/ גמל העיר / עוד חוזר הניגון

עוד חוזר הניגון

שוב ברי סחרוף כובש את באר שבע, והפעם למטרה נעלה מתמיד. ביום שני האחרון הוא נתן הופעה מחשמלת במועדון "הפורום", במסגרת אירוע התרמה לעמותת "עלם".

במועדון מלא אנרגיות חיוביות ואנשים חיוביים אף יותר, התכנסו ביום שני האחרון (4.3.13) חברי עמותת "עלם" מסניף באר-שבע, יחד עם קהל בליינים גדול, לצפות במופע איכותי של ברי סחרוף ולהקתו, ולא פחות חשוב מכך, לקחת חלק באירוע התרמה למען עמותת עלם, אשר פועלת בבאר שבע כבר שנים רבות למען נוער בסיכון. האווירה הייתה כיפית ומשוחררת, וקדם לה גם טקס מכובד במעמד נשיאת עמותת "עלם" – נאוה ברק, וראש עיריית באר שבע, רוביק דנילוביץ'.

"אז כמה זה עולה להישאר תמים?"

הסניף הבאר-שבעי של עמותת עלם ממוקם בעיר העתיקה, ומזה כ-15 שנים שצוות הסניף מסייע לבני נוער להתמודד עם בעיות שונות בחייהם – החל מענייני גיל התבגרות נורמטיביים, ועד בעיות והתמודדויות חמורות יותר.

לסניף יכולים להגיע כל בני הנוער המעוניינים בכך, ביניהם גם כאלו המופנים על ידי שירותי הרווחה, ושם הם זוכים להכשרה בתחומים שונים, כמו מתן שירות טלפוני, לימודי קונדיטוריה, לימודי מחשבים, ושאר הכשרות שמטרתן לשלב אותם בעולם התעסוקה. אילה דהרי, מנהלת סניף "עלם" בבאר שבע, שארגנה את אירוע ההתרמה, מספרת שלשילוב זה בעולם התעסוקה יש השפעה רחבה על חיי הנערים, בין היתר על ידי חזרתם והשתלבותם שוב במסגרות הלימודים השונות.

צילום: לי שלייכמן

צילום: לי שלייכמן

אירוע ההתרמה, שלפי אילה לא היה יכול להתקיים ללא עזרת השותפים המקומיים, אותם היא מגדירה כ"קהילה מאוד מחבקת וחמה", מטרתו לסייע במימון צרכי סניף העמותה בבאר שבע, למען הנוער בבאר שבע.

"היה טוב- היה יוסי"

להופעה של ברי קדמו שתי הופעות חימום של להקות נוער מוכשרות מסניף "עלם" באר שבע: "יעלי והדודס" ו"הספסל האחורי". מלבד ההורים הגאים, צפו בהם גם המדריכים, וביניהם גיל פוטש, סטודנט לתואר שני בניהול ויישוב סכסוכים: "אני מדריך ב'קפה כפית', ויצא לי לשמוע את חברי הלהקות מתאמנים בחדר החזרות. הכישרון המוזיקלי שם מטורף, ומגניב לראות אותם על הבמה."

למי שאינו מכיר, "קפה כפית" הוא פרויקט נוסף של עמותת "עלם" בבאר-שבע. מדובר בבית קפה אליו מגיעים בני נוער כדי לדבר על כל נושא בפתיחות, וכן ליהנות מחדר מוזיקה, קבוצת תיאטרון ועוד. את "קפה כפית" מפעיל צוות מתנדבים, הכולל גם סטודנטים במסגרת מלגה או בהכשרה מעשית בלימודי נוער ועבודה סוציאלית. תפקיד זה אינו מתאים לכולם, כפי שמתארת איילה: "המון מתנדבים מבינים שלא משנה עד כמה ישמשו כמייעצים בחיים החברתיים הפרטיים שלהם- העבודה עם בני הנוער אינה פשוטה. צריך ליצור שיח ולהתקבל בחברה של הנערים, כשהם מצידם לא תמיד רוצים להיעזר בך."

