/ מעורבות חברתית / מגדלור באפלה

מגדלור באפלה

קל מאוד לאבד אמון באנשים. נדירים הם אלה שמאמינים כל כך חזק באחרים עד שהם מוכרחים להאמין בעצמם, גם אם אף אחד לא עשה את זה בשבילם. הרבה אמונה וחזון דרושים כדי ליזום ולהוציא לפועל מסע לפולין של נוער בסיכון. זהו סיפור על מסע לבניית זהות, משמעות ושייכות עבור מי שנשרו מכל המסגרות וחווים המון תלישות ובדידות בחיי היומיום שלהם.

מועדון "מגדלור" בפתח תקוה הוא מסגרת חינוכית-שיקומית עבור נערים ונערות בסיכון בגילאי 13-18. מטרתו להוות עבורם בית חם ואוהב במקביל לפעילויות חינוכיות וערכיות שייצרו נתיב להצלחה. המרכז שייך לעמותת עלם, בשיתוף עם המרכז לקידום וייעוץ לנוער בעיריית פתח תקווה ותנועת השומר הצעיר. בפסח הקרוב הם מארגנים לראשונה משלחת של כ-8 נערים ונערות בגילאי 17+ אשר תצא למסע לפולין. רוב הנערים והנערות בקבוצה נשרו ממסגרת לימודית והמשלחת דרך "מגדלור" הינה אולי ההזדמנות היחידה שלהם לצאת למסע שכזה.

יש כיום ביקורת בציבור הישראלי על המסעות לפולין, על אילו ערכים מועברים דרך המסע ועד כמה זה הפך להיות טיול שנתי לבני עשירים בלבד. מור הרפז, מנהלת המרכז, מנסה להסביר מדוע בכל זאת בחרו להשקיע המאמצים בפרויקט הזה: "הנערים והנערות שמגיעים למרכז מתאפיינים בקשיים חברתיים, משפחתיים ולימודיים והתנהגויות סיכון כמו צריכת חומרים, אלימות ועבריינות. הם חיים בתחושה מאוד חזקה של תלישות ובדידות. רובם אף פעם לא יצאו אפילו לטיול מאורגן.

אלה בני נוער שגדלו בתחושת חוסר אמון. יש מעט מאוד אנשים סביבם שהם מרגישים בנוח לחלוק איתם ולשתף באמת. לכן הדבר הראשון שהם מקבלים עוד טרם היציאה למסע הוא התהליך הקבוצתי. בחודשיים האחרונים אנחנו עוברים הכנה שכוללת מפגש קבוצתי מדי שבוע וסמינרים של מספר ימים. זו חוויה חדשה עבורם לעבור פעילויות משותפות, לגלות מחוייבות ולדעת להתמך באנשים אחרים שאיתך בקבוצה. כשאתה חלק מקבוצה זה מחזק אותך בהרבה מובנים".

נושא הזהות הוא מרכיב משמעותי אצל נוער בכלל ובפרט אצל נוער בסיכון. מור מספרת כי "במפגשי ההכנה אנחנו עוסקים המון בהכרת השורשים ובניית הזהות היהודית-ישראלית והאישית. הקבוצה מורכבת מישראלים ותיקים לצד עולים מחבר העמים. התפיסות שלהם לגבי יהדותם ומקומם בחברה הישראלית מאוד שונות זה מזה ומבולבלות ואנחנו מנסים ליצור שיח ולגשר על הפערים". המפגשים מציפים גם המון דילמות שנוגעות לחייהם כמו מתי להאבק על מה שחשוב לך? מהם הקוים האדומים שלך? מה נותן לך סיבה לקום בבוקר כשהכל רע? זאת לצד התמודדות עם סוגיות של גזענות. אלו דברים ש שמאוד נוכחים ומעסיקים אותם בחיי היומיום.

הקבוצה תצא למסע ב-30 למרץ, כחלק ממשלחת של תנועת השומר הצעיר. המסע ממומן ממלגות חלקיות שנתנו משרד החינוך ועיריית פתח תקווה, אך רוב המימון מגוייס מתרומות. בני הנוער עצמם עובדים על מנת להשתתף במימון המסע ואף עושים שעות בהתנדבות בקהילה למען קבלת המלגות.

"כנערה, המסע לפולין היה מאוד משמעותי עבורי וחבל שזה ימנע דווקא ממי שהכי זקוקים לזה בגלל הרקע ממנו הם מגיעים", מסכמת מור, "תהליך נכון יכול לעזור ולבנות את החיבור והזהות שלהם. הם זקוקים למסגרת שתדע להכיל אותם ולתמוך בהם. יש לי לא מעט חששות לקראת המסע, אך תהליך ההכנה שעברנו עד עכשיו כבר מוכיח את עצמו ואני מאמינה שההשקעה תשתלם בסופו של דבר כשהם יזכו לקחת חלק במסע משמעותי שיתן להם המון".

מרבית התקציב כבר גוייס בחודשים האחרונים. כרגע חסרים עוד 6,000 ש"ח כדי להוציא את המסע.

מי שמעוניין לתרום (כל סכום יתקבל בברכה) מוזמן ליצור קשר עם מור הרפז-

בטלפון: 052-8511650 / 054-9773834 או באי-מייל: morharpaz@gmail.com.

אם גם לכם יש משהו לספר, לכתוב ולשתף, שלחו לנו ואולי כתבתכם תתפרסם בבאר.

כתיבת תגובה

Scroll To Top