/ גמל העיר / סיירות ל"ג בעומר: ללא תקריות חריגות

סיירות ל"ג בעומר: ללא תקריות חריגות

קשה היה לפספס בשבועות האחרונים את הפרסומים של עמותת "באר שבע אוהבת חיות" הקוראים לקהל הסטודנטים להצטרף ל"סיירת ל"ג בעומר". על הפרק- התגייסות להצלת גורי חתולים וכלבים המושלכים מדי ל"ג בעומר למדורות ברחבי באר-שבע. מזועזעים? גם אנחנו. יצאנו לבדוק על מה בדיוק מדובר ומה היקף התופעה.

למעלה ממאה סטודנטים יצאו בתחילת השבוע (ראשון, 18.05.14) בהתנדבות מטעם עמותת "באר-שבע אוהבת חיות" לסייר בין המדורות ברחבי העיר בכדי למנוע שריפתם של גורי חתולים וכלבים.

נוצר על ידי מעלה היצירה

נוצר על ידי מעלה היצירה

עמותת "באר-שבע אוהבת חיות" הינה עמותה ללא מטרות רווח ששמה לה מטרה לשפר את רווחת בעלי החיים בבאר-שבע והסביבה. בכדי להבין קצת יותר על הפרויקט, שפועל זו השנה השישית בבאר-שבע, ועל היקף התופעה המזעזעת, שוחחנו עם נועה שני, יו"ר העמותה.

"זה התחיל במרכז הארץ מעמותות אחרות ששמעו על התופעה הזו. בתחילה הפרויקט בבאר-שבע החל כפרויקט 'שקט' כדי לא לתת לבני הנוער רעיונות חדשים ולעשות יותר נזק, אך לאחר כמה שנים התופעה נהפכה למשהו יותר מוכר והעמותה החלה לקדם את הפרויקט בצורה רחבה יותר". בבאר-שבע, רק עמותת "באר שבע אוהבת חיות" פועלת למניעת התופעה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של עיתון 'הבאר' ותישארו מעודכנים

בשנה שעברה ניצל גור חתולים שהיה בתוך ארגז רגע לפני שריפה. בשנה שלפניה הצילה הסיירת גור חתולים שילדים התמסרו בו מעל המדורה, ואף נמצאו חתולים שרופים לחלוטין בתוך המדורות שאותם כבר לא ניתן היה להציל. עד כה, כאשר נתקלו מתנדבי הסיירת במקרים אלו, הם לא חוו תקריות אלימות או מסוכנות מול הילדים. "הם נותנים לנו לקחת את הבעל-חיים ואנחנו מצידנו לא מנסים ליצור חיכוכים או לחנך אותם באותו רגע".

מדדים מדויקים באשר להיקף התופעה אין לעמותה או לכל גוף אחר. "לא ערכו על כך בדיקות" מסבירה נועה. אך בניגוד לשנים קודמות, נראה כי לפחות בבאר שבע קטנה התופעה והסיור האחרון עבר ללא תקריות מיוחדות- לא נמצאו חתולים שרופים או בפני שריפה. בעמוד האירוע בפייסבוק כתב אחד המסיירים: "אני שמח כל כך להגיד שהיה משעמם במהלך כל הסיור".

היעדר המדדים, וכן העובדה כי הסיור האחרון לא נתקל במקרים אלו, מעלים את השאלה האם כלל יש צורך בסיירות מסוג זה או שמא מדובר במקרים בודדים שלא בהכרח מצביעים על תופעה רחבת היקף. על כך עונה נועה כי "אכן ניתן לראות שיפור משנה לשנה", ומוסיפה כי היא רוצה להאמין שהיעדר התקריות אכן נובע מעלייה במודעות בקרב הילדים ובני הנוער ולא מפני שהסיירת פשוט לא מצליחה לתפוס אותם בזמן.

ואם בחינוך עסקינן, נראה כי בכל האמור בהתעללות בבעלי חיים, העמותה לא עוסקת רק ב"כיבוי שריפות". העמותה מפעילה, בין היתר, פרויקט חינוכי שפועל בבתי ספר בעיר ומחנך להפגנת חמלה כלפי בעלי-חיים. "הפרויקט החינוכי בנוי בצורה כזו שאנחנו מכשירים תלמידי תיכון להעביר את התכנים לתלמידים בבתי ספר יסודיים" מסבירה נועה, "ככה אנחנו מגיעים למגוון שכבות גילאים ובנוסף מעצימים את הילדים בתיכון שמבינים שלבעלי-החיים יש רגשות וזכויות לכל דבר".

השאלות אודות היקף התופעה בפועל, וכן הצורך הממשי בסיירות מסוג זה, נותרו ללא מענה, אך הסיירת שהסתובבה במהלך הלילה ברחבי העיר עשתה את שלה. נראה כי במקרה זה התועלת ודאי עולה על העלות והעמותה כבר הודיעה על קיומה של סיירת נוספת בשנה הבאה. נקווה שגם אז יהיה משעמם במהלך הסיור.

 

אם גם לכם יש משהו לספר, לכתוב ולשתף, שלחו לנו ואולי כתבתכם תתפרסם בבאר

2 comments

  1. גם אם התופעה איננה רחבת היקף, כל המציל נפש אחת….

  2. זה שלא תפסו לא אומר שלא היה…

כתיבת תגובה

Scroll To Top