/ מעורבות חברתית / מפגינים בשביל הבלתי נראים

מפגינים בשביל הבלתי נראים

חתולים וכלבים רעבים ומוזנחים שמסתובבים בבאר שבע ובסביבתה. חמורים, גמלים וסוסים מוכים וחבולים בשולי העיר. פסחתם על כל זה? מאפיין משותף של בעלי חיים אלה הוא שהם חסרי אונים וחסרי קול – והם כאן, סביבנו, נתונים לחסדינו.

סביר להניח שאין תושב בבאר שבע שלא נתקל במראות הקשים של בעלי החיים המוזנחים המשוטטים ברחבי העיר – כלבים וחתולים חולים ורעבים משוטטים ברחובות, חיות משק מורעבות ופצועות בקרבת העיר. כל אלה הינם מראות שכיחים בבאר שבע ובסביבתה. הכלבים שנאספים מהרחוב מגיעים להסגר העירוני, או למתקן של צער בעלי חיים בבאר שבע, שם הם נמצאים בכלובים קטנים, פעמים רבות מלאים בצואה ובשתן, כאשר תקוותם היחידה היא שיגיע מישהו לאמץ אותם, לפני שיספיקו להורגם.

מפהקבוצה של תושבים מהעיר ומחוצה לה החליטו שהגיע הזמן לפעול למען שיפור תנאיהם של בעלי החיים בעיר ובסביבתה, והחליטו לארגן הפגנה מול עיריית באר שבע ולדרוש התייחסות לנושא זה, שבדרך כלל יש נטייה להתעלם ממנו. בהפגנה, שתתקיים ביום שלישי הקרוב ה- 02/07/2013 ברחבת עיריית באר שבע, משתפי ההפגנה ישמשו קול ליצורים חסרי הישע שקולם לא נשמע.

הילה שרייבר, שסיימה את לימודיה בעבודה סוציאלית בבן-גוריון בשנת 2004, היא אחת ממארגנות ההפגנה: "מצב בעלי החיים עדיין מטריד אותי למרות שעזבתי את באר שבע. המצב מאוד קשה". הילה מסבירה שרק בשנת 2008 עיריית באר שבע החלה לבצע עיקורים וסירוסים לחתולי רחוב מתקציבה. אך עם זאת מציינת ש "יש תקציב קטן לסירוס ועיקור חתולי הרחוב (שלא כולל עיקור וסירוס כלבים) אבל הוא מתחיל מאוחר ולא נעשה בכל השכונות, לא מגיע לכל האזורים". היא מוסיפה שיש פה בעיה שהיא כרונית ושצריך להתמודד איתה ברמה היום יומית, דבר אשר מצריך כסף ומשאבים.

משנת 2009, עמותות שונות הפועלות למען רווחת בעלי החיים פנו לעיריית באר שבע בניסיון לקבל תקציב לתוכניות שיטפלו בסוגיית בעלי החיים בעיר, אך התוכניות לא אושרו. "הכלבים נמצאים ברחובות ומשוטטים בהמוניהם, יש פיצוץ אוכלוסין של חתולי רחוב … לתת קצת פה ושם זה לא פותר את הבעיה" מוסיפה הילה, שמאמינה שיש למצוא פתרון מקיף.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של עיתון 'הבאר' ותישארו מעודכנים 

ואכן מארגני ההפגנה גיבשו תוכנית מערכתית רב-שנתית, הדורשת מהעירייה "הקצאה תקציבית ואחריות על הפעלתה". עיקרי התוכנית הם: 1) איסוף חתולים וכלבים משוטטים ועיקורם וסירוסם כפרוצדורה קבועה שתכלול את כל המקומות בעיר ומחוצה לה. כמו כן מארגני ההפגנה דורשים מהעירייה מקום מתאים לאחזקתם של הכלבים והחתולים עד שיתאוששו או, במקרה של הכלבים, עד שיימסרו לאימוץ. 2) הגברת המודעות בקרב התושבים בנושא סירוסים, עיקורים, נטישות ומניעת התעללות. 3) שיתוף פעולה עם המשטרה ואכיפת חוקי צער בעלי חיים 4) חילוץ של בעלי חיים פצועים מהשטח 5) דרישה מהעירייה שתדאג גם לבעלי החיים בישובי הסביבה (ובפרט בפזורה הבדואית) שבהם תאכוף את כל עיקרי התוכנית שצוינו עד כה.

