/ מעורבות חברתית / מבצע תרומות הדם חוזר לבן גוריון

מבצע תרומות הדם חוזר לבן גוריון

בנק הדם בישראל נמצא במחסור חמור והאפשרות לסייע נמצאת ממש מתחת לאף שלכם. בימים ראשון ושני הקרובים יתקיים מבצע התרמה באוניברסיטת בן גוריון. במבצע דומה שנערך בחודש שעבר הסטודנטים של בן גוריון הפגינו מודעות נמוכה לנושא תרומות דם. מה יהיה הפעם?

את הפרויקט לתרומות דם באוניברסיטת בן גוריון מובילה זו הפעם הרביעית חן סנדרוביץ', סטודנטית לניהול. הכל התחיל לפני 3 שנים, כשהייתה חברת מועצה וישבה עם יו"ר אגודת הסטודנטים דאז, אורי קידר, שבדיוק קיבל עדכון כי באותו יום שני סטודנטים בלבד הגיעו לתרום דם בבנק הדם שבאוניברסיטת בן גוריון.

IMG_20131120_135214

ניידת תרומות דם תעמוד מול בית הסטודנט

עד אז, כמו סטודנטים רבים, לא ידעה חן על קיומו של בנק הדם באוניברסיטה, שנמצא רק קומה אחת מתחת למקום שרובינו עוברים בו מספר פעמים בשבוע – בית הסטודנט. אך מרגע כשהבינה את המצב הקשה בו שרוי המקום החליטה לפעול בנושא. המבצע החל במאי 2011, ונמשך כחודש. אז, קיבלו הסטודנטים שוברים לקפה ומאפה עבור כל תרומה. בזכות ההצלחה של המבצע, הוחלט על קיום פרויקט נוסף בתחילת שנת הלימודים הבאה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של עיתון 'הבאר' ותישארו מעודכנים 

השנה, צומצמו שעות פעילותו של הסניף בבן גוריון במידה ניכרת עקב מחסור בתורמים, ונבחן נושא סגירתו עקב חוסר יעילות. בניגוד לשנים שעברו, אנשי מד"א כבר כמעט ולא מגיעים לאוניברסיטה: "הם לא מרגישים שיש טעם, אנשים הפסיקו לבוא. נורא קשה להחזיק מישהו יום שלם שם כשרק שני אנשים ביום באים לתרום דם", מסבירה חן. בעקבות כך פנתה לאילנה אפרים, מתאמת בנק הדם באזור הדרום ואמרה לה שהיא רוצה לקיים מבצע כזה שוב. המבצע נערך בסוף חודש אפריל, ואמור היה להימשך שלושה ימים, אך מאחר שביום הראשון הגיעו 11 סטודנטים בלבד, וביום השני כלל לא הגיעו תורמים, אחראית הפרויקט החליטה להפסיק את המבצע. 

ניתן להסביר את אי הצלחתו של המבצע האחרון במיקומו של הסניף, שנמצא בקומה התחתונה של בית הסטודנט, מיקום אשר אינו גלוי לסטודנטים וכאמור רבים מהם כלל לא מודעים לקיומו. סיבה נוספת וחשובה לא פחות היא בעיית פרסום הפרויקט, שלא זכה השנה לסיוע רב כפי שנעשה בשנים קודמות.

כעת המבצע יחזור ליומיים נוספים, במהלכם תוצב ניידת מד"א בכניסה לאוניברסיטה משער סורוקה. הצלחתו  של המבצע וקיומו של סניף מד"א באוניברסיטת בן גוריון תלויות אך ורק בסטודנטים, שירתמו, יפיצו ויגיעו לתרום דם. "אין פה מודעות גבוהה לתרומות דם", הסבירה לנו חן לקראת המבצע הקודם,  "אתם לא יכולים לדעת מתי מישהו יצטרך את זה, מישהו מהמשפחה שלכם, מהסביבה שלכם…", היא מדגישה שמדובר במעשה מאוד לא אנוכי, שמאפשר לכם לתרום מעצמכם ומוסיפה: "פשוט תבואו, זה רק להגיע, זה חשוב."

המבצע יתקיים בימים ראשון ושני ה-26.5-27.5 בין השעות 10:00-16:00.

 אם גם לכם יש משהו לספר, לכתוב ולשתף, שלחו לנו ואולי כתבתכם תתפרסם בבאר.

2 comments

  1. ברור שהפרוייקט לא הצליח. אף אחד לא ידע שהוא קיים בכלל….

  2. צריך לפרסם יותר שיש את זה פה. אני תורם כל כמה חודשים ולא ידעתי שיש באוניברסיטה!!!!!!!

כתיבת תגובה

Scroll To Top