/ גמל הקמפוס / פותחים את שער תשעים

פותחים את שער תשעים

מאז שאני זוכר את עצמי באוניברסיטת בן גוריון, שער 90 נסגר בשעה מוקדמת מדי וזה דבר ממש מרגיז. גם אתכם זה מרגיז? יש מה לעשות – קבוצת פייסבוק חדשה שמה לה למטרה להילחם בממסד ולהשאיר את שער 90 פתוח עד שעה נורמלית.

לפני מספר שבועות נפתחת קבוצה חדשה בפייסבוק העונה לשם "העצומה לסגירה מאוחרת של שער 90 – אוניברסיטת בן גוריון", למי שלא מכיר, הקבוצה, שעד כה מונה כ-1000 חברים, מבקשת "להציף את אתר האוניברסיטה בדרישה, ובמקרה הצורך גם לחתום על עצומה" בגלל הבעיה שמבאסת קשות את חיינו – הסגירה המוקדמת של שער 90.

צילום: אור נלקנבאום

צילום: אור נלקנבאום

כבר בשנה א' לא הבנתי למה שער 90 נסגר בשעה מוקדמת עד כדי גיחוך, בעיקר כי מדובר באזור סטודנטיאלי שוקק חיים, שגרים בו לא מעט סטודנטים ושיש בו מסעדות מאוד מוצלחות ופאבים מאוד נחמדים. כבר בשנה א' התמרמרתי על כך שהסגירה המוקדמת של השער מחייבת הרבה סטודנטים שגרים באזור לעשות סיבוב גדול מסביב לאוניברסיטה על מנת להגיע לביתם, במקום לחצות ישר דרך הקמפוס. עוד יותר תמוה הדבר לנוכח העובדה ששערים אחרים, כמו שער הרכבת, נסגרים בשעה הרבה יותר מאוחרת, כמו 22:00. אם כן, זו האג'נדה של הקבוצה – לגרום לכך ששער 90 יקבל יחס זהה לזה שמקבלים השערים האחרים.

שוחחתי עם גיא מיכאל, אחד ממקימי הקבוצה, על מנת להבין יותר טוב על מה הם נאבקים. "להערכתי, סגירה מאוחרת של השער, מרגע שהדבר יהיה ידוע לכל, תוכל לעזור לכ- 300-400 סטודנטים מדי יום, ומספרים גדולים יותר בערבי חמישי בגלל הרכבת". עד כה לא הושגה התקדמות משמעותית במאבק.

גיא מספר שהם פנו לאגודת הסטודנטים, שפנתה לראש מחלקת הביטחון, רפי סרוסי, והוא הסביר שהבעיה היא כלכלית, ושאי אפשר לעשות כלום בנידון כרגע, בעיקר אחרי המגנומטרים החדשים. אבל כיוון שהשער ננעל כבר שנים בשעה 19:00, הרבה לפני שהותקנו המגנומטרים, והבעיה הציקה לסטודנטים גם בשנים קודמות, זה לא נשמע כמו סיבה מספקת. יתר על כן, הוסיף גיא שאמנם "לא מתפקידנו לשאת ולתת על כספים, אך חישוב פשוט של שכר מינימום לשעות כ"כ ספורות מראה שהוצאה כזאת היא זעומה לעומת ההוצאות השותפות על הביטחון, בטח לעומת מגנומטרים, שאגב דורשים אנשי ביטחון נוספים כל בוקר, שכשלעצמם עולים יותר".

כשיהיו מספיק חברים בקבוצת הפייסבוק שיחתמו על העצומה, יפנו מקימי הקבוצה לראש מחלקת האבטחה ולרבקה כרמי – שכמובן ידועה בהקשבה שלה לבעיות הקטנות והמציקות של הסטודנטים – כדי לקבל פתרון. "כרגע זה עומד על לאגד מספיק אנשים. אנחנו קרובים ליעד הראשוני – 1000 איש. אני (אישית) לא מאמין שזה מספיק, אבל זאת התחלה" אמר גיא. במידה שהעצומה לא תשפיע, הדבר עשוי להמשיך ולהתגלגל למחאה יותר רצינית "המטרה הראשונית היא לא העצומה, אלא פנייה חוזרת לראש מחלקת הביטחון רפי סרוסי, הפעם עם 1000 איש מאחורינו. כל זה ייעשה כאשר נשיאת האוניברסיטה מכותבת, ודף הפייסבוק של האוניברסיטה (בתקווה – תלוי באנשים) יוצף בבקשות חוזרות ונשנות. אם זה לא יעזור, נחתום על עצומה, ובשביל זה לדעתי (האישית), צריך לפחות 2000 חתימות".

כידוע, אוניברסיטת בן גוריון רוויית מאבקים חברתיים, מה שגרם לי לתהות מה הופך את המאבק הזה ל"מאבק" ראוי. "המאבק ראוי בדיוק כמו כל מאבק זכויות אחר, למשל הזכות לא לשלם לאוניברסיטה בהוראת קבע. מיותר לציין שסטודנטים רבים לומדים עד שעות מאוחרות. זוהי כמובן הסיבה העיקרית איתה נלך במאבק". מלבד הלימודים יש גם אירועים של האגודה שמסתיימים מאוחר, חוגים שמתקיימים עד שעות הערב המאוחרות ועוד.

כרגע זה עוד רחוק ואני מקווה שזה לא יצטרך להגיע לשם. לכן חשוב לגרום לשלב הזה להיות אפקטיבי ולהצליח. לפי גיא "האגודה הבהירה שאם יתאגדו מספיק אנשים ויפנו לגורמים הנכונים, לפי ניסיונות העבר בעניינים דומים – הדבר אפשרי, אך קשה". לכן אני מפציר בכם להצטרף לקבוצה בפייסבוק ולעזור לרווחתם של החיים הסטודנטיאלים בבאר שבע.

 

 אם גם לכם יש משהו לספר, לכתוב ולשתף, שלחו לנו ואולי כתבתכם תתפרסם בבאר.

כתיבת תגובה

Scroll To Top