/ דעות / רחוק מהעין רחוק מהלב

רחוק מהעין רחוק מהלב

לאחרונה החליטה המדינה לאשר העברת אלפי מסתננים לעיר באר שבע. אפשר להניח שהחלטה זו, לפיה יוכלו המסתננים לצאת ולחזור ממתקני השהייה בכל יום, תביא לכך שמצבנו יהפוך להיות כבערים אחרות כמו אילת ודרום תל אביב, ולבסוף המסתננים יישארו בעיר.

לפי נתוני רשות האוכלוסין וההגירה, ב- 28.2.13 שהו בישראל 55,195 מסתננים: כ-66% מאריתריאה, כ- 25% מסודאן והשאר ממדינות שונות אחרות באפריקה. הטרור המוסלמי הוא שמביא את הפליטים למדינתנו הקטנה, אך השאלה הראשונה שלדעתי צריכה להישאל היא האם פליטים אלה הם בהכרח האוכלוסייה המדוכאת והסובלת שמנסה למצוא מחסה, או שמא אולי יתכן שלפחות חלק מה"פליטים" שמגיעים לכאן הם לא אחרים מאשר המרצחים עצמם שבאים בעקבות חיים טובים יותר בישראל לאחר שהבינו שאנו מטרה קלה? האם מישהו בדק מי הם באמת ומאין באו?

By Avital Rubens

By Avital Rubens

בכדי להגיע לישראל הפליטים צריכים לעבור דרך מצרים, מדינה שמדכאת את תושביה הלא מוסלמים – הקופטים. קשה להאמין שמדינה שמבצעת דיכוי באוכלוסייתה הנוצרית תפתח את שעריה לרווחה לפליטים נוצרים. אך הנה, בכל יום עשרות פליטים מצליחים לחצות את הגבול עם מצרים, ונכנסים לגבולה של מדינת ישראל. על כן חשוב להעמיק בשאלת זהותם של המסתננים, שכן אם ה"פליטים" שבאים לישראל הם אכן אותם האנשים שפשעו במדינה שממנה הם הגיעו, הרי שצריך לשנות את האופן שבו אנו מגדירים אותם; במצב כזה עלינו לבחון אותם לא כקורבנות שנמלטו מהשלטון הרודה בארצם, אלא כפורעי חוק שמחפשים אחר תנאי מחייה נוחים יותר. By Avital Rubens

ואכן המצב בדרום תל אביב הוכיח לנו שהמסתננים הם אינם בהכרח מבקשי מקלט תמימים ורבים מהם, כפי שכלי התקשורת השונים הראו לנו לא פעם, פושעים שעושים את צרכיהם בבתי הכנסת בעיר, אונסים, שודדים ועוסקים בזנות ובסחר בסמים. דרום תל אביב הפכה להיות לעיר נפרדת מתל אביב, עיר שבה לא ניתן להסתובב ברחובות עם רדת החשיכה וגם ביום זה לא מקום שנעים להסתובב בו. את מצוקת התושבים ניתן לראות באתר הקהילתי של שכונות דרום תל-אביב, אחד מאמצעי התקשורת היחידים שחושף ומתייחס לפשיעה של המסתננים ולחוסר האונים של התושבים המקומיים.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של עיתון 'הבאר' ותישארו מעודכנים 

עכשיו, אפשר לנפץ כמה "אבלים" מוכרים, כמו "אבל בשואה גם אנחנו היינו פליטים". אכן היינו! ומה מדינות העולם (אלה שלא השתתפו ברצח העם שלנו) עשו בשביל לעזור? סגרו את גבולותיהן. כמובן שזאת עדיין לא סיבה שגם אנחנו ננהג כך, אך רצוי לזכור זאת. היהודים המעטים שהצליחו להגיע למדינות שהסכימו לקבלם שגשגו בהן וזאת למרות האנטישמיות ששררה בהן. הם שמרו על פרופיל נמוך תוך כדי השתייכותם לשכבה המשכילה ביותר עם אחוז הפשיעה הנמוך ביותר, ולכן גם גירושם היה נוגד את האינטרסים של המדינות. טענה נפוצה נוספת שנשמעת בהקשר למסתננים היא "אבל המסתננים מאפריקה עברו דברים נוראיים וסבל, הם חיים בעוני ומסכנות", תחזיקו חזק זה עלול להפתיע אתכם, אך הפליטים היהודים הגיעו ממחנות שונים אחרי אלפי שנים של תלאות וייסורים, של דיכוי ופוגרומים. אך שלא כמו למסתננים, לפליטים היהודים לא היו ארגונים שונים למען "זכויות האדם", מערכת משפטית, ממשלה ותקשורת שעמדה לצדם.

הבאת הפליטים לבאר שבע, תהפוך את באר שבע לעוד עיר שבה לא ניתן לנהל חיים רגילים. לפי מה שקורה כעת בדרום תל אביב, נראה שבעיית המטרידן משכונה ב' תיראה כ"טיול בפארק". עם זאת, חשוב להדגיש ששהותם של המסתננים בדרום תל אביב לא מעלימה את הבעיה, אך הבאתם לבאר שבע רק תרחיב אותה. אז לפני שאתם מגבשים דעה כלשהי בנושא, אני מציעה לכם לעבור לחודש להתגורר בשכונות דרום תל אביב ורק אז להחליט מה דעתכם על הבאת המסתננים לבאר שבע.

 לא מסכימים עם דעה זאת? לקריאת הדעה ההפוכה – לחצו כאן

 

 אם גם לכם יש משהו לספר, לכתוב ולשתף, שלחו לנו ואולי כתבתכם תתפרסם בבאר.

 

כתיבת תגובה

על ניקי גוטמן

ניקי גוטמן
סטודנטית לספרות עברית וספרות אנגלית שנה אחרונה, הצטרפה לעיתון הבאר באפריל 2013. מקווה להצליח בעתיד בתחום הכתיבה (עיתונאית ויצירתית) והכי חשוב להיות תמיד קרובה למשפחה.
Scroll To Top