/ גמל העיר / נכנס יין יצא עימות

נכנס יין יצא עימות

פסטיבל היין השישי מתקיים בימים אלו (רביעי-חמישי) ברחבת מוזיאון הנגב בבאר שבע. בניגוד לשנים קודמות, השנה הפסטיבל זכה לסיקור שונה מהרגיל: התושבים המוסלמים בעיר דורשים לבטלו כיוון שקיום פסטיבל שמכיל אלכוהול ברחבת המוזיאון, הסמוך למסגד, פוגעת ברגשותיהם הדתיים.

חגיגת היין בבאר שבע, שקמה ביוזמת חברת ההפקה E&M ,עיריית באר שבע וחברת כיוונים, מארחת בימים אלו מגוון רחב של יקבים מכל רחבי הארץ, דוכני גבינות, שוקולד ובשרים בעלות סמלית של 50 ₪ לאדם. אירוע היין בבאר שבע זכה להיענות גבוהה מצד הציבור, כחלק מטרנד עולמי השוטף אותנו בשנים האחרונות. בכל רחבי הארץ נפתחים ברי יין אליהם מגיעים לא רק חובבי יינות ומומחים למיניהם אלא גם אנשים שאין להם כל זיקה לנושא.

fמארגניהם של אירועי פסטיבל היין השונים בארץ בוחרים לרוב לקיימם במוזיאונים, כפי שנעשה בירושלים שם התקיים האירוע במוזיאון ישראל. הסיבה לכך, לדבריהם, היא שהמוזיאונים מעניקים לאירוע אווירה יוקרתית ונעימה המתאימה לאירוח של פסטיבל יין. בבאר שבע האירוע מתקיים במוזיאון הנגב אך המיקום שלו, מעלה התנגדויות רבות.

באתר העיר העתיקה, נכתב שמוזיאון הנגב בבאר שבע, אשר מארח מידי שנה את האירוע, שוכן בעיר העתיקה במבנה ששימש את המושל הטורקי בזמן השלטון העות'מאני בארץ. המבנה הוקם בשנת 1906 לצד מספר מבנים וביניהם המסגד הגדול, שנבנה בשנת 1901.

כעת, התושבים המוסלמים בעיר טוענים כי כל רחבת המסגד היא קדושה ולא רק המסגד עצמו, ומכיוון שאלכוהול אסור לפי האסלאם – פסטיבל היין מחלל את המקום. בעיה נוספת היא השירותים, אשר נמצאים בתוך המסגד, ועקב כך אנשים שמשתכרים באירוע יכולים השתכר וללכת לשירותים – דבר שפוגע ברגשותיהם של המוסלמים ומחלל את המקום.

לדברי שגיא אפשטיין, מפיק האירוע, אין סיבה להעביר את הפסטיבל, "מדובר במקום היסטורי מיוחד ויפה מאוד, שנבחר כבר לפני שש שנים לקיום האירוע ואירועים נוספים. האלכוהול לא מגיע לאזור המסגד, אין קרבה למסגד, המתחם הוא בדשא של המוזיאון וכל השנים אף אחד לא עבר למסגד". מטעם עיריית באר שבע נמסר כי "לא ברור מדוע עולות ההתנגדויות האלה עכשיו, האירוע אינו מתקיים ברחבת המסגד או בפנים אלא ברחבה של המוזיאון, וכך זה נערך שש שנים ללא שום שינוי, על כן הפסטיבל לא יבוטל, מדובר באירוע תרבותי".

ואכן, במהלך השנים האחרונות מתקיימים במוזיאון הנגב אירועי תרבות רבים ושונים. אירועים אלו מביאים מגוון מבקרים, ולעיתים מכילים גם דוכני אלכוהול, אשר עד כה לא עוררו תגובה מקרב התושבים המוסלמים באזור. נשאלת השאלה מדוע עכשיו? לטענת ד"ר ת'אבת אבו ראס, מנהל סניף עדאלה בנגב, "אנחנו עושים את זה באיחור אבל טוב מאוחר מאשר אף פעם. זה שלא עשינו כלום עד כה לא אומר שנסכים לשתוק לעולם… קיום פסטיבל יין ברחבת המסגד לדבריו מקביל לרעיון של הבאת ראש של חזיר לבית כנסת".

ד"ר אבו ראס מוסיף, "אנחנו לא נסכים לשום אירועים שיהיו נגד תרבות האסלאם. מדובר במקום קדוש, הסיפור של בפנים או בחוץ לא משנה כי כל הרחבה קדושה בדיוק כמו שכל הרובע של הכותל קדוש".

מנהלת מחלקת ההסברה של חברת כיוונים, רותי בובליל, מעדיפה להתייחס לסוגיה כ"מנוף לפסטיבל" אשר לטענתה, עשוי רק להגביר את ההתעניינות בו. היא מסבירה כי "מעולם לא התייחסנו לתושבי באר שבע הערבים בדרך של התנשאות, אלא מתוך כבוד, הפסטיבל נועד לספק חוויה תרבותית לתושבי באר שבע ואין בכוונתו לפגוע באוכלוסיה כזו או אחרת".

פסטיבל היין בבאר שבע הוא אירוע חווייתי-תרבותי, אשר מתרחש מדי שנה ברחבת מוזיאון הנגב. האירוע נועד כדי לספק חוויה תרבותית לתושבי העיר ולא כדי לפגוע ברגשותיהם של אף אחד. הקולות שהתעוררו כנגד קיום האירוע הינם קולות חדשים שעלו מעט מידי מאוחר מידי. לבסוף הוחלט לא להיעתר לקולות המתנגדים אלו ולקיים את האירוע. אך לפי ד"ר אבו ראס, ביום חמישי יבואו אנשים מכל הסביבה כדי להפגין ולמחות על קיומו של הפסטיבל. בואו נקווה שהדבר לא ישפיע על האירוע המיוחד שהכינו עבורנו ועל היחסים הטובים בין המוסלמים ליהודים בעיר.

נכתב על ידי מורן לוי

אם גם לכם יש משהו לספר, לכתוב ולשתף, שלחו לנו ואולי כתבתכם תתפרסם בבאר.

כתיבת תגובה

Scroll To Top