/ גמל העיר / עושים שוק

עושים שוק

אמנם יש כאלה שטוענים שהמחאה החברתית עוד לא תמה, אבל כולנו עדיין מוצאים את עצמנו קונים קוטג' ב-5.99, חזה עוף ב-30 ש"ח ועגבניות בכמה מיליונים. הייתי מבינה אם לא הייתה לנו אופציה אחרת אבל כשהשוק העירוני נמצא במרחק של 2.37 ש"ח, הבעיה היא אצלנו.

כשמחירי הירקות ממשיכים להרקיע, כשאנחנו יכולים להרשות לעצמנו רק כמה מוצרי חלב וכשאנחנו לא מצליחים להבין איך יצאנו מהסופר עם שתי שקיות (בד) וחור

צילום: איתן קנז

צילום: איתן קנז

משמעותי בכיס, אנחנו חייבים לשאול את עצמנו אם יש לנו אפשרות לקנות יותר בפחות. התשובה היא כן, יש לנו אפשרות כזו. השוק העירוני של באר שבע (זה עם האוכל, לא ההוא שנמצא ברחבה של יום הסטודנט, זה השוק הבדואי, שלא כדאי לפספס אותו גם) מאפשר לנו לקנות בזול אוכל טרי וליהנות מחוויית קניות אסלית ומרגשת. הרבה יותר מרגשת מ"מגה בול" בוא נאמר.

הוא אחד השווקים הגדולים ביותר בארץ עם 437 חנויות ו-320 דוכנים. כן, הרבה יותר ממה שרואים מבעד לחלונות קו 8. השוק מציע מגוון ענק של פירות וירקות, עשבי תיבול, סוגי בשר ועוף, מאפים, בגדים, מוצרי חלב, קטניות, כלי בית, צעצועים וגם נורות חשמל. בסוף כל סבב הקניות הזה השוק יכול להציע ארוחות בוקר, צהריים וערב זולות, וטעימות שאפשר לאכול בעמידה, בעודנו שומרים על כל הקניות. כל מה שסטודנט ממוצע יכול לרצות, אז למה אנחנו לא עושים את הקניות שלנו שם?

אודליה, סטודנטית לפסיכולוגיה וניהול, וחבריה ניסו לענות על שאלה זו. הם גילו שהסטודנטים מהווים 15% מאוכלוסיית באר שבע, מה שאומר שאנחנו כוח קניה גדול, מספיק גדול שאם נשנה את הרגלי הצריכה שלנו נוכל לעשות שינוי משמעותי בעיר, ואולי מה שיותר חשוב, שינוי משמעותי בכיס שלנו. המחקר שלהם גילה שכאשר סטודנטים יוצאים לעשות קניות, הדברים החשובים להם ביותר הם מחירים טובים, מוצרים איכותיים וקירבה למקום מגוריהם. אך למרות שהסופרים הגדולים שאנחנו נגררים אליהם גם ככה רחוקים מהשכונות fהסטודנטיאליות, עדיין רוב הסטודנטים שלא הולכים לעשות קניות בשוק אמרו שהוא רחוק להם מדי. מוזר לא? דווקא כשמחוץ לשוק מחכים לנו קו 6, 7, 8 ו-12 שישמחו להחזיר אותנו לדירה עם השקיות הכבדות, או לרציניים יותר, עם סל קניות על גלגלים במחיר הרבה יותר זול ממונית.

חוץ מבעיית המרחק, שאותה כבר פתרנו, השוק ללא ספק עונה על שני הקריטריונים הנוספים – עלות ואיכות מה שאומר שקניות בשוק הן הפיתרון המושלם עבורנו. מ"גיגול" קצר באינטרנט כמה נושאים עלו לנגד עיניי – השוק אינו נחשב מקום מאוד בטוח, נקי ונעים. האמת, שאותי הידיעה הזו הפתיעה. למרות הביקורים התכופים שלי בשוק מעולם לא גנבו לי את הארנק ומעולם לא הרגשתי סכנה. אבל אני לא מזלזת בתחושות ביטחון, זה בסיסי מאוד בעיניי. ובכל זאת, הנושא בטיפול. העירייה מנסה לשפר את התחושה הכללית שלנו בשוק ומתכננת להקים רחבה מחודשת ומשופצת בסמוך למיקום הנוכחי. כמובן שזה עלול לקחת קצת זמן.

על מנת להכין קציצות נפלאות בדקתי את המצרכים גם בסופר וגם בשוק.

לא פלא שאנחנו מרוששים, לא?

שוק (ב-₪) סופר (ב-₪)
פטרוזיליה 1 3.99
כוסברה 1 3.99
בצל 2 4
ביצה אחת 0.66
(כי בשוק מותר להפריד, אבל אל תעשו בושות)
12.99
(כי לך תקנה ביצה אחת בסופר…)
קילו בשר טחון 20 40
סה"כ 36  64 ₪
על מנת להכין קציצות נפלאות בדקתי את המצרכים גם בסופר וגם בשוק.
לא פלא שאנחנו מרוששים, לא?

בתור ירושלמית אני זוכרת את התקופה ש"מחנה יהודה" עוד לא הפך להיות המקום הכי שיק בעיר כמו שהוא עכשיו, אלא כשהוא היה, ובכן שוק. ואם זה קרה אצלנו, זה יכול לקרות גם כאן. רוביק דנילוביץ' ראש העירייה החייכן של באר שבע, טוען שהוא לקח את זה לתשומת ליבו ושהוא שואף להפוך את השוק העירוני למרכז תרבותי עם חוויית קניות סימפטית יותר.

בינתיים אני מציעה שלא תחכו, השוק הוא מקום נפלא להעביר בו כמה שעות בצהרי יום שישי או בבקרים של כמעט כל יום בשבוע. עדיין לא מרגישים בנוח? זאת הזדמנות טובה לגרור את השותף, שיעשה משהו גם ראבק. המחירים זולים, המאכלים טריים, הפלאפל חם והמבצעים חוגגים, השוק העירוני של באר-שבע חייב להיכנס לרשימת ה"To Do" שלכם כאן בעיר.

f

"לך תקנה ביצה אחת בסופר". צילום: איתן קנז

 אם גם לכם יש משהו לספר, לכתוב ולשתף, שלחו לנו ואולי כתבתכם תתפרסם בבאר.

כתיבת תגובה

Scroll To Top