/ גמל העיר / שבוע האופנה הגיע לבאר שבע

שבוע האופנה הגיע לבאר שבע

תכשיטים ייחודיים בעבודת יד, בגדים המחכים לבעלים חדשים, בגדי מעצבים במחירי רצפה, אקססוריז בטוב טעם ומגמה שלמה של שיתוף והעצמת הקולקטיב הנשי. למה דווקא עכשיו צצות כפטריות אחרי הגשם מכירות יד שנייה פרטיות בבאר שבע?

החל מסוף חודש אוקטובר האחרון, חלה עלייה חדה באירועי מכירות יד שנייה בדירות שונות ברחבי העיר. סטודנטיות ולא סטודנטיות שמחליטות לפתוח את ביתן וארונן ולהציע לאחרים (ובמיוחד לאחרות) את מה שהן סיימו להשתמש בו, או לא השתמשו בו מעולם.

צילום: סופיה ברג

צילום: סופיה ברג

אחד האירועים הראשונים היה בארגונה של נטלי נדיב, סטודנטית שנה ג' לחינוך ולימודי נוער, שעברה לגור בדירה חדשה עם שותפה שאימה אומנית ומעצבת תכשיטים. "כשעברנו דירה שמתי לב שיש לי הרבה עודפים ושאלה דברים שאני בחיים לא אלבש יותר". האיוונט שפורסם בפייסבוק – "מכירה ביתית יד שנייה", היה מיועד בעיקר לסטודנטיות ובו כל הפריטים נמכרו ב-15 ש"ח. ההזמנה הוכיחה את עצמה ונטלי מספרת "הצלחנו לעשות רווח מאוד יפה". במקרה הזה הצליחו נטלי ושותפתה לפנות מעט מקום בארון ומה שנותר מכל מה שלא נמכר ננעל בתוך ארגזים בנימוק ש"הבית די גדול ויש לנו מספיק לעוד מכירה".

בהמשך, פורסמו עוד כשישה אירועי מכירה וגם לשם הגיעו לא מעט סטודנטיות לחפש קצת שיק בתוך אווירה של שוק, אבל כפי שדואגות המארגנות להדגיש – עם איכות.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של עיתון 'הבאר' ותישארו מעודכנים

הפן הרווחי הוא אינו הדבר היחיד שמניע אירועים אלו. עדי כץ ושי ליטוביץ', סטודנטיות שנה שנייה לניהול, ערכו מכירה בתחילת חודש נובמבר ברחוב יוסף בן מתתיהו. למכירה נכנסתי כאשר את פניי קידמו מוזיקת רגאיי קלילה, עוגת גזר וסיידר אלכוהולי שהוכנו במקום. גם פה נפתחו הארונות של שתי המארגנות לעיניי העוברים והשבים שבאו לפשפש בין פריטי וינטאג' יד שנייה, נעליים במצב שמיש, תכשיטים ועד בגדי מעצבים מהארץ ומהעולם במחירים שנעו בין 5-80 ש"ח.

adgהבגדים במכירה מוינו לפי צבעי מדבקות כדי לדעת איזה פריט נקנה ולמי מהן ילך הכסף אך במקביל לפן הרווחי שבמכירה ועל אף תכנונן לערוך עוד מכירה של פריטים ובגדים, הן מתכוונות לבסוף לתרום את הפריטים שלא נמכרו לסניף עמותת ויצ"ו בבאר שבע.

גם לירון נופרבר, סטודנטית לפסיכולוגיה וחינוך המעצבת תכשיטים מקוריים, ארגנה אירוע מכירת פריטי יד שנייה יחד עם חברותיה: "…אני כל הזמן רואה כמה בגדים חברות שלי זורקות אז הצעתי להן להצטרף למכירה". המחירים לא עלו על 50 ₪ (בהתאם למצבם). ניצן, שתרמה את דירתה למכירה, סיפרה כי החליטה לתרום את בגדיה שלא נמכרו ביד שנייה ל"עוגן הקהילתי" ולארגון בשם "קורת גג" התומך בבני נוער בסיכון.

