/ גמל הקמפוס / סטודנטים חסרי מנוח

סטודנטים חסרי מנוח

שנת הלימודים החדשה תשע"ה נפתחה לאחר תקופת מלחמה שעבור חלק מהסטודנטים גררה את סיום הסמסטר הקודם לפתיחתו של הסמסטר החדש, כהמשך רציף של שנת לימודים שממנה עוד לא ממש הספיקו להתאושש. יצאנו לבדוק כיצד הסטודנטים בבן גוריון מסכמים את תקופת המבחנים בצל המלחמה והאם במבט לאחור ניתן להפיק לקחים לפעם הבאה.

עבור הסטודנטים באוניברסיטת בן-גוריון תקופת המלחמה הייתה אפופה באי-ודאות ובמתח רב. רבים מהסטודנטים גויסו למילואים, אחרים בילו את הקיץ בבית הוריהם, וחלקם, תושבי עוטף עזה, היו בחזית המלחמה. סטודנטים אלה, שחוו את המלחמה על בשרם, ללא ספק עברו תקופה קשה. והחזרה לשגרה? גם היא לא הייתה פשוטה. חוסר הוודאות לגבי החזרה ללימודים ופריסת המבחנים על כל מה שהיה אמור להישאר מחופשת הקיץ, הכבידה על הסטודנטים ולא נתנה להם מנוח.

1382954507505אייל, סטודנט שנה ג' להנדסת חומרים, תושב ניר עוז, החליט לשתף את תחושותיו, לאחר שפספס מספר מבחנים וכעת עליו לעשות קורסים חוזרים: "מנקודת המבט שלי מאיפה שאני מסתכל על זה גם אחרי שנגמרה המלחמה לא באמת חזרנו לחיים הרגילים הנורמאליים שם באזור… לא היה מספיק זמן להתאושש … אני חושב שיכלו לבוא יותר לקראתנו ספציפית, לאלה שגרים בעוטף עזה שהמצב שלהם הוא שונה מאלה שגרים בכל מקום אחר".

תסכול דומה לזה שאייל מביע נשמע מסטודנטים נוספים באוניברסיטה – חיילי המילואים. מיכאל, סטודנט להנדסת תעשייה וניהול, שהיה צפוי לסיים לימודיו בתום הסמסטר הקודם מסביר: "…אני הייתי במילואים כמעט חודש ואני עד עכשיו גורר את המבחנים ומה שהיה אמור להיות שנה אחרונה קצת נגרר וזה מאוד בעייתי… אני עושה אותם (את המבחנים- נ"ג) אבל הראש שלי כבר לגמרי לא שם… היה ניתן למצוא פתרונות קצת יותר יעילים בעיקר לאלה שהיו במילואים…". לדידו, הפתרונות שניתנו על-ידי האוניברסיטה היטיבו עם הסטודנטים שלא היו במילואים במהלך הלחימה, בעוד הסטודנטים שיצאו למילואים לא קיבלו מספיק סיוע.

כזכור, הסטודנטים ששירתו במילואים קיבלו התאמות כמו הארכת זמן נוספת, אפשרות לדחיית בחינות ומטלות שמועדן סמוך לחזרה מהמילואים, וכן הארכת זמן הערעור על ציון.

האם לא נעשה מספיק עבור חיילי המילואים? האם לסטודנטים תושבי עזה מגיעות התאמות מיוחדות? ומה עם יתר הסטודנטים, שללא ספק סבלו גם הם מקשיי המלחמה? התלונות נערמות, הסטודנטים ששנת הלימודים שלהם השתבשה רבים, אך יש גם מי שטוענים שההתאמות היו מספקות.

אסף, סטודנט שנה ב' למדעי המחשב, נקרא למילואים לתקופה קצרה יחסית של שבוע ולאחר מכן ניגש למבחנים. אסף טוען כי אמנם בהתחלה היו קשיים, אך בסופו של דבר, לאחר מחאות הסטודנטים, ניתנו פתרונות מספקים והקלות ראויות. עם זאת, הוא לא מקל בביקורת על התנהלות האוניברסיטה לאורך התקופה: "חבל לנו על התהליך ועל הדרך שזה היה מרור ומאבקים, זה היה צריך לבוא מהסגל האקדמי".

כזכור, בזמן המשא ומתן שניהלו נציגי הסטודנטים עם האוניברסיטה ועם אגודת הסטודנטים, כשהמצב עוד לא היה ברור ובלבול רב שרר בקרב הסטודנטים, נשמעו קולות כעס רבים כנגד האגודה וכנגד הנהלת האוניברסיטה. אמנם לבסוף הסטודנטים קיבלו הקלות, אך רבים מהם הרגישו שזה הגיע מעט מידי מאוחר מדי, ולאחר יצירת לחץ רב שלא בטוח שהיה צריך להיות מוטל על כתפי הסטודנטים, שגם ככה התמודדו קשיים רבים באותה תקופה.

לאחר קיץ לא שגרתי, רווי טלטלות ומחאות, סטודנטים רבים עברו משנה אחת לשנייה, ללא מנוחה, ללא הזדמנות לעצור ולהירגע ממה שעברו. סטודנטים בני מזל זכו לחופשה קצרה בה יכלו להירגע לפני הסימסטר החדש, אחרים מנצלים את התקופה הנוכחית של פתיחת שנת הלימודים כדי לנפוש, בעוד ישנם סטודנטים שזה עתה עדיין לומדים למבחנים שנותרו. מה שבטוח, אסור לנו "לחכות" לפעם הבאה. בזמנים שלא ניתן לסמוך על כך שיהיה שקט ורוגע, עלינו לפחות לדעת שניתן יהיה לסמוך על הנהלת האוניברסיטה שתדאג לסטודנטים שלה, ועל אגודת הסטודנטים, שכידוע נבחרה לייצג אותם מולה.

 

 

כתיבת תגובה

על ניקי גוטמן

ניקי גוטמן
סטודנטית לספרות עברית וספרות אנגלית שנה אחרונה, הצטרפה לעיתון הבאר באפריל 2013. מקווה להצליח בעתיד בתחום הכתיבה (עיתונאית ויצירתית) והכי חשוב להיות תמיד קרובה למשפחה.
Scroll To Top