות אקדמיים אחרים שנמצאו במצב דומה, ניתן לומר בוודאות שההתנהלות של אוניברסיטת בן גוריון לציבור הסטודנטים שלה עולה לאין שיעור על כל מוסד אקדמי אחר.

 

 

 אם גם לכם יש משהו לספר, לכתוב ולשתף, שלחו לנו ואולי כתבתכם תתפרסם בבאר.

 

3 comments

  1. תגובה מזלזלת של האוניברסיטה. הרי כל מה שנכתב במכתב הרקטור זה שהמרצים יכולים לבחור האם להקל ולפחות במקרה שלי- כלל המרצים בחרו שלא להקל. וכך בעצם לא קיבלתי אף הטבה- הרבה פחות "מכל מוסד אקדמי אחר"

  2. המוציא לאור

    כנסו לעמוד הקבוצה שמתנגדת למתווה וראו איך באחד הפוסטים, שי סלע, חבר מועצת הסטודנטים ואחד מתומכיו הגדולים של יו"ר האגודה, טוען שהמהלך שנקטו מול האונ' היה שגוי והביא לתוצאות לא "אידאליות"

  3. קצת מגוחך אם אתם שואלים אותי

כתיבת תגובה

על ניקי גוטמן

ניקי גוטמן
סטודנטית לספרות עברית וספרות אנגלית שנה אחרונה, הצטרפה לעיתון הבאר באפריל 2013. מקווה להצליח בעתיד בתחום הכתיבה (עיתונאית ויצירתית) והכי חשוב להיות תמיד קרובה למשפחה.
Scroll To Top