ויש כאלה שבחרו לתרום באופן קצת שונה. ענת מימון, סטודנטית שנה שנייה לעבודה סוציאלית, שקיימה אירוע מכירה ברחוב רבי עקיבא, סיפרה: "לא נעים להגיד אבל בארץ שלנו, קיימות הרבה מאוד עמותות שאחרי זה מגלים בערוץ 2 שהמנכ"ל לוקח לעצמו משכורות עתק. לא יודעת אם למזלי או לצערי, אני מכירה מספיק אנשים שכן צריכים את זה וכבר הכנתי להם שק יצירה של דברים שאינם למכירה". במכירה של ענת, מלבד הכוונה הטובה לתרום בסופו של דבר את כל מה שנשאר, גולת הכותרת הייתה בופה המאפינס הום-מייד שהקנה למכירה תחושה אישית.

כל המכירות הללו, שנראה שמשלבות הן פן כלכלי-רווחי, הן תרומה לחברה והן מפגשים חברתיים, משלבות עוד דבר אחד ייחודי – ביטוי אישי. ברבים מהאירועים החליטו המארגנות למכור ולחשוף פריטים מקוריים שלהן – עבודות יד, סריגה, תכשיטים מעוצבים ועוד. נשאלת השאלה האם אין מקום לסיוע דווקא מטעם מי שכן מאפשר במהלך השנה הקמת דוכנים עבור הסטודנטים? ענת מספרת כי דוכני המכירה בכניסה לבית הסטודנט עולים הון גם עבור הסטודנטים של בן גוריון המבקשים ליצור ולמכור במחירים נמוכים לסטודנטים אחרים. היא אומרת ש"זה לא משתלם, אני פשוט מפסידה מזה" ומוסיפה שהקמת דוכנים בירידים אחרים כדוגמת 'פסטיבל סמילנסקי', לא עולים ככה. "גם בירידים שעשיתי בת"א, הדוכנים לא עלו לי ככה. אני לא מרוויחה את זה מהמכירה עצמה, אז אני צריכה להעלות את המחירים ואני לא רוצה למכור לסטודנטים כמוני ביותר יקר".

adgבינתיים נותר רק להתעדכן באירועים השונים ולהגיע למדוד, לראות ולטעום מכל סוגי המכירות של "חודש האופנה" וכמובן לא לשכוח כי מדובר ב"פטריות גשם" בעלות ערך חברתי מוסף אם בנוסף לרווח העצמי, ה'עודפים' מהבגדים והחפצים שלא נמכרו, נתרמים בסוף כל מכירה גם למסגרות חברתיות וקהילתיות שונות.

מאגודת הסטודנטים נמסר בתגובה כי המחיר להשתתפות ביום יריד עבור סטודנט הוא 200 ₪. דמי השתתפות עבור מי שאינו סטודנט עומדים על 350 ₪ ליום יריד. ההנחה שסטודנטים מקבלים עומדת על למעלה מ40% והמוצרים שלהם מקבלים חשיפה משמעותית ביותר לאלפי סטודנטים המגיעים מדי יום לקמפוס. איננו יודעים פרטים על הגבייה בפסטיבל סמילנסקי או לאילו אירועים בהרצליה אתם מתייחסים בכתבה אך לשם השוואה באוניברסיטת תל- אביב גובים מסטודנטים 360 ₪ ליום יריד.

אם גם לכם יש משהו לספר, לכתוב ולשתף, שלחו לנו ואולי כתבתכם תתפרסם בבאר.

כתיבת תגובה

על סופיה ברג

סופיה ברג
כותבת בעיתון מאז אוגוסט 2013. סטודנטית לתואר ראשון בלימודי מדינת ישראל, תקשורת, ספרות ותעודת הוראה באזרחות. פמיניסטית ורודפת צדק חברתי כללי. כותבת למגירה ומפיקה ערבי שירה עברית כתובה ומולחנת. שותפה לחיים של ניר ואמא לתוכי סקאי. הכתבה שהכי נהניתי לכתוב: פלנט בן-גוריון.
Scroll To Top