 ובחזרה לערב ההתרמה. מי שעוד הביע גאווה בנוער הבאר-שבעי, ובפרט זה של סניף "עלם", הוא ראש-העיר רוביק דנילוביץ', שבין לחיצות הידיים האין-סופיות התפנה להשיב גם לנו: "אני מסתכל 15 שנה אחורה אל הילדים שהגיעו ל'עלם' באר-שבע כשהסניף הוקם – אני יודע לאילו יחידות טובות בצבא הם התגייסו לאחר מכן, ולאילו תחומים באוניברסיטה הגיעו". הוא מוסיף שההצלחה הזו מעבירה מסר חשוב: "חוסנה של החברה שלנו הוא בנתינת ההזדמנות לכל אחד להצליח בתחומו. מי שמעניקים לו חום, ומאמינים שהוא יכול- יצליח." דנילוביץ' גם סיפר לנו שהוא מאוד אוהב את השירים של ברי סחרוף, "במיוחד את השיר 'עבדים', אני חושב".

"אין קץ לילדות"

למרות שתקופת המבחנים עוד כאן, הקהל שמילא את המועדון כלל סטודנטים רבים, ששרו וקפצו בהתלהבות במהלך ההופעה. נראה שצירוף מטרה חברתית ומוזיקה בריח של תיכון – גרם לרבים להרחיק אל מחוץ לבועת חיי-הלילה הסטודנטיאלית, כל הדרך למועדון "הפורום" שבאזור התעשייה. מאור קביסה, סטודנט שנה ד' בלימודי רפואה שהגיע לאירוע, מעיד זאת על עצמו: "הגעתי בגלל השילוב בין ברי לבין ההתרמה ל'עלם'- כנראה שלא הייתי הולך לסתם הופעה, וגם לא לערב התרמה בלי הופעה. היה מדהים ומהנה".

 אכן, הקהל הריע יותר משיר לשיר. ההתלהבות התחזקה בשירים "בום פם" ו"חלליות" האהובים, והגיעה לשיאה בקריאות לברי לשוב להדרן שחתם את המופע, בשיר "אין קץ לילדות" ("בצהרי היום"), שכבר ממש העיף את כולם באוויר. לא רק הסטודנטים נהנו לגלות שאכן הילדות לא קצה- גם ברי בעצמו הוכיח שהגיל לא משחק תפקיד ברוק'נרול. למעט מה שנראה כהפסקת סיגריה בין שניים מהשירים- הפגין ברי אנרגיה עצומה על הבמה, וכמובן לא שכח להודות לעמותת "עלם" שקיימה את האירוע.

"עוד מעט ייגמר הסרט/ בקרוב המציאות"

"ברי אף פעם לא מאכזב", היטיבה לסכם את האירוע ניצן גולני, סטודנטית שנה ב' בלימודי מדינת ישראל, שחלקה איתנו מונית בדרך חזור. ההופעה אכן הייתה בילוי טוב, וניכר ששימחה מאוד את הנוער והצוות של עמותת "עלם", שנכח בה. כעת, אחרי ערב באמת נפלא, כל שנותר הוא להודות לעמותת "עלם" בבאר שבע על פועלה, ולקוות שהמטרה החשובה שהציבה בקיום אירוע זה תושג, והמקום המיוחד בעיר העתיקה ימשיך להעניק לבני הנוער בעיר חיבוק חם כל-כך.

השתתפה בהכנת הכתבה: אילה ברנשטיין

אם גם לכם יש משהו לספר, לכתוב ולשתף, שלחו לנו ואולי כתבתכם תתפרסם בבאר.

כתיבת תגובה

על מיכל אהרוני

מיכל אהרוני
כתבת בעיתון "הבאר" מספטמבר 2012, ולמגירה מאז ומתמיד. סטודנטית ללימודי מדינת ישראל ולהיסטוריה של עם ישראל באוניברסיטת בן גוריון. מדריכת צעירים אמריקאים בפרויקט "מסע" מטעם הסוכנות היהודית. במקור מכפר סבא אבל מאוהבת בנגב, ילידת חורף אבל בחורה של קיץ, מכורה למסטיקים, ערוץ הכנסת, אנשים חדשים ונסיעות ארוכות בתחבורה ציבורית.
Scroll To Top