/ גמל העיר / מים רבים זרמו בנהר

מים רבים זרמו בנהר

כמעט שבוע עבר מאז התלוננו לראשונה דיירי רחוב אברהם אבינו לעיריית באר שבע ולמי שבע על צינור מים שהתפוצץ ברחובם. כמעט שבוע, והמים עדיין זורמים.

אם תלכו בין הבניינים 12 עד 24 ברחוב אברהם אבינו שבשכונה ד' בבאר שבע, יתכן כי תצטרכו לדלג מעט. מאז יום שישי האחרון, ה-27 לדצמבר, זורמים מים בכניסה לרכבת הבניינים בעקבות פיצוץ בצינור המים הראשי של הבלוק, וזאת לא הפעם הראשונה.

צילום: איתן קנז

צילום: איתן קנז

ענבר בוטוין, סטודנטית המתגוררת בבניין, פנתה למי שבע ולעירייה ומשם נמסר לה כי האחריות לתיקון הפיצוץ היא של הדיירים וכי על כל הדיירים לאסוף כסף באופן עצמאי מכל שבעת הבניינים על מנת לממן אינסטלאטור שיתקן את הנזק. משניסו הדיירים לגייס את הכסף, כ-4000 שקלים להערכת האינסטלאטור שהזמינו, הבינו כי כמחצית מתושבי הבלוק או לא רוצים או לא מסוגלים כלכלית להשתתף בעלות התיקון ולכן הסכום שנאסף, שעומד כעת על כאלף שקלים, אינו יכול לכסות את התיקון.

ענבר מספרת כי זו לא הפעם הראשונה שזה קורה שם, אך בפעם הקודמת החליטה אחת הדיירות לטפל בבעיה. "היא שילמה מכיסה, ואז היא באה לגבות את הכסף ואף אחד לא שילם לה", כעת גם היא אינה מוכנה להשתתף בתיקון.

וכך, כבר כמעט שבוע שהמים זורמים. בימים הראשונים, מספרת ענבר, המצב היה מאוד קשה: "לא ניתן היה להוריד את המים בשירותים, ועל מנת להתקלח הלכו הדיירים לחברים". היא מספרת כי עד יום ראשון הייתה שם ממש מזרקה, ואז ניסה אחד הדיירים לתקן את הצינור. הוא החליף את החלק הפגוע וברגע שהוא עשה את זה נוצר חור בחלק אחר של הצינור הישן. "עכשיו הנזילה היא לא מזרקה, יש בריכה וזה עומד להתפוצץ עוד פעם." כעת בבתים המים בקושי זורמים, והכלים בכיור נערמים.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של עיתון 'הבאר' ותישארו מעודכנים

העירייה, שכבר אמרה קודם שתשלח פקח להעריך את הנזק ולא עשתה כן, אמרה בהתייחס לקשיים הכלכליים כי תשלח עובדת סוציאלית שתסייע, אך גם לה הדיירים עדיין ממתינים. ובינתיים, המים זורמים.

אמנם לפי חוק המקרקעין מתקני מים המיועדים לשמש את כל בעלי הדירות או מרביתם הינם רכוש משותף של בעלי הדירות, ועל כן נשיאת הוצאות להחזקתם התקינה מוטלת עליהם, אך נשאלת השאלה אם אחריות זו של בעלי הדירות היא סיבה מספיק טובה בשביל לאפשר לגורמי העירייה להתנער מהמקרה ולאפשר למים להמשיך לזרום ברחובות? ומדוע משימת הגיוס המורכבת מוטלת על הדיירים?

היום (2.1.14), ככל הנראה ינתקו מי שבע את המים לבניינים, כך לפי הודעת אזהרה שנמסרה לדיירים. "אנו מתחננים לעזרה מהעירייה וממי שבע… אנחנו מרגישים מוזנחים, מופקרים ונואשים!", כותבת ענבר. היא אינה מתלוננת על כך שהם צריכים לשאת בהוצאה, "מבחינתי זה לגיטימי שזה פרטי… הבעיה היא שמפילים עלינו לעשות את כל הבירוקרטיה הזו". מדוע אין העירייה מבצעת את התיקון וגובה את הכסף בהתאם? היא שואלת, "אין בזה שום הגיון שאני צריכה לשלם עכשיו כפול כי חצי מהדיירים לא יכולים או לא מוכנים לשלם".

בעלת דירה שהתמודדה עם מקרה דומה לפני כשנתיים באותו רחוב, מספרת על הקושי שבגיוס הכספים: "שילמנו ואחרי זה הלכנו לגבות מהדיירים. אכלנו אותה קשות כי היו כאלה שפשוט לא רצו לתת כסף. אבל לא הייתה ברירה". על המצוקה הכלכלית היא אומרת: "יכול להיות שהדיירים שאין להם כסף הם דייריי עמידר, צריך לבדוק ולפנות לעמידר לשלם את זה ועמידר מחזירים. אם הם לא דיירי עמידר זו בעיה קשה מאוד.".

בינתיים ממשיכים דיירי אברהם אבינו לנסות לגייס כספים. חוסר האונים מורגש, והדרישות אינן גבוהות: "אנחנו פשוט מקווים שהעירייה או מי שבע יעזרו לנו לגבות כסף גם משאר הדיירים. אני לא יודעת איך זה עובד, אני לא מבינה בבירוקרטיה הזו…" ללא יכולת כלכלית לטפל בבעיה, המים ממשיכים לזרום, ומי שמשלמים את המחיר על כך הם דיירי אברהם אבינו.

עדכון – 2.1.14, 12:10:

הבוקר הגיעו עובדי אינסטלציה מטעם מי שבע לתקן את המפגע, ככל הנראה בעקבות הלחץ שהופעל על העירייה ועל מי שבע. כעת מתבצעות עבודות במקום. לדיירים הובהר כי הדבר יעשה באופן חד פעמי עקב המצוקה הכלכלית. עם זאת, מדגישה ענבר, עדיין יש לגייס את הכספים עבור החלפת הצינור כולו על מנת שהבעיה לא תחזור בשנית.

  אם גם לכם יש משהו לספר, לכתוב ולשתף, שלחו לנו ואולי כתבתכם תתפרסם בבאר.

כתיבת תגובה

על שלי רום

שלי רום
Scroll To Top