"אנחנו מארגנים את ההפגנה כאנשים פרטיים, אנחנו לא שייכים לאף עמותה ואנחנו לא באים בשם שום עמותה… אנחנו מצפים שהעירייה תתקצב תוכניות ולא רק ברמה של תקציב כספי, גם ברמה של משאבים שיכללו בעל תפקיד שיקדם את הנושא הזה שיפעיל תוכנית ויהיה רכז הנושא" מסבירה הילה. ואכן משלל המשרות והתפקידים השונים בעירייה, אין אף משרה או בעל תפקיד שמונה לטפל בבעיית בעלי החיים בעיר. הילה מוסיפה ש"העירייה מנסה להשתיק אותנו עכשיו, הם רוצים לשמור על שקט תעשייתי אז הם זורקים לנו פירורים כמו יום אימוץ שהעירייה מארגנת".

בכדי שבעירייה יתחילו להתייחס לנושא בעלי החיים ברצינות עליהם לדעת שיש לכך דרישה בקרב תושבי העיר. על ראש העיר להבין שפיתוח העיר אינו כולל רק את טיפוח העיר עצמה, אלא גם דאגה לתושביה ולבעלי החיים בתחומה. הזנחת בעלי החיים מהווה פגיעה משמעותית בערכי איכות והגנה על הסביבה, מורידה את רמת החיים של התושבים ומגבירה את תופעת ההתעללות בבעלי חיים על ידי בני נוער. ככל שיהיו יותר אנשים בהפגנה, כך ההשפעה שלה תהיה חזקה יותר ויהיה יותר סיכוי להציל את התושבים השקופים של באר שבע.

מעיריית באר שבע נמסר בתגובה:

סוגיית בעלי החיים זוכה להתייחסות רחבת היקף מצד עיריית באר-שבע,בהיקפים חסרי תקדים ברמה הארצית. מסיכום פעילות המחלקה הווטרינרית של העירייה עולה שבמחצית הראשונה של השנה נמסרו לאימוץ 432 בעלי חיים – שיא של כל הזמנים בעיר – מתוכם 386 כלבים. לשם השוואה: בשנת 2012, במשך השנה כולה, נמסרו 500 בעלי חיים.

כמו כן, 247 כלבים חסרי בית עברו סירוס\עיקור מתחילת השנה על חשבון העירייה, 350 חתולי רחוב עוקרו ושוחררו, 360 כלבים וחתולים חסרי בית קיבלו טיפול חינם במרפאה של המחלקה הווטרינרית, ו-2,600 אירועי בעלי חיים טופלו על ידי הניידת של המחלקה הווטרינרית (קריאות תושבים בענייני בעלי חיים למוקד העירוני). מתחילת 2013 פועלת ברחבי העיר ניידת במשמרת שנייה, כלומר עד השעה 24.00. הניידת נותנת מענה לבעיות הקשורות לבעלי חיים.

זאת ועוד: באפריל השנה קיימה עיריית באר-שבע הפנינג אימוץ כלבים ענק, ובאירוע הזה נמסרו 36 כלבים – מספר מרשים ויוצא דופן לכל הדעות. החודש, ב-19.7, יתקיים הפנינג אימוץ נוסף במתכונת דומה – אמץ חבר 2 – ובשישי האחרון התקיים יום אימוץ מיוחד של עמותת באר שבע אוהבת חיות – בסיוע עיריית באר שבע. כמו כן, בימים אלה מנהלת עיריית באר-שבע מבצע רחב היקף של עיקור וסירוס חתולי רחוב. תושבים שליד מקום מגוריהם נראות משפחות חתולים, מתבקשים לדווח על כך למוקד העירוני 106.

 

לדף האירוע בפייסבוק לחצו כאן

 

אם גם לכם יש משהו לספר, לכתוב ולשתף, שלחו לנו ואולי כתבתכם תתפרסם בבאר.

כתיבת תגובה

על ניקי גוטמן

ניקי גוטמן
סטודנטית לספרות עברית וספרות אנגלית שנה אחרונה, הצטרפה לעיתון הבאר באפריל 2013. מקווה להצליח בעתיד בתחום הכתיבה (עיתונאית ויצירתית) והכי חשוב להיות תמיד קרובה למשפחה.
Scroll To Top